FeaturedHaberler

“2023 senesinde MTV ücretlerine %60 zam gelebilir”
2023 senesi yaklaşırken Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne gelecek zamlar hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı.

Ağustos 2022 itibarıyla trafiğe kayıtlı otomobil, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon ve motosiklet sayısı yaklaşık olarak 23,9 milyon olarak açıklandı. Bu araç sahipleri her yıl Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödüyor ve bildiğiniz gibi bu tutar her sene arttırılıyor.

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, “MTV Kanununun “Yetki” başlıklı 10 uncu maddesine göre; MTV, her takvim yılı başından geçerli olmak üzere önceki yılda uygulanan taşıt değerleri ve vergi miktarları o yıl için Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca tespit ve ilan olunan yeniden değerleme oranında artırılır. Ancak Cumhurbaşkanının bu oranla ilgili yetkisi bulunmaktadır. Buna göre Cumhurbaşkanı, yeniden değerleme oranının %50 fazlasını geçmemek, %20’sinden az olmamak üzere yeni oranlar tespit etmeye, taşıt değerlerini ayrı ayrı veya birlikte yeniden belirlemeye yetkilidir.

Bunun anlamı şu; örneğin yeniden değerleme oranı %100 gerçekleşti. Cumhurbaşkanı artış oranı ile ilgili hiç yetki kullanmaz ise MTV %100 oranında artar. Cumhurbaşkanı yetki kullanmak isterse, MTV artış oranı %20 ila %150 oranları (bu oranlar dahil) arasında olabilir. Farklı verileri dönemsel olarak incelediğinizde size çok şey söyler. MTV tahsilat rakamları, bu rakamlardaki artış ve Cumhurbaşkanının yeniden değerleme oranının yüksek çıktığı dönemlerde kullandığı oran indirmek yetkisini birlikte incelediğimizde 2023 yılında motorlu taşıtlar vergisinin 2022 yılına göre %60-70 civarında artacağını öngörmek mümkün hale geliyor.

2023 yılında MTV tahsilatının 38 milyar 787 milyon TL olması öngörülüyor. Bunun anlamı, 2023 yılı MTV tahsilat tutarı 2022 tahsilat tutarına göre yüzde 64,25 oranında artacaktır. Bu oranda tahsilat hedefine ulaşabilmek için MTV oranlarının en az yüzde 60 oranında artırılması gerekecektir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu