FeaturedHaberlerOtomobil Sporları

Formula 1 2020 sezonuna ilişkin önemli karar
Milano – Abu Dabi’deki testlerin tüm sonuçları ve takım değerlendirmeleri sonucu Formula 1 2020 sezonuna ilişkin önemli bir karara varıldı.

Sonuçlar analiz edildikten sonra teknik yönetmeliğin 12.6.1 Maddesi uyarınca 2020 F1 sezonunda kullanılacak lastiklerin özellikleri için bir oylama gerçekleştirildi. Oylama sonucunda 2020 sezonunda, Formula 1 takımlarının 2019 özellikli lastikleri kullanmaya devam etmesine oy birliğiyle karar verildi.

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın lastik tedarikçisi Pirelli, FIA ve F1 Takımları birlikte bu kararı verirken aşağıdakiler dahil pek çok faktörü dikkate aldı:

  • Takımların 2020 otomobillerinin tasarımında değişiklik yapması gerekmeyecek. Aksi takdirde 2020 lastiklerinin farklı profillerine uyum sağlamak için bazı değişikliklerin yapılması gerekli olacaktı.
  • Takımlar böylece 2020 otomobillerinin oldukça ilerlemiş olan geliştirme çalışmalarını kesintiye uğramadan devam etmelerine katkı sunacak.
  • 2019 lastikleriyle devam edilmesi, ayrıca takımlara tutarlılık sağlayacak ve mevcut yönetmeliğin geçerli olacağı son sezonda iyi bilinen bir ürünü kullanma avantajı verecek.

2020 lastikleri için yeni çözümler, geçen hafta Abu Dabi’de test edildi. Pirelli bu lastikleri 2021’den itibaren başlayacak ‘18 inç’ dönemi için geliştirmeye devam edecek. Yeni çözümler halen kullanılanlardan daha düşük lastik basınçlarını mümkün kılacak ve sonuç olarak gelecek nesil otomobillerden beklenen daha yüksek performansa yanıt verilebilecek.

2021 sezonundan itibaren kullanılacak 18 inç lastiklere uygulanan bu yeni çözümler için gerçekleştirilen ilk pist testleri şimdiden pozitif sonuçlar göstermeye başladı.

2021’den itibaren kullanılacak 18 inç lastiklerle ilgili geliştirme testleri, Şubat ayında Ferrari ile Jerez’de (İspanya) başlayıp 2020 boyunca devam edecek.

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Trt yayınlamıyorsa umurumda değil. Ip tv den izleyelim dedik denk gelmedi be . Pist yarışlarını severim . Aslında İstanbul Parkta video çekenler olsa izlenir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu