FeaturedHaberler

Alfa Romeo, Pirelli ile Yeni Tonale konusunda anlaştı
İtalyan markasının ilk seri üretim elektrikli otomobili olan yeni Alfa Romeo Tonale ile Pirelli yeni bir anlaşma imzaladı.

Yeni Alfa Romeo Tonale için geliştirilen P Zero lastiklerde otomobilin sportif özellikleriyle kuru ve ıslak zeminde güvenli performansa odaklanıldı. Pirelli’nin ‘Mükemmel Uyum’ stratejisiyle hedeflediği gibi lastikler ile araç arasında sinerji yaratılması amaçlanıyor. P Zero lastiğin yanağındaki AR işareti de lastiklerin Tonale için özel olarak geliştirildiğini gösteriyor.

Alfa Romeo Tonale için özel Pirelli P Zero lastikler geliştirilirken Milano merkezli iki marka 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenen ilk Tonale konsept otomobille başlayarak birlikte çalıştı. Lastiğin geliştirilme ve üretim sürecinde çeşitli analizler yürütüldü.

Ayrıca, Pirelli’nin geliştirme stratejisinin merkezinde yer alan sanal analiz ve geliştirme çalışmaları gerçekleştirildi. Süreçler, Stellantis’in Balocco ve Pirelli’nin Vizzola Ticino pistlerinde gerçekleştirilen performans doğrulama testleriyle tamamlandı. Sonuçta, Milano’daki Ar-Ge merkezinde tasarlanan ve grubun en ileri üretim tesislerinden biri olan Settimo Torinese fabrikasında üretilen, her yönüyle İtalyan bir lastik doğdu.

Yeni Alfa Romeo ile Pirelli uzun süredir birlikte çalışıyor

Pirelli ile Alfa Romeo arasındaki bu son iş birliği, iki şirketin yaklaşık yüz yıldır devam eden ilişkisinde yeni bir sayfayı temsil ediyor. Bu bağ, otomobillerin ve ilk yarışların ortaya çıktığı dönemlerden beri sürüyor. Öyle ki, 1925 yılında Antonio Ascari, Giuseppe Campari ve Gastone Brilli Peri gibi pilotların yarıştığı ilk Dünya Otomobil Şampiyonası’nı kazanan Alfa Romeo GT Tipo P2, Pirelli Superflex Cord lastiklerle donatılmıştı. Performans tutkusu ve sportif ruh, Pirelli ile Alfa Romeo’yu hem pistte hem de yollarda buluşturmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu