FeaturedHaberler

Trafik kazası sonrası bakıcı giderleri hakkında emsal karar
Trafik kazası sonrası sakat kalan bir sürücünün bakıcı giderleri hakkında verilen hukuk mücadelesi sona erdi. İşte detaylar.

Geçirdiği trafik kazası sonrası sakat kalan bir sürücü, bakımı için gerekli olan bakıcı masrafları için sigorta şirketi ile görüştü. Sürücü sigorta şirketinde olumlu cevap alamayınca ise yerel mahkemeye başvurdu. Ancak buradan da istediği sonuç çıkmadı. Sakat kalan sürücü ve avukatı konuyu bir üst mahkemeye taşımaya karar verdi. Sonuç ise emsal bir karar niteliğinde oldu. Buna göre kaza geçiren sürücünün bakıcı masrafları sigorta tarafından ödenecek.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nin kararında şu ifadelere yer verildi:

“Dava, trafik kazası sonucu oluşan cismani zarar nedeniyle sürekli bakıcı gideri zararından oluşan maddi tazminat talebine ilişkindir. İlk derece mahkemesi tarafından 01.06.2015 tarihinde yürürlüğe giren Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (ZMSS) genel şartları gereği bakıcı giderinin sakatlık teminatı çerçevesinde kaldığı ve sakatlık teminatına ilişkin limitin tüketilmiş olduğu gerekçesiyle davalının sorumluluğunun kalmadığına hükmedilmiştir. Davaya konu edilen sürekli bakıcı gideri zararının poliçedeki tedavi giderleri teminatından karşılanması gerektiği dikkate alınmak suretiyle karar verilmesi gerekirken, yanılgılı değerlendirmeyle karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir.”

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu