FeaturedHaberler

Sevindiren haber; Benzin ve motorin fiyatlarına beklenen indirim geldi
Tüm dünyada petrol fiyatlarının düşmesiyle birlikte ülkemizde de benzin ve motorin fiyatlarına indirim geldi. İşte rakamlar.

Tüm dünya dev bir petrol krizi yaşıyor. Corona Virüsü sebebi ile petrol fiyatlarını düşüren ülkeler, akaryakıt fiyatlarına da direkt olarak etki etti. Güncel olarak varil fiyatının 31 dolar olması krizin boyutunu gösterir nitelikte. Küresel anlamda olduğu gibi ülkemizde de beklenen benzin ve motorin indirimi geldi. Böylece benzinde 61 kuruş, motorinde ise 56 kuruş indirim gerçekleşti. Ancak kamoyunda indirim beklentiyisi daha fazlaydı. Devlet daha herhangi bir ÖTV artışı yapmazsa, fiyatlar da daha da indirim yapılabilir.

PÜİS Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, “Son günlerde Çin’de başlayan korona virüsü nedeniyle Çin’in azalttığı motorinden dolayı rafineriler mallarını satamadığı için fiyatlarda düşüş yaşandı. Bu düşüş tüm dünyaya yansıdı. Petrol üreten ülkeler bundan etkilendi. Fiyatlar 65 dolardan 40 dolar seviyesine geldi. Bu çok enteresan fiyatlar. Bunun etkisi bizim ülkemize de yansıyacaktır. İşin diğer yanına baktığımızda petrol üreten ülkeler kısıtlamaya gidiyorlar. Varili 40 dolara düşen petrolü tekrar 65 dolar seviyesine çıkartmak için çabalıyorlar. Çünkü onlar da bundan zarar ediyor ama bu tüketiciye mutlaka yansıyacaktır. Tüketici daha ucuza motorin ve benzin alacaktır. Varil fiyatı 40 dolar seviyesinde kalırsa litrede 1 TL indirim pompaya yansıyacaktır diye düşünüyorum. Devlet, ÖTV payında oynama yapmazsa, 1 TL ucuzluk olabilir” dedi.

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Çok güzel haber.61 kuruş ciddi bir miktar.Özellikle fazla yol yapanlar için iyi oldu.Ama ne yazık ki daha geçen hafta depoyu fulledim.Şu an sevinsem mi üzülsem mi bilemedim.😅
  2. Artık sevinemiyorum,60 kuruş indirim gelir ertesi gün 90 kuruş zam yaparlar.
  3. Kısa vadeli ufak kar ettiren indirimlere sevinmek cahillik olur. Kapımızda çok büyük krizler bekliyor. 1.5 TL indirim olsa ne olur bugün?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu