FeaturedHaberlerOtomobil Sporları

Türkiye, Dünya Ralli Şampiyonası için gün sayıyor
2019 FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın 11. ayağı Türkiye Rallisi, 12-15 Eylül tarihleri arasında Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu tarafından Marmaris merkezli olarak Muğla çevresinde düzenleniyor.

Bu yıl ‘ülkemizin ev sahipliği yapacağı en büyük spor organizasyonu Dünya Ralli Şampiyonası, izleyenlere 4 gün boyunca dünyaca ünlü pilotları izleyip, yeşil ve mavinin buluştuğu bölgede heyecan dolu anlar yaşatacak.

Muğla Valiliği, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Marmaris Belediyesi, Karayolları Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü ve Marmaris Ticaret Odası katkılarıyla Spor Toto, Avis, Grand Yazıcı Hotels Marmaris, TURSAB, Go İpragaz, Türk Telekom, AutoMechanica, Pilotcar, PowerApp, Socar, Autoclub, Turk Yatch, Faselis ve Ahu Hospital sponsorluğunda, düzenlenen ralli 988.50 kilometrelik parkurda 310 kilometre uzunluğundaki 17 özel etapta büyük bir rekabete sahne olacak.

2018’de kullanılan ve hem yarışanlar hem de otoritelerin büyük beğenisini kazanan parkurda bu yıl birkaç küçük değişiklik yapıldı. Bu değişiklikler arasında Cumartesi günü 10. ve 13. etap olarak geçilecek olan ve muhteşem bir manzara sunan 17 km’lik Kızlan etabının eklenmesi ve Cuma gününden Pazar gününe geçen ve 2018’e göre ters yönde geçilecek olan Çiçekli etabı yer alıyor.

Dünya Ralli Şampiyonası 12 Eylül Perşembe Start Alıyor

Takımlar, 12 Eylül Perşembe günü Değirmanyanı’ndaki kısa shakededown etabında araçlarının son ayarlarını yaparak organizasyona başlayacaklar. 12 Eylül Perşembe akşamı Marmaris Yat Limanı’nda düzenlenecek seremonik start ve geçtiğimiz yıl 50bin kişinin nefeslerini tutarak izlediği şehir merkezindeki iki kilometrelik seyirci özel etabı, yine binlerce kişiyi büyüleyecek.

Ekipler Cuma günü İçmeler’deki 24.80 km’lik etapla güne başlayarak geçen yıla kıyasla bazı değişiklikler yapılan ve toplamda 38.15 km ile rallinin en uzun etabı olan Çetibeli’ye geçecekler. Cuma günü son olarak 16.57 km’lik Ula etabı geçilecek ve ekipler servis park’taki bakım ve ikmaller sonrasında öğleden sonra bu üç özel etabı tekrarlayarak Asparan’da günü noktalayacaklar.

14 Eylül Cumartesi günü ise toplamda altı etap yer alacak. Gün 33 km. uzunluğundaki Yeşilbelde etabıyla başlayacak ve ardından 8.75 km’lik Datça etabıyla devam edecek. Ekipler, Asparan’daki servis alanına dönmeden önce Kızlan etabında mücadele edecekler. Bu sene eklenen yeni özel etap Kızlan özellikle ilk kilometrelerinde yer alan ve birbirini takip eden atlama noktalarıyla izleyenlere görsel bir şölen sunacak. Cumartesi öğleden sonra bu üç özel etap tekrarlanacak.

15 Eylül Pazar günü iki 7.22 km’lik Marmaris etabı geçilecek ve bunlardan ikincisi avantaj etabı (power stage) olacak. Aynı gün geçilecek olan 11.32 km’lik Gökçe ve 13.20 km’lik Çiçekli etabı ile rallinin son günü ekiplere zorlu bir mücadele sunacak.

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

22 Yorum

 1. Ayrı bir konu açmadan önce burada sorayım o zaman. Ralli sırasında hangi günlerde saat kaçta nerelerde olmak lazım sitelerinde böyle detaylı bilgi edinemedim pek. Belki de ben göremedim. Daha önceden gidenlerden tavsiyesi olan varsa açığım tavsiyeye :D
 2. Ayrı bir konu açmadan önce burada sorayım o zaman. Ralli sırasında hangi günlerde saat kaçta nerelerde olmak lazım sitelerinde böyle detaylı bilgi edinemedim pek. Belki de ben göremedim. Daha önceden gidenlerden tavsiyesi olan varsa açığım tavsiyeye :D

  Ben gözetmenlik yaparken zor erişiyorum yerel yarışlarda o bilgilere umarım bulursunuz :D unutmuşum başvurmayı bu yarışa da dertliyim :D

 3. Ayrı bir konu açmadan önce burada sorayım o zaman. Ralli sırasında hangi günlerde saat kaçta nerelerde olmak lazım sitelerinde böyle detaylı bilgi edinemedim pek. Belki de ben göremedim. Daha önceden gidenlerden tavsiyesi olan varsa açığım tavsiyeye :D

  Yarış tarihine yakın tarihlerde netleşiyor. Geçen senede bu şekilde geç belirlenmişti. Umarım bu senede geçen sene olduğu gibi izlemeye gidicem.

 4. Bu yarış için bişey diyemem tecrübem yok ama yerel yarışlarda hep son anda değişiklik falan oluyo. Gözetmenlik yaptığım 2 yarışta da sabah gelen listelerle yarışın alakası yoktu :D

  Yarış tarihine yakın tarihlerde netleşiyor. Geçen senede bu şekilde geç belirlenmişti. Umarım bu senede geçen sene olduğu gibi izlemeye gidicem.

  O zaman yakın tarihleri bekleyeceğiz gibi duruyor :D orda forum üzerinden haberleşiriz artık :D

 5. Şöyle güzel bir haberin hiç bir yerde reklamı yok ne yazık ki. Ne üzücü bir durum
 6. Şöyle güzel bir haberin hiç bir yerde reklamı yok ne yazık ki. Ne üzücü bir durum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu