1.6 jtd Motor Hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,716
1
6,450
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Selamlar Arkadaşlar,

Neredeyse 1 yıldır temiz Honda Civic Type-S (manuel) veya Mito arıyorum. Bir türlü içime sinen bi' tane bulamadığımdan, şimdilik FD6 civic ile yola devam ediyorum.

Mito'yu 1.4T motor ile düşünüyordum ama LPG takmak o motora sıkıntı yaratabilir. Onun yerine 1.6 jtd dizel motoru düşünmeye başladım.

Bildiğim kadar ile 1.6 jtd Doblo ve Bravo'da falan da kullanılıyor. Şimdi bu motora yazılım atma, intercooler büyütme, turbo büyütme gibi konularda tecrübesi olan var mıdır? Çünkü Mito 1.6jtd stock halinde 120hp ve arabanın ağırlığı 1080kg. Motor gücü 140-150hp civarına çıkarılırsa tadından yenmez diye düşünüyorum.

Buluts

Profesör
20 Eyl 2016
198
330
1,385
Manisa
Merhabalar, araç seçiminiz inşallah istediğiniz gibi biter diyerek söze başlayayım. Alfa konusuna gireyim mitoda tüpten vazgeçmeniz doğru seçim , uyumlu olmaz demiyorum ama turbo araçlara da tüp aracın doğasına aykırı. Bir dizelci olarak 1.6 jtd motoru önerebilirim bence 1080 kilogramlık bir mito için 120 hp bile çok yeterli bir güç ancak anladığım kadarıyla siz çok sağlam bir güç istiyorsunuz:) Tecrübe olarak bir tecrübem yok ama giulietta da kullanılan motor giuliettalara yapıyorlarsa mitoya da yapılır diye düşünüyorum . Soft yazılım büyük intercooler büyük turbo ile istediğiniz güçlere de rahatlıkla ulaşırsınız diye düşünüyorum ve bu kadar işleme rağmen aynı güçlerde bir benzinlinin yaktığı yakıttan çok daha az yakması da mitoyu seçmeniz için bir sebep olabilir

duhan13

Profesör
10 Eyl 2016
190
271
1,335
27
adana
Fiat jtd motoru 2005 yilinda kullanmayi birakti multijete gecti dobloda 1.6 105 hp multijet bravoda ise 1.6 120 hp multijet motor kullabiliyor. Ben doblo kullanicisiyim megachip yazilimla 140 beygirdeyim suan arac ticari olmasina ragmen cogu otomobillere toz yutturuyo diyebilirim. Tek sıkıntım alt devirlerde hizli toparlamiyor ama 1800 2000 devirlerde cildiriyor belkide jtd lerde bu olay yoktur. Egr dpf iptali ve pedalchip sonrasi daha heyecanli bi arac olacaktir eminim

duhan13

Profesör
10 Eyl 2016
190
271
1,335
27
adana
Jtd ve multijet arasindaki farklar.
Multijet daha cevreci ve ekonomik bi motordur
Jtd ise daha atak ve performanslidir

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,716
1
6,450
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Çok uzun bir aradan sonra, tam da bu konuyu açmışken, İzmir'den manuel type-s ilanı düşmüş. Ama araba "beni alma" diye resmen bağırıyor!!!
  • aşırı koyu renkli camlar,
  • uzaktan kumandalı egzoz,
  • type-s yazılarının type-r yazıları ile değiştirilmiş olması,
  • tramerde 6 tane kaza kaydı çıkıyor (ama ilan açıklamasına göre sadece tek bir değişen var),
  • Abartı yazılan fiyat gibi, gibi...
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...vic-types-manuel-109bin-zimba-346075319/detay

Yani 1.6jtd giderek kafama daha çok yatıyor...

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Çok uzun bir aradan sonra, tam da bu konuyu açmışken, İzmir'den manuel type-s ilanı düşmüş. Ama araba "beni alma" diye resmen bağırıyor!!!
  • aşırı koyu renkli camlar,
  • uzaktan kumandalı egzoz,.
  • type-s yazılarının type-r yazıları ile değiştirilmiş olması,
  • tramerde 6 tane kaza kaydı çıkıyor (ama ilan açıklamasına göre sadece tek bir değişen var),
  • Abartı yazılan fiyat gibi, gibi...
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...vic-types-manuel-109bin-zimba-346075319/detay

Yani 1.6jtd giderek kafama daha çok yatıyor...

İstanbulda aradığın araba yokmu. nerden çıktı mito moto jtd felan. Sen hiç turbo lag yememeişsin belli. Bizde 2 tane 1,9 jtd var. Hiç haz etmiyorum turbo laglardan. Çünkü benim gibi ekonomik sürücüleri çıldırtıyor

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
İstanbulda aradığın araba yokmu. nerden çıktı mito moto jtd felan. Sen hiç turbo lag yememeişsin belli. Bizde 2 tane 1,9 jtd var. Hiç haz etmiyorum turbo laglardan. Çünkü benim gibi ekonomik sürücüleri çıldırtıyor
birgün dizel araba alırsam net sana danışacağım. maliyet hesaplamalarında master'sın

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
birgün dizel araba alırsam net sana danışacağım. maliyet hesaplamalarında master'sın

Bu devirde aile geçindirmek kolaymı. Ayda en az 4000 gelirin olmalıki en kötü bir b sınıfı dizel arabayı ve aileni istihdam edebilesin. Her şeyden önce B sınıfı araba almak istiyor isen önce bunu sağlaman gerek. Kariyer planların nasıl bilmiyorum ama rahat bir hayat geçirmek isteyen ve bana danışan her arkadaşıma ayda 4000 net geliri sağlaması tavsiyesinde bulunuyorum.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,716
1
6,450
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Şimdi agalar, aile geçindiriyoruz, azıcık da heyecan & aksiyon istiyoruz. O sebeple gerektiğinde ekonomik olacak, biraz hızlı ve oldukça hisli araba arıyoruz.

geçmişte corsa 1.3 cdti kullandım (4 senede yaklaşık 80.000km yapmıştım), o sebeple turbo lag nedir bilirim. Hatta daha bu sabah işe gelirken civic'in pedalına bi ara asıldım, bi 6000rpm civarı gördüm ve direk "mito'yu alırsam işte bu olmayacak" diye içimden hüzünlü şekilde geçirdim.

Öncelikle hayırlısı diyelim. gerçi çocuk yoldayken araba değiştirmek pek mantıklı durmuyor ama kafama yatan gelirse yapacağız bir şeyler.

Bir de son olarak turbo dizel araca yazılım olur, intecooler olur, egr olur, modifiye için alternatif çok ve yine çok büyük olmayan bütçelerle bir şeyler yapılabiliyor. Ama atmosferik motora bir şeyler yapmak istersen ilk söylenen olay "o piston kolları çok güçsüz, öncelikle pistonlardan işe girmek lazım" gibi senaryolarla karşılaşıyorsunuz ve motor kapak açılınca acayip meblağlar söz konusu oluyor. O sebeple atmo'dan, dizele dönüş biraz daha aklıma yatıyor...

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
@stan benim eş 3 ay izine ayrılacak, Onun maaşıda 3 ay yatmayacak. Yatmayacağı için mutfak masraflarınıda ben ödeyeceğim. Hepsi buradadan unibaby ekonomi paketleri, A101 vitrinlerinden kampanyalı unibaby losyanlarını çap çap aldım. Ana kucağı ve arabası için ekstra birde araba yuvası içinde taksitli 1500 lirayı gözden çıkardım. Sende aynı döneme gireceksin. Allahtan özel sağlık sigortam bir çok sağlık masrafını karşılıyor. Eğer ekonomik yükü seni kaldıracaksa giriş . Girişme demiyorum. sadece sana önünde olacakları hatırlatıyorum.

rb26dett

Elit Apaçi
22 Eyl 2016
50
23
970
Şimdi agalar, aile geçindiriyoruz, azıcık da heyecan & aksiyon istiyoruz. O sebeple gerektiğinde ekonomik olacak, biraz hızlı ve oldukça hisli araba arıyoruz.

geçmişte corsa 1.3 cdti kullandım (4 senede yaklaşık 80.000km yapmıştım), o sebeple turbo lag nedir bilirim. Hatta daha bu sabah işe gelirken civic'in pedalına bi ara asıldım, bi 6000rpm civarı gördüm ve direk "mito'yu alırsam işte bu olmayacak" diye içimden hüzünlü şekilde geçirdim.

Öncelikle hayırlısı diyelim. gerçi çocuk yoldayken araba değiştirmek pek mantıklı durmuyor ama kafama yatan gelirse yapacağız bir şeyler.

Bir de son olarak turbo dizel araca yazılım olur, intecooler olur, egr olur, modifiye için alternatif çok ve yine çok büyük olmayan bütçelerle bir şeyler yapılabiliyor. Ama atmosferik motora bir şeyler yapmak istersen ilk söylenen olay "o piston kolları çok güçsüz, öncelikle pistonlardan işe girmek lazım" gibi senaryolarla karşılaşıyorsunuz ve motor kapak açılınca acayip meblağlar söz konusu oluyor. O sebeple atmo'dan, dizele dönüş biraz daha aklıma yatıyor...
Bisey soracagim sana sen atmosferik motora mod yapmaktan kastin nedir yani asiri yuklemeli bi turbo mu takacaksin sana soyle diyeyim atmosferok motorlar belli barlara kadar turboyu kaldirabiliyor bi arkadasim 1.6 civic motorunu 1.8 bara kadar zorlayip kol cikartti sonra z20 blok getirtti olay bundan ibaret yani piston zayif tamam amenna ama belli limitleri var bununda

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Vallahi Rahmi abimiz, bende senin kovaladığın 2 otomobili epey kovaladım, büyük ihtimal aynı ilanları telefonla aramışızdır bile :) Type-S'den ümidini kes, yok hocam, bulunmuyor, 3-4 sokak altımda bir tane adamın var gri, adamın camına telefon numaramı yazdım koydum satmayı düşünür müsünüz diye, cevap gelmedi, Mito çok aradım 1.6 jtd, yok hocam, herkes 1.4T almış, 1.6 JTD lik benim gibi öğrenci adam için yaratılmış, hafif, az yakıyor, sağlam bir motora sahip, performansı son derece iyi. Benim arkadaşımda 1.6 multijet 105 hp linea var. 140 hp yaptırdı yazılımla, son 50 bin km dir sıkıntısız kullanıyor. Fiat'ın motorları gerçekten sağlam. Senin çocuk yolda, bence tek kapı otomobil zor senin için, Fiat Bravo'ya yönelmen daha sağlıklı olabilir. Bravolarda komple Alfa Romeo parçası kullanılıyor.

Son düzenleme:

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,716
1
6,450
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Şu an bir nevi gemileri yaktım durumundayım @Ozgur Gunes 1.4T olayını çok araştırdım, aşağıdaki linkteki gibi multiAir olmayan 155hp'lik motora Zavoli LPG uygun oluyormuş. Hatta Alfa Romeo, bu aracı aynı motorun 120hp versiyonu ile zamanında italya'da falan fabrika çıkışı lpg'li olacak şekilde satışa sunmuş.
http://www.omerusta.com.tr/Zavoli/Alfa Mito 1.4 16V 2010/index.html

Sonuçta 1100kg'lik araçta 155 hp, 6 ileri manuel, elektronik kilitli ön dif, 4 disk fren olunca bi de tipi böyle yakışıklı olunca, hem günlük hem de pist için ideal bir kombinasyon oluyor.

Hatta geçenlerde alfisti'ye üye oldum, orada bile 1.6jtd motorlu mito sahibi sadece 2 kişi var, o arkadaşlardan biri İzmir'de. İzmir'deki arkadaş ile buluşup, arabayı yakından inceledim. Özellikle çocuk için arka koltuk ve bagajı merak ediyordum. Valla arka koltuğa benim gibi 2 adam oturacak kadar yer var, yani çocuk koltuğunu koyunca, evlat rahat eder. Bagaj da özellikle derinlik açısından çok iyi.

Kısacası, yakınlarda 1.4T veya 1.6jtd bulursam, affetmeyeceğim inşallah.

NOT: Type-s'ten ben de ümidimi kestim valla.

Stargazer

Profesör
10 Eyl 2016
109
101
1,085
Istanbul
Vallahi Rahmi abimiz, bende senin kovaladığın 2 otomobili epey kovaladım, büyük ihtimal aynı ilanları telefonla aramışızdır bile :) Type-S'den ümidini kes, yok hocam, bulunmuyor, 3-4 sokak altımda bir tane adamın var gri, adamın camına telefon numaramı yazdım koydum satmayı düşünür müsünüz diye, cevap gelmedi, Mito çok aradım 1.6 jtd, yok hocam, herkes 1.4T almış, 1.6 JTD lik benim gibi öğrenci adam için yaratılmış, hafif, az yakıyor, sağlam bir motora sahip, performansı son derece iyi. Benim arkadaşımda 1.6 multijet 105 hp linea var. 140 hp yaptırdı yazılımla, son 50 bin km dir sıkıntısız kullanıyor. Fiat'ın motorları gerçekten sağlam. Senin çocuk yolda, bence tek kapı otomobil zor senin için, Fiat Bravo'ya yönelmen daha sağlıklı olabilir. Bravolarda komple Alfa Romeo parçası kullanılıyor.
Tam tersidir o.

Buluts

Profesör
20 Eyl 2016
198
330
1,385
Manisa
Bilmiyorum düşünür müsünüz ama çok yakın olduğum bir abim çok temiz Seat İbizasını satıyor
Seat İbiza 1.2 tsi FR 2013 DSG şanzımanlı Tek kapı , araç gerçekten FR paket 1.2 olduğuna bakmayın orjinalinden 105 hp lik güç var çok memnun kalınabilecek dsg şanzıman var seatı ben severim özellikle dsg şanzıman sizi hiç üzmez gazlarken de normal kullanımda da , ufak bir yazılım ile istediğiniz güçlere gelip şaka makinesi olması da düşünmeniz için bir sebep benzinli bir şekilde az yakması da benim en sevdiğim özelliği☺️ , düşünürseniz özelliklerini de aklınızda olan soruları da zevk ile yanıtlayabilirim

Son düzenleme:

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,716
1
6,450
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
@Buluts memlekette benzinli araba kullanmak resmen cesaret ister duruma geldi. O sebeple lpg'ye uyumsuz araçlar direk değerlendirme dışı kalıyor.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,602
18,388
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Jtd ler sağlamdır.Ama Mito'da dizel sayısı çok az.Bence bi 1.9 TDI Golf 5 alın.Pd130 sağlamdır baya yüklenir:)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım