FeaturedHaberler

Yerli otomobil projesi Almanya’da bir kez daha haberlerde
Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından çalışmaları planlandığı biçimde sürdürülen yerli otomobil için yeni açıklamalar mevcut.

Geçtiğimiz sene Bursa’nın Gemlik ilçesindeki  Askeri Hara bölgesine yapılacak fabrikanın temel atma töreni düzenlenmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da katıldığı toplantı sırasında koronavirüs salgınına rağmen yerli otomobil için yapılan planlamaların zamanından çok şaşmayacağının altı çizilmişti. Son olarak üretimi git gide yaklaşan model hakkında Alman basınında yine bir dizi haber çıktı. İlgili haberde TOGG’un gelecek planlarından bahsedildi.

Haberde “Bu Türkiye’nin aynı zamanda bir dönüşüm projesi. Türkiye otomotiv alanında Avrupa’nın en önemli tedarikçileri ülkelerinden ve önemli bir maliyet avantajına sahip. CEO Gürcan Karakaş’a göre 2022 sonunda seri üretim bantlarından çıkacak araç, önce iç pazarda satılacak. Yaklaşık 1.5 yıl sonra önce Almanya, ardından da Avrupa’daki diğer pazarlarda satışa başlanacak. TOGG olarak bataryadaki ortakları Çin kökenli Fararis şirketi. Almanya’da fabrika kuran Farasis batarya hücrelerini buradan tedarik edecek. Şirket ile Türkiye’de ortak üretim konusunda planları da bulunuyor. ifadelerine yer verildi.

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu