Dikkat ÇekenlerFeaturedHaberler

Taksi, dolmuş ve minibüs fiyatlarına yeni zam beklentisi
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, taksi, dolmuş ve minibüs fiyatları hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisi gösteren koronavirüs salgını nedeniyle yolcu taşıma kapasitelerinin oldukça azaldığını belirtti. Yarı yarıya  düşen yolcu sayısı yüzünden taksi, minibüsler ile halk otobüsü ücretlerine zam yapılmasını istedi.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “Yolcu taşımacılığının yoğun olduğu büyükşehirlerde taksici, dolmuşçu ve halk otobüsçü esnafı zor günlerden geçiyor. Acilen yeni bir düzenlemeyle fiyatların güncellenmesi gerekir. En azından temmuz sonuna kadar bakanlığımız bize de bir el atmalı. Minibüsçü esnafımız batmak üzeredir. Bakanlığımız talimat verirse kendilerine yardımcı da olabiliriz. Yolcu seviyemiz yüzde 50 aşağı çekildi.Taksilerde yüzde 30, minibüsler ile halk otobüslerinde yüzde 50 zam bekliyoruz. Bununla birlikte bilet fiyatlarının yanı sıra ticari akaryakıt verilerek esnafımızın bu zor günlerinde destek olunmalı.” dedi. 

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Birileri plaka alıp yatarak para kazanacak diye milletin sırtına yüklenmekten vazgeçilmeli.
  Doğru yolcu sınırı var ve normalin yarısı yolcu taşınıyor haliyle fiyatlar artmalı diyorlar buradan bakınca haklılar. Lakin bugün dolmuş minibüs ücretleri öyle bir noktaya geldi ki 2 kişi olunca arabayla gitmek daha karlı oluyor.
  Motorin %25 düştü bunu ne yapacağız?
  Bir Minibüs Taksi plakasının günlük kirası 200-500 tl olursa bilet fiyatları haliyle artar. Verdiğimiz 3.5 TL nin 50krş u mazota 2tl si plaka kirasına 50krş u arabanın satın alma gideri bakım maliyeti vs ye gidiyor 50krş da kar kalıyor. Kimse zarar etmesin motorin mi arttı fiyat artsın yolcu sınırı mı geldi fiyat artsın lakin birileri zengin olacak diye 2tl plaka kirası bizden alınmasın. Belediyeler Acilen bu soyguna son vermeli. Ulaşım Temel İhtiyaçtır Belediyenin görevidir.
  Şu Taksi ve Minibüslerde plaka kirası olmasa ulaşım fiyatları yarı yarıya azalır. Daha fazla Taksi Minibüs kullanılır Ülke olarak tasarruf ederiz
  Aynı şey Uber de oldu. Tamam Uber kazanmasın bizim taksicimiz kazansın lakin 30.000 Taksi Plakası sahibi soyguna devam etsin diyerek 16 Milyon İstanbullu 2 katı fazla para ödemek zorunda kaldı. Plaka sahiplerinin çoğu makam sahipleri oldukça bilet fiyatları daha çok artar.
 2. Sizin hiçbişeyden haberiniz yok bol keseden konusuyonuz yok zam yapmasın yolcuya yüklenmesin dolmuşlar mozota calısıyor halk otobusleri mozotu şöför maaşlarını cebinden ödüyor taksici kira vermesinmiş kira olsa ne olur olmasa ne olur hertürlü zarara calısıyo ticari arabalar
 3. Sizin hiçbişeyden haberiniz yok bol keseden konusuyonuz yok zam yapmasın yolcuya yüklenmesin dolmuşlar mozota calısıyor halk otobusleri mozotu şöför maaşlarını cebinden ödüyor taksici kira vermesinmiş kira olsa ne olur olmasa ne olur hertürlü zarara calısıyo ticari arabalar

  Kar etmiyosa başka işe yönelsinler, zarar eden işi devam ettirmenin manası yok

 4. Sizin hiçbişeyden haberiniz yok bol keseden konusuyonuz yok zam yapmasın yolcuya yüklenmesin dolmuşlar mozota calısıyor halk otobusleri mozotu şöför maaşlarını cebinden ödüyor taksici kira vermesinmiş kira olsa ne olur olmasa ne olur hertürlü zarara calısıyo ticari arabalar

  Madem öyle plakayı satıp bıraksınlar bu işi ben plaka satana rastlamadım. Şurada 2 ayda zarar etmiş olabilirler de kim zarar etmedi? Bu zammı alacağınız millet bu süreçten kar mı etti?
  Bugün 2.Hat Dolmuş durağında plaka fiyatı 1.000.000 TL. Şöföre plaka günlük 400 TL ye kiralanıyor arabalar Ayda 15 gün çalışıyor ve Günlük 700 TL para topluyor. Bu ne demek biliyor musunuz Plaka kirası olmasa aynı araba günde 300TL toplasaydı yeterdi yani 3.5 değil 1.5 alsa yetecekti. Aynı Şey Taksilerde de var. Verdiğimiz Taksimetre ücretinin yarısı plaka kirasına gidiyor.
  O Plaka sahipleri 2-3 Ay kira almasınlar bir şey olmaz. Ayda 5000-15.000 TL arası kira alanlar şurada 2 ay alamadık diye ağlamasın. Asıl zarar eden 82 Milyonun ta kendisi. Plaka Kirası KALKMALIDIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu