FeaturedHaberler

Akaryakıt Firmaları, Katkılı Yakıt Satmadan Önce Vize Alacak
Akaryakıt dağıtım şirketleri, basit kimsayal bir işlemden geçirip, normaline göre daha pahalıya katkılı motorin ve benzin satamayacak. Katkılı ürünün performansa ve yola etkisi, matematiksel verilerle ve raporlarla kanıtlanacak. Sürücülere, gerekirse istasyonda da ürün hakkında ayrıntılı bilgi verilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt sektöründe ses getirecek önemli bir çalışma başlattı. Araçlarda performansı artırdığı, daha uzun yol yapma olanağı sunduğu iddia edilen katkılı motorin ve benzin, artık kanıtlama şartıyla satılabilecek.

Şirketler, EPDK’ya katkılı akaryakıtın normaline göre üstün yanlarını ve farkını matematiksel verilerle ve raporlarla ortaya koyacak. Ürün özellikleri, araca ve sürüşe etkileri, bilimsel olarak kanıtlanacak. Benzin ya da motorin, basit bir kimsayal işlemden geçirilip, normaline göre daha pahalıya katkılı ürün adıyla satılamayacak.

ÜRÜN FİYATLARI ARTTI

EPDK’nın, incelemesinin ardından akaryakıt dağıtım şirketlerine katkılı ürün satış vizesi verilecek. Şirketler, müşterilerini hem internet sitesi üzerinden hem de gerekirse istasyonlarda bilgilendirecek. Müşterinin soruları yanıtlanacak. Ürün hakkında ayrıntılı bilgi verilecek. EPDK kaynakları, bu çalışmayı kısa süre içinde tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Son dönemde katkılı ürün fiyatları arttı mı? Bir süre öncesine kadar katkılı ile normal ürün arasında fark, litrede en fazla 2 kuruş düzeyindeydi. Bu fark, enerji yönetiminin de izni çerçevesinde 5-6 kuruşa kadar çıktı.

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Bu katkı mevzusunu akaryakıt şirketleri çok suistimal etmeye başladı gibi bulunduğum yerdeki Petrol ofisinde benzin 6.98 Shellde ise 7.00 ₺idi son 2 haftadır dikkat ediyorum Shell 1 kuruş arttıra arttıra 7.04 yaptı diğerinin sabit kalıp Shellin bu kadar arayı açması tuhaf doğrusu devamlı Shellden aldığım için yadırgar duruma geldim iyi tamam yakıtın kaliteli ama gözle görülür fırsatçılık oldu bu

  2. Marka ismi vermeyerek yazıyorum reklam sanılmasın. Dünya devi bir markadan alıyorum 6.4 yakıyor. Türkiye çapında çok fazla olmasa da İzmir bölgesinde istasyonları olan bir yerden alıyorum 5.9 ya da 6.0 yakıyor. Nasıl oluyor anlamıyorum. Her ikisi de optimum dizel.

  3. Kim? demiş ki:

    Eee ülkede güzel şeyler olmuyor da değil.Hepsini görüntüle…

    Benzinin bu fiyatina eve tesekkur plaketi gondermeleri lazim gerci oda hukumetin parasizligindan :/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu