KAPALI Dizel 2000 devir son vitesteki hızınız?

zmurata

Asfalt Kurutucu
5 Eki 2016
21
36
595
52
İST.
Marka
Opel
Merhaba Arkadaşlar,
Aracım Corsa e 1.3 dizel 2016 model 95 hp
Bu araçla (5vites) 2.000 devirde 96 km, 3.000 devirde ise 145 km hız yapabiliyorum. (Hız sabitleyiciden gördüğüm net rakamlar..)
Uzun yolda fabrika verisi olan 3 litreye çok yaklaşabiliyorum, yaz tatili için İstanbul'dan Marmaris'e gittiğimde 3.2 ile yolu tamamladım. Sakin kullandım ama klima hep açıktı ve 3 kişiydik. Beğenmediğim tek yanı ön kısmı yere çok yakın, dağ bayır gezerken ve de şehir içi tümseklerde dikkatli olmak gerekiyor.
Siz de kısaca bahseder misiniz, marka, model, yıl ve 2.000 devirde dizel aracınız kaç km gösteriyor?
Teşekkürler.

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Dizel kullanmıyoruz o_O. 1.4 150'lik ACT DSG Passat 7. Vites 2000 devirde 122kmh ile gidiyor ve uzun yolda full bagaj + 4 kişi aile 6.7 yakıyor. Eğer Osmangazi yolunun gazına gelip 180 190 giderseniz 9.5 10 litrelerde dolaşıyor.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Yahu ben test ettim, tam 8.5 yakıyordu. Anlatınca sağa sola saçmalamayın diyorlar. O motor hakkaten çok yakıyor. Şehir içi en az 8, uzun yolda 7 falandı. 1.6 dizel için çok olan rakamlar hakikaten.

Bizim 525d xDrive 120 km/h ile giderken tam 125 km/h oluyor. 2100 devir gibi tam 130 km/h.
2500 devirde 160 km/h ... İnanılmaz bir motor/şanzıman kombinasyonu. Buyrun:

Bmw’nin dizel motorlari basarili. Bir de buna ek zf8hp gibi basarili bir sanziman var. Abuk subuk kullanillmazsa dizeli gectim benzinlisi bile az yakiyor
Multijet’e gelince...Motoru performans olarak iyi, torku yuksek, hizlanmasi da iyi. Ancak gel gelelim yakit tuketimi korkunc. Ben de anlattigimda sasiriyorlar da gercek bu

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
2015 1.6 tdci 115'lik manuel focus..

Uzun yolda yasal hiz limitlerine uyarak, rakimi yukselmeyen, fazla dag bayir cikilmayan yolculuklarda 3.9 litreyi bulabildim.

Standart surus ve her turlu yol sartinda uzun yolda 4-5 litre arasinda degisiyor.

Tempolu surus ve her turlu yol sartinda 5.5 litre

Kesintisiz gazlamali ( 120 - 180 kmh hizlar ) ve her turlu yol sartinda ise maksimum 7 litreyi goruyor.

6.vites 2 bin devirde 110 yapiyor. Sehir ici tuketimler ise mevsimine, sehrine gore degisiyor.

Şirkette 1.5 tdci 120 hp focus var powershift. İstanbul ortalaması 7.1..
Dikkat edilmeden kullanılıyor ama 120-180 km/h arası çıktığı nadirdir. Benim kullandığım Egea'ya göre net 1 veya 1.5 litre az yakıyor.

Son düzenleme:

zmurata

Asfalt Kurutucu
5 Eki 2016
21
36
595
52
İST.
Marka
Opel
20170627_011048.jpg

AcilStop

Elit Apaçi
3 Kas 2017
346
248
945
40
Civic RS o kadar az mı yakıyormuş ? Gerçekten şaşırdım. Uzun yol verisi mi bahsettiğiniz rakam ?

Bence Civic RS normal yakıyorda Egea baya fazla yakıyor :) Arkadaşın yazdığı ortalama hızlar ve tüketimler genelde şehirdışı olduğundan benim araçla hemen hemen aynı tüketimleri gerçekleştirmiş. Şehiriçi yoğun dur kalk trafikte arada belki 1-1.5 litre fark oluşabilir.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Bence Civic RS normal yakıyorda Egea baya fazla yakıyor :) Arkadaşın yazdığı ortalama hızlar ve tüketimler genelde şehirdışı olduğundan benim araçla hemen hemen aynı tüketimleri gerçekleştirmiş. Şehiriçi yoğun dur kalk trafikte arada belki 1-1.5 litre fark oluşabilir.

Egea fazla yakıyor. Egea forumlarında falan yazsam bunu acayip küfür yerim. Ama ekran görüntülerini de paylaşabilirim yani. Tamam dikkatsiz kullanıyorum, tüketim için de kastırmıyorum da önceki şirket aracı Megane 4 1.5 dci'di. Onda da kullanım şeklim aynıydı ve gördüğüm max. rakam 6.5 litreydi. Genel olarak 5.9 - 6.3 arası gidip gelirdi. Tek fark manuel olmasıydı, ama artık 2018 yılındayız. KlasiktTork konvertörlüler bile manuel şanzımanlı otomobillerden az yakıyor artık. O yüzden onu çok kıstas olarak düşünmüyorum.

Civic'e gelince. Bence şehir dışı için bile benzinli bir motor için düşük bir rakam..Honda'nın motorları sağlamdır da tasarruflu olmalarıyla pek bilinmez. 125'lik atmosferik motorlar eski tork konvertörlü şanzımanla çok fazla yakıt tüketiyordu.
Cvt ve turbo motor farkı diyebiliriz

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,784
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Şirkette 1.5 tdci 120 hp focus var powershift. İstanbul ortalaması 7.1..
Dikkat edilmeden kullanılıyor ama 120-180 km/h arası çıktığı nadirdir. Benim kullandığım Egea'ya göre net 1 veya 1.5 litre az yakıyor.
Istanbul'da benim manul 115'lik motor 5.5 - 6 arasi yakiyor trafikler dahil. Istanbul'da Zonguldak'a gore daha az yakiyorum. Hem duzluk hem mesafe kisa olmadigi icin. 1.5 tdci ps motorlu focus'u kisa kisa tecrube edebildim. Tuketim belirleyecek kadar suremedim ama 7 litre benim aractan 0.5 - 1 litre civari fazla. Biraz da bakim durumu, kullanim sekli falan da etkiliyor. 115'lik benim motoru Istanbul'da 7 -7.5 yaktiranlari da biliyorum.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,784
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Süpermiş hocam bunlar yahu :D Ben az yaktığını biliyordum ama normal kullanımda 4-5 kadar az olduğunu bilmiyordum...

Ford'un dizelleri bir başkadır bence. Sesinden kendini belli eder zaten, traktör gibidir ama sağlam hissi verir. En azından bana öyle geliyor.
S-Max'le 200 bin kilometre boyunca hiç motor sorunu yaşamadık, gücü ve torku çok yeterliydi.

Ford S-Max 2007, 2.0 TDCi 140HP ile ortalama sürekli 6.5'tu. Efsaneydi yaa. Uzun yolda tek depo 1080 kilometre yapabiliyordu.
Bende ki motor psa uretim malum. Bu motor gayet tutucu olabiliyor ama dizeli kullanmayi bilmek lazim. Benim uzun yolda 4-5 litre tuketimim normal kullanimima ait. Isin icine otoban girse arada sabit 140 -150 gitsem bile bu tuketimi yakaliyorum. Genelde 5 litrenin ustune hic cikmaz araba. Tempolu ve dip gaz gidecegim zaman da 7 litreye cikiyor ama onu bir kere gordum bu zamana kadar.

Dusuk hacim olsun, 2.0 olsun Ford'un dizeller az yakanlardan gercekten. Bir dci motor kadar az yakmaz ama gayet tatmin edici degerler sunuyor. Ses olarak da benim tdci'dan bir tek soguk kis gunlerinde rahatsiz oluyorum. Rolantide cok ses cikarabiliyor isinmadigi vakit. Ama isininca yahut yaz gunleri sesten rahatsiz olacagim kadar cikmiyor diyebilirim.

Son düzenleme:

AcilStop

Elit Apaçi
3 Kas 2017
346
248
945
40
Egea fazla yakıyor. Egea forumlarında falan yazsam bunu acayip küfür yerim. Ama ekran görüntülerini de paylaşabilirim yani. Tamam dikkatsiz kullanıyorum, tüketim için de kastırmıyorum da önceki şirket aracı Megane 4 1.5 dci'di. Onda da kullanım şeklim aynıydı ve gördüğüm max. rakam 6.5 litreydi. Genel olarak 5.9 - 6.3 arası gidip gelirdi. Tek fark manuel olmasıydı, ama artık 2018 yılındayız. KlasiktTork konvertörlüler bile manuel şanzımanlı otomobillerden az yakıyor artık. O yüzden onu çok kıstas olarak düşünmüyorum.

Civic'e gelince. Bence şehir dışı için bile benzinli bir motor için düşük bir rakam..Honda'nın motorları sağlamdır da tasarruflu olmalarıyla pek bilinmez. 125'lik atmosferik motorlar eski tork konvertörlü şanzımanla çok fazla yakıt tüketiyordu.
Cvt ve turbo motor farkı diyebiliriz

Egea ile sadece şehiriçi tüketiminiz ortalama hız ve litre bazında ne oluyor?

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Egea ile sadece şehiriçi tüketiminiz ortalama hız ve litre bazında ne oluyor?

Her yakıt aldığımda sayacı sıfırlarım. Dün yakıt aldığımda sıfırladım ve ortalama 8.5 litre gözüküyordu. Kat ettiği mesafe de yanlış hatırlamıyorsam 470 küsür gibi bir rakamdı. Bu tabi rekor bir seviye. Ama normalde de 7.9'un altına zaten inmiyor. Muhtemelen haftaya hafta ortasında bir sefer daha yakıt alırım, o zaman burada ekran görüntüsünü de paylaşırım.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım