Dikkat ÇekenlerFeaturedHaberler

Sürücülerin dikkatine; Trafik sigortası eylül ayından itibaren değişiyor

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında (Trafik Sigortası) Eylül ayından geçerli olmak üzere değişikliğe gidiliyor.

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası yani bilinen adıyla Trafik Sigortasında önemli bir değişiklik yapılıyor. İkinci el araç satın alan vatandaşlar normal şartlar altında 15 gün süre ile trafik sigortası yaptırma gereksinimi duymuyordu.Ancak bundan sonra araç alım satım işlemleri sırasında trafik sigortası yaptırmanız gerekicek. Sigortacı Barış Gümüş konu ile ilgili bir dizi açıklamada bulundu.

Gümüş;15 Günlük sigorta trafik sigortası içindeki teminattı. Yani noter satışından sonra satıcının trafik sigortasını yeni alıcı 15 gün süre ile kullanabiliyordu. Şu anda da kullabiliyor ama Eylül ayı itibari ile bu 15 günlük kısmı artık kullanamayacak. Yeni alıcı anında aldığı gün sigortasını kesmek zorunda kalacak. Yasa ile bu duyurulmuş durumda. Eylül itibari ile bu uygulama başlamış olacak. Burada şöyle düşünülmüştü. Yeni alıcının mağdur olmaması için yıllardır böyle bir uygulama yapılıyordu. İnsanlar başka illerde veya noterden çıktıklarında hemen sigortalarını yaptırmıyorlardı. Aldıkları kişinin sigortalarını kullanabiliyorlardı. Bu alıcılar için bir avantaj ama satıcılar için bir dezavantaj oluşturmaya başlamıştı. Dezavantajı şu satıcılar için; kendilerinin sigortaları kullanıldığı için herhangi bir kaza anında ödeme satıcı tarafındaki sigortadan yapıldığı için o kişi daha sonra araç aldığında farklı pirim artışı ile karşı karşıya kaldığı için bu sıkıntı oluşturmaya başladı. Dolayısı ile de devlet ve hazine bunu düzenleyerek yeni bir düzenleme ile alıcıların artık sigortalarını hemen kesmesini istiyor. Yani satıcının 15 günlük sigortasını Eylül ayından itibaren kimse kullanamayacak.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Polis amcalar sağolsunlar zaten kullandırtmıyorlardı o 15 günde. Ben 1 arabam hariç aynı gün noterden çıkar çıkmaz sigortacımı arayan adamım. 1 tane arabamda muayene yok diye giremedik sigorta işine oda 15 dk hareket ettikten sonra pert oldu.
  2. Kime sorsam sadece ceza yazmıyolar kazada karşılamıyo demişlerdi. Bence mantıklı olanı da o eğer satanın sigorta primine yansıyorsa
  3. Bence güzel ve yerinde bir karar.
    Böylece sigortasız bir araç ruhsatını alıp trafiğe çıkamayacak.
    Sigorta şirketlerine yarar en çok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu