FeaturedHaberler

Mercedes ve BMW ortak hatchback geliştirebilir!
Otomobil markaları, yakın dönemde ortak platformda üretim yaparak maliyetlerini azaltmaya yöneliyorlar. En son Z4 modelini Toyota ile ortaklaşa üreten BMW de Mercedes ile benzer bir çalışma yapabilir!

Mercedes A-Serisi ve BMW 1 Serisi ortak mı oluyor?

Alman Handelsblatt gazetesinin iddiasına göre, iki üretici yakın dönemde güç birliği yapma düşüncesinde. Daimler’in yeni nesil A-Serisi ve 1 Serisi’nin ortak geliştirilmesi konusunda BMW’nin kapısını çaldığı belirtilirken, Bavyeralı üreticinin buna sıcak baktığı bildiriliyor. Hatta iki tarafın mühendislik tarafında toplantılar yapmaya başladığı da söyleniyor.

Esasında bu iddia Mercedes ve BMW’nin birlikte çalıştığı ilk durum değil. Nokia’nın geliştirdiği Here adlı navigasyon uygulaması, aralarında bu iki üreticinin de yer aldığı otomotiv devlerinden oluşan bir konsorsiyumasatılmıştı. Ortak platformda üretim düşüncesi maliyetleri dengelerken markaların otonom sürüş ve elektrikli aktarma gibi alanlara daha fazla yatırım yapabilmesine olanak sağlıyor.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu durum şuan bir iddiadan ibaret. Ancak kaynaklar, imzaların atılması ile beraber ortaklığın meyvesi olacak kompakt modelin 2025 yılında yollarda olacağını belirtiyor. Bakalım iki Alman devi bir sürpriz yaparak iki modelini tek çatı altında toplayacak mı?

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Fiyatlar yüzünden zaten piyasa allak bullak alım gücümüz kalmadı bir de siz çıkmayın gidin işinize kafamızı karıştırmayın ayrı yollarda devam edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu