FeaturedHaberler

İstanbul’un trafik sorunu için İBB yeni açıklamalarda bulundu




İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan; trafik yoğunluğundan, toplu taşıma araçlarına kadar İstanbul ulaşımına dair plan ve projelerini paylaştı.

Yıllardır kentin en büyük problemlerinden olan trafik yoğunluğu ve çözüm arayışlarına dair açıklamaları ile Cezayir Doğan’ın programına konuk olan Cihan; toplu taşımayı geliştirmek için yoğun bir çalışma içinde olduklarını belirterek insanları bireysel araçlarından toplu taşımaya yönlendirerek yoğunluk sorunlarını büyük oranda aşabileceklerini söyledi. Cihan ayrıca yeni metrobüs alımının yapılacağını ve metro hatlarının bölge bölge açılarak yükün hafifletileceğini belirterek, İstanbullulardan gelen şikayetleri şöyle değerlendirdi:

İstanbul’un trafik sorununu çözmenin yöntemi İstanbul’un ulaşımını konuşmaktır, ulaşımını çözmektir. Aslında özel araç neden İstanbul’da daha fazla tercih ediliyor bir çerçeve çizelim öncelikle… Toplu taşımadan şikâyet ediyoruz, biz geriye dönüp baktığımızda birçok şikayet var metrobüse bakıyoruz çok sıkışık binilmiyor vesaire… Bir sistem var kapasitesinin üzerinde çalışıyor, arızalanıyor sorunlar oluyor.

Yıllardır böyle bir sistem ve insanlar artık bunu tercih edemiyorlar, etmiyorlar insanlarda bu anlamda haklılar. Çünkü özel araç onlar için başka bir seçenek haline geliyor. Otobüs sistemi böyle, raylı sistemler yeterince gelişmemiş, deniz ulaşımından denizden yeterince faydalanamıyoruz. Dolayısıyla insanların başka bir alternatifi olmadığı için özel araç İstanbul’da çok iyi bir alternatif olarak herkese geliyor ve insanlar bunu tercih etmek zorunda kalıyorlar.

Biz İstanbul’da toplu ulaşımı tercih edilebilir hale getirmek üzerine çalışıyoruz, asıl amacımız bu… Yani otobüs sistemin daha iyi hale getirmek, raylı sistemleri daha iyi hale getirmek tüm entegre ulaşım sistemini daha iyi hale getirmek. Bu nedenle toplu taşıma tercih edilebildiği zaman insanlar işyerlerine, okullarına toplu taşıma ile daha fazla gitmeye başladıkları zaman aslında biz trafikteki bu sorunları biraz daha önlemiş olacağız.”

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu