çelik fren hortumu ile plastik fren hortumu farkları?

caner yılmaz

caner yılmaz
Düz Yol Gazcısı
10 Eki 2022
45
8
145
20
eskişehir
Marka
Opel
abiler merhabalar hidrolik dersi görmeye başladık bende videolarda çelik fren hortumu dedikleri dikkatimi çekti dersler daha yeni olduğu için pek anlamadım çelik fren horumu ile plastik fren horumu arasında ne farklar var performansı mı daha iyi sağlamlığı açıklarsanız sevinirim(bilginiz varsa sadece arabalarda değil genel olarak da anlatabilirsiniz)

mete25

Panpa
4 Mar 2019
525
1,281
2,520
Ankara
Marka
BMW
Çelik fren hortumları esneme yapmadığı için hidrolik sıvısı basıncı direkt olarak kaliperlere yönlendiriyor. Bu da daha iyi bir tepkime hissiyatı ortaya çıkarıyor. Isı iletkenliği meselesinde de faydası oluyordur illaki. Bir de standart fren hortumlarında meydana gelebilen yırtılma sızdırma gibi güvenlik problemlerinin önüne geçilmiş oluyor.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,224
45,816
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
@Cenk hocam bu konuda yardımcı olabilicek misiniz?
Çelik fren hortumları esneme yapmadığı için hidrolik sıvısı basıncı direkt olarak kaliperlere yönlendiriyor. Bu da daha iyi bir tepkime hissiyatı ortaya çıkarıyor. Isı iletkenliği meselesinde de faydası oluyordur illaki. Bir de standart fren hortumlarında meydana gelebilen yırtılma sızdırma gibi güvenlik problemlerinin önüne geçilmiş oluyor.
Ekleyecek pek bir şeyim yok👍

Son düzenleme:

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,633
1
5,130
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Ufak bir ekleme: Çelik fren hortumu değil aslında. Çelik örgülü fren hortumu.

Araçlarda fren hatları zaten teker bölgesine kadar metal borular içinde gelir. Teker aşağı yukarı, sağa sola oynadığı için o bölgede ek bir kauçuk hortum oluyor. O kauçuk hortuma çelik örgü yapıp az bile olsa esnemesinin önüne geçiyorlar sadece.

Onur Kmnt

Kerem Onur Kement
Profesör
18 Mar 2023
279
628
1,445
19
İstanbul
Marka
Ford
Ufak bir ekleme: Çelik fren hortumu değil aslında. Çelik örgülü fren hortumu.

Araçlarda fren hatları zaten teker bölgesine kadar metal borular içinde gelir. Teker aşağı yukarı, sağa sola oynadığı için o bölgede ek bir kauçuk hortum oluyor. O kauçuk hortuma çelik örgü yapıp az bile olsa esnemesinin önüne geçiyorlar sadece.
Ucuz araçlarda komple plastik olanlar var, bknz: Citroen c-elysee, konum olarak da hasar almaya çok müsait (başımıza geldi ondan biliyorum)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım