FeaturedHaberler

Hız sınırını 2 km/s aşan sürücünün cezası iptal
Yüzde 10 yasal tolerans limitiyle 99 kilometre hız sınırı bulunan yolda 101 kilometre hızıyla radara yakalanan sürücüye kesilen ceza, mahkeme tarafından iptal edildi.

Isparta-Yalvaç karayolunda hız sınırı 90 kilometre, yüzde 10 yasal tolerans payıyla 99 km/s. 5 Ocak 2018 tarihinde saatte 101 kilometre hız ile radara yakalanan Avukat Murat Çetin’e 235 lira ceza kesildi. Bunun üzerine Yalvaç Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak cezanın iptalini istedi.

Avukat Çetin dilekçesinde saatte 2 kilometrelik limit aşımının makul sayılması gerektiğini savundu.

“2 KİLOMETRELİK HATA PAYININ MAKUL SAYILABİLECEĞİ…”

Yalvaç Sulh Ceza Hakimliği, 30 Mayıs 2018 tarihinde Avukat Çetin’in talebini kabul ederek 235 liralık cezayı iptal etti.

Davacının radara yakalandığı bölgede hız limitinin 90 km/s, yüzde 10 tolerans limiti ile hız limitinin 99 km/s olduğunu belirtildi. Saatte 2 kilometre hızın sürücü tarafından yol durumuna göre ayarlanmasının kolay olmadığı, hız göstergesinde fark edilemeyecek kadar düşük bir değer olduğunu ve hata payının hava ve çevre koşullarına göre makul sayılabileceğini kaydetti.

Kaynak: DHA

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

22 Yorum

 1. Yok ya.. Ucu ucuna gitmeseymiş avukat ya illa bişey yapacak
  Yolda zaten limit 90 denilmiş. 99 esneklik payı 101 le sınır 2 değil 11 km geçilmiş oluyor

 2. ben de 122ile yemiştim bilecikte ucu ucuna diyor da bu uç nerede bitecek zaten yüzde 10 hak verilmiş

 3. inzfatih demiş ki:

  Avukat degilde sade vatandas olsaydi sonuc ne olurdu acaba ?Hepsini görüntüle…

  İyi bir avukat tutup hakkını ararsa sonuç aynı olurdu. 🙂

 4. bt demiş ki:

  İyi bir avukat tutup hakkını ararsa sonuç aynı olurdu. :)Hepsini görüntüle…

  antalyada park halindeki aracima asiri hiz cezasi kesildi 🙂 itiraz ettim ve kazandim ama her asamada karsima cikan yetkililer 'ugrasma hocam ode gitsin, harci borcunu gecer' tavsiyesinde bulundu.. Hakkini aramanin harci, borcunu gectiginde sorun buyuk.

  Ek not: Olay 2003-2004 yillarinda gerceklesmisti, degisti mi bilmiyorum ama umarim biseyler degismistir.

 5. Alın size Türkiye'de hukuk sistemi… Zaten bu tarz olaylar için %10 gibi bir hak tanınmış. Bu kararı veren kişilerede buradan çok çok selamlarımı iletiyorum. Gitsin 95'le kim ne diyecek? Devlette buna itiraz edecek, o emsal bu emsal kural kalmıyor ortada. Şu kararı veren yarım akıllıları görevden falan alsınlar. Böyle böyle 1, 2 derken daha şöyle saçma şeylerle karşılaşmayız.

 6. bt demiş ki:

  İyi bir avukat tutup hakkını ararsa sonuç aynı olurdu. :)Hepsini görüntüle…

  Bence orda aranacak hak yok, hız göstergeleri de zaten gidilen hızdan fazlasını gosteriyor radar 101 okuduysa adam göstergede 108-110 görüyordur:)

 7. inzfatih demiş ki:

  antalyada park halindeki aracima asiri hiz cezasi kesildi 🙂 itiraz ettim ve kazandim ama her asamada karsima cikan yetkililer 'ugrasma hocam ode gitsin, harci borcunu gecer' tavsiyesinde bulundu.. Hakkini aramanin harci, borcunu gectiginde sorun buyuk.

  Ek not: Olay 2003-2004 yillarinda gerceklesmisti, degisti mi bilmiyorum ama umarim biseyler degismistir.Hepsini görüntüle…

  Değişim olumsuz yönde hocam. 🙂 Hakkını aramak riskli iş, büyük kumar. Kazanırsan bütün harcını masrafını alıyorsun, kaybedersen de büyük kaybetmiş oluyorsun.

  Cussler demiş ki:

  Bence orda aranacak hak yok, hız göstergeleri de zaten gidilen hızdan fazlasını gosteriyor radar 101 okuduysa adam göstergede 108-110 görüyordur:)Hepsini görüntüle…

  Kararın doğru veya yanlışlığında değilim. Adam düz vatandaş olsa da sonuç aynı olurdu.

  NeR0N demiş ki:

  İyi bir avukat tutmak, ceza parasından fazla olabilirHepsini görüntüle…

  Kazanırsa avukatlık masraflarını da kaybeden taraf karşılar. Dediğim gibi, kumar. =)

 8. Hız sınırını 2 km/s aşmamış, 11 km/s aşmış. Hakim olsam iptal etmem, toleransın toleransı ne demek? Çok hoşgörülü bir hakimmiş.

 9. Saçmalığa bak ya. Hız sınırı zaten 90, 90'ı tutturmamak zor olur diye zaten %10 tolerans tanılıyor ki bu bile çok çok fazla. Normalde regülasyon kilometre saatinin 100 km/h'da sadece 4 km/h şaşması.

  90'lık yerde ben de 99'a takarım, yine de 101'le ceza yemişsem polis bana bunu ispatlayabilmişse yapabilecek hiç bir şey yok. Gerçekten saçma bir karar olmuş.

 10. Bi ara muhabbeti dönmüştü forumda. Örn 50 sınır 55 +3 de tolerans sağlıyorlar diye biliyorum. Yani 56 57 58 de ceza gelirse itiraz edilebiliyor diye biliyordum öyleymiş heralde.

 11. Bu yönden düşünmemiştim ama, riskli 🙂

 12. Oto bakim urunlerinde yerli uretici olan araclara zarar vermeyen Newmixkimya urunleri kullaniyorum. Herkese tavsiye ediyorum. Super urunler. Tam bir fiyat performans urunleri.

 13. Tolerans hata payını yoksayabilmek için zaten. %10 u hız limitinin üstüne ekleyip hesaplamak saçma olmuş sınırı 2 değil 11km/h aşmış. İptal edilmemeliydi ceza

 14. Karar bence yanlış ama 850 km bir yol yaptım. Hız sınırı 110’dan bir anda 50’ye 70’e düşüyor. Ben o hızlara düşsem arkadan gelir biri vurur. Hız sınırlarına düzenleme getirilmesi gerekli.

 15. Tamamiyle avukat ukalalığıdır.viyanada 25 km gittik otobandan adam 47-48 le gitti bu çevrede okul var yeni açıldı 50 ye düşürdüler basamam dedi zaten hız sınırını aşmış burdaki avukat neyse hukuk adalet kimilerine çok var ne yazık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu