FeaturedHaberler

Volvo büyük bir atılım ile karşımızda; Mild hybrid
Volvo Cars, bir dizi yeni mild hybrid motoruyla elektrikli geleceğe doğru büyük bir adım atıyor

Volvo Cars, tüm model yelpazesinde ileriye dönük olarak kullanıma sunulacak, yenilenmiş ve yeni geliştirilmiş elektrikli motor seçenekleri piyasaya sürerek elektrifikasyon hedeflerine doğru önemli bir adım attı. Şirket, mevcut T8 ve T6 Twin Engine plug-in hybrid motorlarını geliştirirken, aynı zamanda ürettiği her modelde elektrikli bir motor seçeneği olacağı sözünü de doğruladı. Volvo Cars, ayrıca, XC90 ve XC60 SUV modellerinin dizel ve benzinli versiyonlarından başlayarak önümüzdeki aylarda bir dizi mild hybrid seçeneği de piyasaya sürecek.

Bu mild hybrid motorlar, ilk kez müşterilerine, Volvo’nun gelişmiş kinetik enerji geri kazanım sistemini sunuyor. Bu yapı, yeni ‘B’ işareti ile ifade ediliyor ve mevcut içten yanmalı motorlarla birlikte entegre bir elektrikli motor sistemi oluşturuyor. Bu yeni elektrikli motor, yüzde 15’e varan oranlarda yakıt tasarrufu ve düşük emisyon değerleri sağlıyor. Yeni brake-by-wire fren sistemi, enerji geri kazanım sistemi ile etkileşime giriyor, frenleme sırasında kinetik enerji geri kazanılarak yakıt tüketimi ve emisyon değerleri azaltılıyor.

Volvo

Strateji doğrultusunda ve son derece güçlü talep nedeniyle Volvo Cars üretim kapasitesini arttırdı, böylece toplam üretimin yüzde 25’ine kadar olan kısmı Twin Engine plug-in hybrid otomobiller olabilecek. Buna ek olarak, yeni “B” işaretli motorların kademeli olarak yeni standart haline gelmesinin, şirketi gelecek on yılın ortalarında tüm otomobillerinin elektrikli olması hedefine daha da yaklaştırması bekleniyor. Volvo’nun daha büyük Ölçeklendirilebilir Ürün Mimarisi (SPA) tabanlı otomobilleri üzerinde tanıtılan yeni ve gelişmiş motorlar olacak.

390 beygire kadar ulaşan bir güce sahip geliştirilmiş T8 Twin Engine plug-in hybrid motor, yeni bir batarya ve brake-by-wire ileri pil şarjı özellikleri sunuyor. T8 motorların menzili yüzde 15 civarında arttı ve bu motorlar 90 ve 60 Serisi otomobillerin tümünde bulunuyor. XC90, B5 dizel mild hybrid motor seçeneğiyle satışa sunulurken, XC60’ta satışa sunulacak mild hybrid motor B4 dizel olacak. Şirketin daha küçük Kompakt Modüler Mimari tabanlı XC40 SUV’u için de yeni elektrikli motor seçenekleri yer alıyor. Bu seçenek, T5 Twin Engine plug-in hybrid olacak.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Mild Hybrid çalışmalarına Ford Otosan tarafında da başlandı. Dizel hybrid transit çalışmaları devam ediyor. Sanırım duyuruldu da yabancı basında. Custom’da da Plug in hybrid’de benzinli 1.0 ecoboost fox motor var ancak bu motor tahrik sağlamıyor, sadece aküleri şarj etmeye yönelik, yani aslında jeneratör görevi görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu