1.6 Crdi Motor Yağı Tavsiyesi ?

Alexios

Oğulcan Avcıoğlu
Düz Yol Gazcısı
17 Nis 2021
34
28
145
İzmir
Marka
Hyundai
c63b7e26-c54d-4218-bd21-fce462f9ba92.jpg

Merhaba arkadaşlar. İ30 aracım için hangi yağı tavsiye edersiniz? Garantisi mart ayında bitti dışarıda bakımını yaptırmak istiyorum. Servis bakımlarda castrol 5w30 yağ kullanmıştı hiç hoşuma gitmedi , sesli çalışıyor . Aracı şehir içinde kullanıyorum çoğunlukla önceki bakımdan bu yana 7 bin kilometre yapmışım ama 1 yılı doldurduğundan motor sağlığını riske atmak istemiyorum. Önerilerinizi bekliyorum.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,918
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Shell Helix Ultra ECT 5W30,crdi motorlarda çok tavsiye ediliyor.Marka olarak soruyorsanız ben aracımda Liqui Moly kullanıyorum son derece memnunum,aracınıza uygum bir serisini de tavsiye ederim.

Alexios

Oğulcan Avcıoğlu
Düz Yol Gazcısı
17 Nis 2021
34
28
145
İzmir
Marka
Hyundai
Shell Helix Ultra ECT 5W30,crdi motorlarda çok tavsiye ediliyor.Marka olarak soruyorsanız ben aracımda Liqui Moly kullanıyorum son derece memnunum,aracınıza uygum bir serisini de tavsiye ederim.
Hocam bayadır liqui moly molygen almayı düşünüyorum aslında , marka olarakta çok kaliteli deniliyor , sizin öneriniz hangi modeli?

sabri28

Sabri Mert Ayrılmaz
Asfalt Kurutucu
18 Mar 2022
69
71
610
22
İstanbul
Marka
Yok
Hocam bayadır liqui moly molygen almayı düşünüyorum aslında , marka olarakta çok kaliteli deniliyor , sizin öneriniz hangi modeli?
Merhaba. LiquiMoly kullanıyorum ben tüm araçlarımda. 301 aracım var o dahil. Benim biraz takıntılık olabilir çoğu kişiye göre bu kadar para vermeye vs gerek yok diyor. Ama uzun süreçte işe yarayacağını düşünüyorum ben.

Filtreleri de kesinlikle güvenli bir yerden alın, ben Peugoet aracım için servisten alıyorum. Çünkü dışarıda çok sahtesi var orijinalini de Mahle üretiyor ama mahlenin kendi yaptığını bulamadığım için servisten alıyorum.

Molygen kullanmak dizel araçta mantıklı olmayabilir. Molygen asıl özelliği yapısında mavi ışıkla fosfor gözüken bir teknoloji var. Bu sayede kaçak olabilecek durumlarda tespiti hızlandırıyor.

Dizel araçta araba ilk marşta karardığı için mantıklı değil. Kararınca benim şahsi görüşüm o özellik yok oluyor. Anca motor sıfırdan beri kullanılsa belki olabilir.

Siteden baktığımda model yılına göre siz tekrar kontrol edebilirsiniz uygun yağ bu gözüküyor.
F8DCC34F-4340-4541-9251-8336E02ED2DA.png

Son düzenleme:

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,918
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai

Ben de Molygen kullanıcısıyım :D Aracıma uzun bir süredir bunu koyuyorum ve oldukça memnunum lakin benim aracım benzinli,sizin alacağınız DPF'li Molygen olmalı.Kesinlikle çok kaliteli bir yağ olduğundan şüpheniz olmasın.

Alexios

Oğulcan Avcıoğlu
Düz Yol Gazcısı
17 Nis 2021
34
28
145
İzmir
Marka
Hyundai
Merhaba. LiquiMoly kullanıyorum ben tüm araçlarımda. 301 aracım var o dahil. Benim biraz takıntılık olabilir çoğu kişiye göre bu kadar para vermeye vs gerek yok diyor. Ama uzun süreçte işe yarayacağını düşünüyorum ben.

Filtreleri de kesinlikle güvenli bir yerden alın, ben Peugoet aracım için servisten alıyorum. Çünkü dışarıda çok sahtesi var orijinalini de Mahle üretiyor ama mahlenin kendi yaptığını bulamadığım için servisten alıyorum.

Molygen kullanmak dizel araçta mantıklı olmayabilir. Molygen asıl özelliği yapısında mavi ışıkla fosfor gözüken bir teknoloji var. Bu sayede kaçak olabilecek durumlarda tespiti hızlandırıyor.

Dizel araçta araba ilk marşta karardığı için mantıklı değil. Kararınca benim şahsi görüşüm o özellik yok oluyor. Anca motor sıfırdan beri kullanılsa belki olabilir.

Siteden baktığımda model yılına göre siz tekrar kontrol edebilirsiniz uygun yağ bu gözüküyor.
Ekli dosyayı görüntüle 40001
hocam görseldeki yağ dpf uyumlumu onu anlayamadım. Molygende dpf işareti var bunlarda yok .

Alexios

Oğulcan Avcıoğlu
Düz Yol Gazcısı
17 Nis 2021
34
28
145
İzmir
Marka
Hyundai
Ben de Molygen kullanıcısıyım :D Aracıma uzun bir süredir bunu koyuyorum ve oldukça memnunum lakin benim aracım benzinli,sizin alacağınız DPF'li Molygen olmalı.Kesinlikle çok kaliteli bir yağ olduğundan şüpheniz olmasın.
Sarsıntıyı falan kesiyormus deniliyor hocam doğru mu ? Benim aracım 5.3 litre alıyor , 5 litre dpfli yağ bulamadım sitesinde 4 litre var . 1 tane 4 litre 1 tane 1 litre alsam 5 litre oluyor , kalan kısmada artık ceratec yapıcam . Ayrı ayrı aldığım içinde bayağı pahalıya gelecek sanırım . 4200Toptec nasıl hocam bir bilginiz varmı?

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,918
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Sarsıntıyı falan kesiyormus deniliyor hocam doğru mu ? Benim aracım 5.3 litre alıyor , 5 litre dpfli yağ bulamadım sitesinde 4 litre var . 1 tane 4 litre 1 tane 1 litre alsam 5 litre oluyor , kalan kısmada artık ceratec yapıcam . Ayrı ayrı aldığım içinde bayağı pahalıya gelecek sanırım . 4200Toptec nasıl hocam bir bilginiz varmı?

Toptec 4200 daha çok vag araçları için önerilen yağdır,çok sağlamdır o da aynı şekilde.Molygenin yapısı daha çok molygen katkısının getirdiği kayganlıkla daha rahat motor çalışması,daha düşük yakıt tüketimi ve sesi kesmesi olur,hem de en son teknolojiyle üretiliyor.Ancak 4200 den ömrü daha kısadır,yapı olarak bu katkının tek dezavantajı benim bildiğim uzun ömür vaadetmediği,yani 1 sene / 15 bin km den fazla ömür sunmuyor.4200 ün ekstradan böyle vaatleri olmadığı için 40-50 bin km ömür sunuyor.

Hyundai/Kia için Liqui Moly hangi yağı öneriyor bilmiyorum ama bu iki yağda problem çıkarmaz birebir onayı olmasa da.Ceratec yapacaksanız eğer 5 litrelik bir Toptec versiyonu bulup ona Ceratec katarsanız çok daha mantıklı ve maliyeti düşük olur,100-200 ml artması bir sorun yaratmaz ancak 5.5 litreden fazla o motora koymayın yeterli.

Benim kişisel deneyimim çok olumlu,ben 10W30 yarı sentetikten geçtim Molygene.Motor sesi,yakıt tüketimi,motorun devirlenme isteği ve 15 bin km sonunda bile yağın hala kullanılabilir durumda olduğunu deneyimledim bu yüzden memnunum ancak eski f/p oranını kaybetti çok pahalı oldu Liqui Molynin tüm ürünleri gibi.

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,683
2
9,599
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Petronas / Liqui Moly , önerebilirim bende marka olarak uzun yıllar 5W30 serisi ve güncel olarak 5W40 yağlarını kullandım her iki markanın da, kaldı ki tüm arkadaşlarıma tavsiye edip aldırdığım iki yağ markası :)

Daha uygun yollu ise ELF / TOTAL tavsiye ederim.

Yerli olsun derseniz LUBEX şaşmaz.

mtb_rider

Mustafa Özer
Panpa
6 Eyl 2020
782
1,495
2,520
37
Sakarya
Marka
Kia
Bakım konusunda henüz servisten kopamadığım için mecburen Petrol Ofisi 5W-30 Maxima Cx kullanıyorum. Bir şikayetim yok.

Alexios

Oğulcan Avcıoğlu
Düz Yol Gazcısı
17 Nis 2021
34
28
145
İzmir
Marka
Hyundai
Bakım konusunda henüz servisten kopamadığım için mecburen Petrol Ofisi 5W-30 Maxima Cx kullanıyorum. Bir şikayetim yok.
Hocam garantim bitti ve yaşadığım yerdeki hyundai servisinden pek memnun değilim , fiyatlarda cabası tabi , 3200 tl fatura cıkardılar içinde shell yağ var. Bende dedim bu kadar para vereceğime dışarda mann filtre ve kaliteli yağla bakımını yapiyim . Sanırım bizim crdi motorlar shell ile anlasmalı ?

Alexios

Oğulcan Avcıoğlu
Düz Yol Gazcısı
17 Nis 2021
34
28
145
İzmir
Marka
Hyundai
Toptec 4200 daha çok vag araçları için önerilen yağdır,çok sağlamdır o da aynı şekilde.Molygenin yapısı daha çok molygen katkısının getirdiği kayganlıkla daha rahat motor çalışması,daha düşük yakıt tüketimi ve sesi kesmesi olur,hem de en son teknolojiyle üretiliyor.Ancak 4200 den ömrü daha kısadır,yapı olarak bu katkının tek dezavantajı benim bildiğim uzun ömür vaadetmediği,yani 1 sene / 15 bin km den fazla ömür sunmuyor.4200 ün ekstradan böyle vaatleri olmadığı için 40-50 bin km ömür sunuyor.

Hyundai/Kia için Liqui Moly hangi yağı öneriyor bilmiyorum ama bu iki yağda problem çıkarmaz birebir onayı olmasa da.Ceratec yapacaksanız eğer 5 litrelik bir Toptec versiyonu bulup ona Ceratec katarsanız çok daha mantıklı ve maliyeti düşük olur,100-200 ml artması bir sorun yaratmaz ancak 5.5 litreden fazla o motora koymayın yeterli.

Benim kişisel deneyimim çok olumlu,ben 10W30 yarı sentetikten geçtim Molygene.Motor sesi,yakıt tüketimi,motorun devirlenme isteği ve 15 bin km sonunda bile yağın hala kullanılabilir durumda olduğunu deneyimledim bu yüzden memnunum ancak eski f/p oranını kaybetti çok pahalı oldu Liqui Molynin tüm ürünleri gibi.
8972.png

En mantıklı yağ dediğiniz gibi 4200 , molygen 800 tl olmuş :(
Hocam 5w30 ve 0w30 önermekte sizce hangisi ?

mtb_rider

Mustafa Özer
Panpa
6 Eyl 2020
782
1,495
2,520
37
Sakarya
Marka
Kia
Hocam garantim bitti ve yaşadığım yerdeki hyundai servisinden pek memnun değilim , fiyatlarda cabası tabi , 3200 tl fatura cıkardılar içinde shell yağ var. Bende dedim bu kadar para vereceğime dışarda mann filtre ve kaliteli yağla bakımını yapiyim . Sanırım bizim crdi motorlar shell ile anlasmalı ?

O fiyatı toplamda ne için çıkardılar ?

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,683
2
9,599
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Crdi motor shell ile anlaşmalı diye bir durum söz konusu değil , 3200 tl verilen fiyat sadece yağ ve filtre değişimi ise çok fazla.

Ekli dosyayı görüntüle 40116

İklimler artık çok daha sıcak geçiyor 5W30 bu durumda daha iyi olabilir diye düşünüyorum tabikii spec. karşılaştırma yapmak lazım ama 5W30 tahminimce OW30 a kıyasla daha uygun bütçeli olmalı , 5W30 kullanabilirsiniz , ha bu arada illa TT4200 kullanma zorunluluğu hissetmeyiniz efenim başka yağlarda kullanabilirsiniz , bizim genelde burada önerdiklerimiz TOP seviye yağlar olduğu için Liqui Moly markası genelde hep ön planda olmakta , siz bakımınızı 10.000 km aralığında yaptırıyorsanız ve aracı yormam trafikte yada çok dur kalk yapmıyorum ben sakin sürücüyüm diyorsanız tutupta illa bu zor bütçe zamanlarında TT4200 gibi bir yağ almak için kendinizi şartlandırmayın , yerine gidip atıyorum yarı yarı fiyat etiketi taşıyan ELF 5W30 alabilirsiniz , yağ filtrenizi kaliteli alın geri kalanları orta segment alsanız yine bir zararını görmezsiniz inanın bana , özellikle belirgin bir alerjiniz yoksa karbonlu polen filtresi almadan tasarrufa gidebilirsiniz yada uygun markalı bir karbon polen filtresi yine işinizi görecektir.

Son düzenleme:

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,918
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Ekli dosyayı görüntüle 40116

Hocam 0W30 CRDi motorlar için sadece soğuk iklimde uygun,sıcak yerlerde eksiltme yapabilir,çok inceldiğinde yağ soğutucusunu zorlayabilir.Bu yüzden 5W30 daha iyi olacaktır,eğer sakin bir sürücüyseniz ve soğuk iklimdeki şehirleri sık ziyaret ediyorsanız 0W30 da olur.

Kullanacağınız yağ son derece kaliteli bu yüzden oldukça memnun kalacağınızı düşünüyorum.Üstelik 30 bin km kadar da gidebilen bir yağ bu.

Alexios

Oğulcan Avcıoğlu
Düz Yol Gazcısı
17 Nis 2021
34
28
145
İzmir
Marka
Hyundai
Crdi motor shell ile anlaşmalı diye bir durum söz konusu değil , 3200 tl verilen fiyat sadece yağ ve filtre değişimi ise çok fazla.

İklimler artık çok daha sıcak geçiyor 5W30 bu durumda daha iyi olabilir diye düşünüyorum tabikii spec. karşılaştırma yapmak lazım ama 5W30 tahminimce OW30 a kıyasla daha uygun bütçeli olmalı , 5W30 kullanabilirsiniz , ha bu arada illa TT4200 kullanma zorunluluğu hissetmeyiniz efenim başka yağlarda kullanabilirsiniz , bizim genelde burada önerdiklerimiz TOP seviye yağlar olduğu için Liqui Moly markası genelde hep ön planda olmakta , siz bakımınızı 10.000 km aralığında yaptırıyorsanız ve aracı yormam trafikte yada çok dur kalk yapmıyorum ben sakin sürücüyüm diyorsanız tutupta illa bu zor bütçe zamanlarında TT4200 gibi bir yağ almak için kendinizi şartlandırmayın , yerine gidip atıyorum yarı yarı fiyat etiketi taşıyan ELF 5W30 alabilirsiniz , yağ filtrenizi kaliteli alın geri kalanları orta segment alsanız yine bir zararını görmezsiniz inanın bana , özellikle belirgin bir alerjiniz yoksa karbonlu polen filtresi almadan tasarrufa gidebilirsiniz yada uygun markalı bir karbon polen filtresi yine işinizi görecektir.
Verilen 3200 TL içinde yağ+filtre(polen,hava,yağ)+enjektör temizleyici katkı+motor içi temizleme katkısı+sunroof bakımı(sunroof yağlama için 250 tl yazmışlar :D)

Hocam işin aslı yeni mezunum , iş arıyorum :D. İlk defa sanayide aracıma bakım yaptıracağım o yüzden neyi nasıl yapayım pek fazla bilgim yok sadece işim sebebiyle motor - mekanik kısımları iyi biliyorum. Dediğiniz gibi ELF bir yağ alıp yoluma bakmak daha cazip gelmeye basladi total quartz da olur :D Polen filtresini karbonlu filtron aldım. Yağ filtresini mann marka almayı düşünüyorum. Hava filtreside filtron olur sanırım. Aracı izmirde kullanıyorum çoğunlukla şehir içi kullanım kısa mesafe , yüksek devir çevirmiyorum max 3000 bin devirler pek yormamaya calısıyorum dizel makina sonuçta belli olmaz. Çalıştırdığımda 1.5 2 dk rölantide bekliyorum ondan sonra yürüyorum. Yağı hep 15 bin km ya da 1 yıl arasında değiştirdim , pek fazla km dolduramıyorum ama 10 bin km ye çekicem yağ değişimini şehir içinde yağ fazla yoruluyormus diyolar.

Önemli Not : Malesef bu ekonomik süreçte iş bulamadığım için bakım parasını ailem karşılayacak , o yüzden onlarada fazla yük olmak istemiyorum oldumuşimdi

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,918
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Verilen 3200 TL içinde yağ+filtre(polen,hava,yağ)+enjektör temizleyici katkı+motor içi temizleme katkısı+sunroof bakımı(sunroof yağlama için 250 tl yazmışlar :D)

Hocam işin aslı yeni mezunum , iş arıyorum :D. İlk defa sanayide aracıma bakım yaptıracağım o yüzden neyi nasıl yapayım pek fazla bilgim yok sadece işim sebebiyle motor - mekanik kısımları iyi biliyorum. Dediğiniz gibi ELF bir yağ alıp yoluma bakmak daha cazip gelmeye basladi total quartz da olur :D Polen filtresini karbonlu filtron aldım. Yağ filtresini mann marka almayı düşünüyorum. Hava filtreside filtron olur sanırım. Aracı izmirde kullanıyorum çoğunlukla şehir içi kullanım kısa mesafe , yüksek devir çevirmiyorum max 3000 bin devirler pek yormamaya calısıyorum dizel makina sonuçta belli olmaz. Çalıştırdığımda 1.5 2 dk rölantide bekliyorum ondan sonra yürüyorum. Yağı hep 15 bin km ya da 1 yıl arasında değiştirdim , pek fazla km dolduramıyorum ama 10 bin km ye çekicem yağ değişimini şehir içinde yağ fazla yoruluyormus diyolar.

Önemli Not : Malesef bu ekonomik süreçte iş bulamadığım için bakım parasını ailem karşılayacak , o yüzden onlarada fazla yük olmak istemiyorum oldumuşimdi

Hocam hava filtresini de kaliteli almak lazım,ülkemizin havası da malum pek kaliteli değil bu yüzden çabuk yıpranıyor filtreler,bir hava filtresi max 15 bin km kullanılmalı zaten.Filtron Mann altında üretim yapıyor ancak Mann kadar kaliteli elbette değil.Polen filtresini Filtron almakla iyi yapmışsınız çünkü Mann'ın polen filtrelerininde bir kısmında Filtron imzası,tasarımı var.Onun haricinde doğru bilinen yanlışlara değinmek istiyorum hazır yazmışken,şehir içinde dur kalklar,kısa mesafeler yağın yapısını daha çok bozar bu doğrudur ancak siz Tam sentetik yağ kullanıyorsunuz zaten bu yüzden endişeye gerek yok,tüm durumları en kötü tam sentetik yağ bile 10 bin km şehir içi kullanımını tölare edebilir.Dizel makinede devir çevirmemeniz uzun vadede DPF için zararlı çünkü zaten kısa mesafe gidilen bir araçsa DPF çabuk dolacaktır,arada bir motoru şöyle bir hırpalamanız onun sağlığı için daha iyi.Özellikle İzmir gibi şehirde çalıştırdıktan sonra 2 dk rölantide beklemek tamamen ama tamamen gereksiz,çünkü motor zaten standart bir 5W30 yağ ile yaklaşık 10 saniye içerisinde direkt olarak yağlanıyor,viskozitesi gereği.Motor yağı 70 dereceye geldiği anda istediğiniz gibi gazlayabilirsiniz.Bir de bakımı 10 bine çekmek özellikle bu devirde pek lüzumlu olmaz çünkü yine tam sentetik yağlar ve kullandığınız filtreler 15 bin km ye havada karada tölare edebilecek filtreler.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,683
2
9,599
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo

Filtre seçimleriniz gayet yerinde alıp devam ediniz demekten başka bir şey diyemiyorum bende aracımda mann yağ filtron hava kullanıyorum , ELF marka yağın specleri Totalden daha iyi diye aklımda kalmış neden bilmiyorum ama siz bakarsınız , motor iç temizleme katkısına gerek yok çünkü onu kullanacaksanız durulama yapmanız yani ekstradan bir 4 litre yağ ve yağ filtresi harcaması yapmanız lazım aslında doğru uygulama için , enjektör temizleyici gerekli mi gereksiz mi bilmiyorum ama piyasada çok iyi kaliteli olanlar zaten 100 tl , sunroof bakımını siz bir silikon sprey veya wd40 ile yapabilirsiniz zaten :D

Rolantide o kadar süre beklemeyin lütfen :) Arabayı çalıştırın - kemerinizi takın - aynaları ve etrafı kontrol edin yola çıkın zaten şu işlemler ortalamada 30-60 saniye arası vaktinizi yiyecektir buda yeterlidir :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım