FeaturedHaberler

Japon otomotiv devi Honda, çip krizi yüzünden üretimi durdurdu
Japonya merkezli otomotiv devi Honda, tüm dünyada devam eden yarı iletken darlığı nedeniyle bir fabrikasında üretimi durdurduğunu açıkladı.

Küresel olarak ortaya çıkan çip sıkıntısı; Ford, General Motors, Toyota, Volkswagen, Honda, Stellantis gibi otomobil üreticilerini etkiliyor. Küresel anlamda mikroçiplerin kullanıldığı bazı parçaların tedarik sıkıntısı üretimi azaltmalarına veya tesislerini kapatmak zorunda kalmalarına neden oldu. Bunun son örneği de Honda cephesinden geldi. Japon otomotiv üreticisi Honda, ülkenin güneybatısında bulunan Mie eyaletindeki tesislerinde 2-6 Ağustos’ta imalata ara verecek. Küresel düzeyde yaşanan çip krizi sebebiyle alınan karar sonrası üretim boşluğu eylül ayında telafi edilecek.

Üretimin durdurulacağı fabrikada, N-Box mini araçlar ile kompakt segment Fit model dahil  günde 2 bin araç imal ediyor. Gelişmelerin diğer fabrikaları etkileyip etkilemeyeceği ise henüz bilinmiyor.

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu