AÇIK 100.000km üzeri şanzıman yağ değişimi

umut777

Asfalt Kurutucu
30 Kas 2019
15
2
595
22
İstanbul
Marka
Opel
Merhabalar,
103.000 kmde ve 5 yaşıda Opel Astra K kullanıcısıyım. Araç çoğunlukla İstanbul trafiğinde kullanıldı. Şuana kadar garanti sebebiyle Şanzıman yağını değiştiremedim. Opel belirli bir değişim aralığı vermediği için servisler değiştirmeyi kabul etmedi. Artık vites geçişlerinde sertleşmeler başladı ve garanti de bitince artık değiştirmeyi düşünmeye başladım. İnternette uzun süre değişmeyen yağların değişimi yapılınca bazı sorunları tetiklediğini duydum. Bu km'ye kadar hiç değişmediği için endişeliyim başımıza iş almayalım diye. Sizce değişmesi problem yaratır mı?

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,035
3
4,927
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Servisler kesinlikle değiştirmeye yanaşmıyorlar çünkü değiştirince varolan sorunlar ortaya çıkabiliyor,sorumluluk almıyorlar.Ancak çok az bir kimya bilgisiyle zaten bir yağın mutlaka ömrünün olduğunu söyleyebiliriz,yani eninde sonunda değişecek.Bununla ilgili kitapçıkta hangi yıl kaç km yazıyor ilk olarak bakmak lazım,ikinci olarakta bütçe ayırmak lazım sonradan çıkabilecek sürprizler için.

Ben CVT şanzımanlı aracım için bizzat yetkili servisin anlaşmalı olduğu yerden bilgi almıştım bana aynen şöyle dedi;

''Yağ değişimi ile birlikte özellikle hidrolik beyinden kaynaklı arızalar meydana geliyor.Problem yaşanmaz ise şanzıman açısından iyi olur ancak sorun yaşanması halinde ciddi maliyetler ortaya çıkıyor.''Bundan sebep benim önerim maalesef sorun yaşamadığınız halde dokundurmamanız olacak,ancak riski kabul ediyor ve maddi olarak buna hazırsanız ( belki de sorun yaşamayacak ve vitesleriniz rahatlayacak ) mutlaka değiştirin derim.

kalender195

Mehmet Emin Kalender
Panpa
25 May 2017
899
1
1,717
2,520
27
İzmir
Marka
Volkswagen
6at opelin kullandığı tam otomatikleri yıllardır FB gruplarında insanların değiştirdiğini okuyorum. Emin değilim fakat ek olarak şanzıman filtresi de değişiyor olabilir. Ben sizin yerinizde olsam makina ile değişim yapan bir yerde bu işlemi yaptırıp, daha sonra da 60k ve katları şeklinde şanzıman yağını değiştirirdim. Insignia gruplarında bir ara çok yazıldı çizildi. Makina kullanmadan sadece 3 4 litre yağ değişiyor. Makina ile birlikte ise 10 litre falan yağ kullanılıyor. Biraz fazla olmasının sebebi temiz yağ gelene kadar değişim süreci devam ediyor. Burda önemli husus şu: makina değişimlerinde türbin içindeki yağ da değiştiği için komple bir yağ değişimi oluyor. Yani kısmen eski kısmen yeni yağ karışmıyor.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
6at opelin kullandığı tam otomatikleri yıllardır FB gruplarında insanların değiştirdiğini okuyorum. Emin değilim fakat ek olarak şanzıman filtresi de değişiyor olabilir. Ben sizin yerinizde olsam makina ile değişim yapan bir yerde bu işlemi yaptırıp, daha sonra da 60k ve katları şeklinde şanzıman yağını değiştirirdim. Insignia gruplarında bir ara çok yazıldı çizildi. Makina kullanmadan sadece 3 4 litre yağ değişiyor. Makina ile birlikte ise 10 litre falan yağ kullanılıyor. Biraz fazla olmasının sebebi temiz yağ gelene kadar değişim süreci devam ediyor. Burda önemli husus şu: makina değişimlerinde türbin içindeki yağ da değiştiği için komple bir yağ değişimi oluyor. Yani kısmen eski kısmen yeni yağ karışmıyor.
Üstüne söylenecek pek bir şey yok.
Tek diyeceğim şey şu: Şanzıman yağını değişmekten kaçınan servislerden uzak durun.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım