Haberler

Renault, 15 bin çalışanını işten çıkaracak!
Fransız otomobil üreticisi Renault, dünya genelinde 14 bin 600 çalışanıyla yollarını ayırmaya hazırlanıyor.

Renault, uzun süredir devam eden daralmayla mücadelede maliyet azaltmak için tüm dünyada 14,600 kişiyi işten çıkarmaya ve üretim kapasitesini yaklaşık beşte bir oranında azaltmaya hazırlanıyor.

Fransız otomobil üreticisi, Fransa’da gönüllü emeklilik ya da yeniden eğitim yoluyla iş gücünün yüzde 10’una denk gelen 4,600 pozisyon azaltılacak. Ayrıca dünyanın geri kalanında ise 10 binden fazla çalışan da işten çıkartılacak. Şirket tüm dünyada 180 binden fazla çalışana istihdam sağlıyor.

Bu planın uygulama maliyeti ise Renault için 1.2 Milyar Euro ancak bu plan ile marka 2 Milyar Euro (2.2 Milyar Dolar) tasarruf etmeyi hedefliyor. Ayrıca Renault, Rusya’daki kapasitesine olası ayarlamalar yapabileceğini de belirtti.

Siyasi tepki ve işçi sendikalarının muhalefetinden endişe eden Fransız otomobil üreticisi, Fransa’daki altı tesisinin geleceğine ilişkin kararları açıklamaktan da endişe duydu. Flins ve Dieppe’deki fabrikalarında otomobil montajının kademeli olarak azaltılması da dahil olmak üzere çeşitli senaryolarla ilgili görüşmelerin başlayacağı da ayrıca belirtildi.

Renault Zoe Testimizi izlemek için BURAYA tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu