FeaturedHaberler

Otomotiv pazarı haziranda yüzde 39 daraldı
Otomobil ve hafif ticari araç pazarında satışlar haziran ayında yüzde 39 azaldı.

Otomotiv sektöründe haziran ayı performansı belli oldu.

Otomotiv Distribütörleri Derneği verilerine göre, otomobil ve hafif ticari araç pazarı haziran ayında geçen yıla göre yüzde 39 daralarak 51,037 adete indi.

Yılın ilk yarısında satışlar yüzde 11.9 gerileyerek 353 bin 348 adet olarak gerçekleşti.

Otomobil satışları haziranda yüzde 37.7 azalarak 41,225 adet, ocak-haziranda yüzde 9.8 daralarak 275,870 adet oldu.

Hafif ticari araç satışlar haziranda yüzde 43.9 gerileyerek 9,812 adete inerken, ilk altı ayda yüzde 18.6 daralarak 77,478 adet oldu.

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Sen faizleri okadar artırır benzin ve dizele zam yaparsan , kimse ne araba alır nede satar.

 2. Sonunda beklediğim haber. O kadar vergiye, fiyat artışlarına rağmen hala " Premium araçlarda geçen yıla göre artış var" haberlerini okuyorduk.

 3. İlginç olan kısım; kötü göstergelere rağmen ticari ve filoların yansıdığı Şubat-Mart döneminde ki artış her sayfaya hatta ana haber bültenine haber olurken(argüman; ekonomi kötü diyolla ama vatandaş araba alıyor, demek ki her şey tıkırında), Mayıs-Haziran rakamlarından söz eden kimsecikler yok.

 4. Daha 1-2 ay öncesinde süper memnunlardı, bence mevsim itibariyle düşüş var. Hiç ağlayan yoktu. İstatistiki bilgiler spekülatif amaçlı kullanılıyor olabilir. Yoksa şimdiye çoktaaaaan ağlamaları gerekirdi.

 5. Millet akıllanmadı sadece seçim girdi araya:DTemmuz neyse de sonrasını izleyin ve görün diyeyim.

 6. ureticilerde istiyorki surekli araba alalim, tas mi yiyelim napalim ? suan guzel bir araba ev parasi !! bize de yazik biraz insaf…

 7. 1 yıldan uzun süredir kan ağlıyor satışçılar.

 8. bitin amk. ölün. cami çıkışlarında mendil açın. bu yalaka millet bu adamları tekrar seçti.
  biz yavşak ve karaktersiz bir milletiz. bizden beterleri var. daha iyileride var. ama şu bir gerçekki elalem marsa giderken biz cehennemin dibine gidiyoruz.
  alın sokun bi tarafınıza yeni türkiyeyi.

 9. Bu daha başlangıç. 2019'da dizel otomatik golf en az 300 bin TL, benzin 10 TL. Avrupa kıskançlıktan çatlıyor. Durmak yok devam…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu