KAPALI 2005 Mazda3/Honda Civic mi yoksa 2010 Peugot 206/207 mu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

attila.1905

Attila Ismail
Düz Yol Gazcısı
1 May 2020
16
0
110
28
Almanya
Marka
Yok
Değerli arkadaşlar.
Ben şuan Avusturyadayım. Daha ehliyietimi yeni aldım burda. İlk araba olarak 2000 Euro falan araba bakıyorum. Genel olarak iki seçenek var. Ya yılı ve km eski Japon araba veya daha iyi durumda Fransız araba. Mesela 2005 Mazda 3 180bin km (km yüksek ve yıl yeni olan da var) ya da 2009 mazda 2 150bin km ve 2010 Peugot 206+ trendy var aynı fiyata. Genel olarak Japon araçlarının daha sağlam olduğunu biliyorum ama tam olarak markalar hakkında tecrübem olmadığı için size danışmak istedim.
Linkler 1) https://www.autoscout24.at/angebote...-e053-0100007f57d1?cldtidx=2&cldtsrc=listPage
2) https://www.autoscout24.at/angebote...-e053-0100007faa2b?cldtidx=2&cldtsrc=listPage
3) https://www.autoscout24.at/angebote...-e053-0100007fe6f8?cldtidx=2&cldtsrc=listPage

Önceden teşekkürler

Son düzenleme:

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Yurtdışında yeni araç her zaman iyidir, işçilik çok pahalı olduğu için ve emisyonda vergilendirildiği için Japon dahi olsa risk alınmaması gerektiği kanaatindeyim.Keza sigorta eski araçlara daha fazla çıkıyor oralarda. Ben yüksek model tercih yapmanızdan yanayım, yarın bir gün bütçenizi artırırsanız daha iyi seçenekler alırsınız.Basamak olarak düşünün yani, 1-2 yıl biner satarsınız.

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Attığınız 206 yeni model ama temel olarak 90'ların sonunun aracı, öncelikle onu elerdim. Mazda 2'nin eski kasaları kasa dayanımı (kaza durumunda) olarak başarılı değil, onu da elerdim. 207'ye bakılabilir, bildiğim kronik bir sorunu yok. Eski bir 308 1.6 vti kullanıcısıyım, 207'de de olan 1.6 vti motorların hırpalanmışı üzebilir (yağ yakma vs.) ona dikkat etmek gerekiyor, hor kullanılmaya gelmeyen bir motor -eğer 1.6 vti bakılacaksa-. Mazda 3 veya Civic'de bakılabilir. Japonlar genel olarak yıllara ve bakımsızlığa karşı daha dayanıklıdır ancak bunu abartıp aracın canını alanlar oluyor, ondan dolayı aracın genel durumu önemli. Bakımı eksik olmayan bir Mazda 3, Peugeot'dan 2-3 yaş yaşlı da olsa onu tercih ederim.

attila.1905

Attila Ismail
Düz Yol Gazcısı
1 May 2020
16
0
110
28
Almanya
Marka
Yok
Attığınız 206 yeni model ama temel olarak 90'ların sonunun aracı, öncelikle onu elerdim. Mazda 2'nin eski kasaları kasa dayanımı (kaza durumunda) olarak başarılı değil, onu da elerdim. 207'ye bakılabilir, bildiğim kronik bir sorunu yok. Eski bir 308 1.6 vti kullanıcısıyım, 207'de de olan 1.6 vti motorların hırpalanmışı üzebilir (yağ yakma vs.) ona dikkat etmek gerekiyor, hor kullanılmaya gelmeyen bir motor -eğer 1.6 vti bakılacaksa-. Mazda 3 veya Civic'de bakılabilir. Japonlar genel olarak yıllara ve bakımsızlığa karşı daha dayanıklıdır ancak bunu abartıp aracın canını alanlar oluyor, ondan dolayı aracın genel durumu önemli. Bakımı eksik olmayan bir Mazda 3, Peugeot'dan 2-3 yaş yaşlı da olsa onu tercih ederim.
Açıklama için teşekkürler. Yukarda arkadaşın da dediği gibi Avrupada eski arabaların vergis sigorta masrafı fazla oldugu için o paraya değmiyor bile.
Rica etsem bu Peugot 207 leree bakarmısınlz

attila.1905

Attila Ismail
Düz Yol Gazcısı
1 May 2020
16
0
110
28
Almanya
Marka
Yok
Yurtdışında yeni araç her zaman iyidir, işçilik çok pahalı olduğu için ve emisyonda vergilendirildiği için Japon dahi olsa risk alınmaması gerektiği kanaatindeyim.Keza sigorta eski araçlara daha fazla çıkıyor oralarda. Ben yüksek model tercih yapmanızdan yanayım, yarın bir gün bütçenizi artırırsanız daha iyi seçenekler alırsınız.Basamak olarak düşünün yani, 1-2 yıl biner satarsınız.
aynen tam olarak belirttiginiz sebeplerden ötürü yüksek model istiyorum. Aslında para pek sorun deil daha pahali da alabilirim ama iyi kullanamadığım için ilk 1 yıl falan hasar alsa da üzülmeyeceğim araba istiyorum.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
aynen tam olarak belirttiginiz sebeplerden ötürü yüksek model istiyorum. Aslında para pek sorun deil daha pahali da alabilirim ama iyi kullanamadığım için ilk 1 yıl falan hasar alsa da üzülmeyeceğim araba istiyorum.
Başlangıç için attığınız örnekteki 206 gibi yüksek model az yakan tamiri bakımı kolay, parçası ucuz otomobiller tavsiye ederim.

İlerleyen süreçte satar başka bir şey alırsınız, orada eski araç satması da sıkıntı herkes almıyor :(.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Açıklama için teşekkürler. Yukarda arkadaşın da dediği gibi Avrupada eski arabaların vergis sigorta masrafı fazla oldugu için o paraya değmiyor bile.
Rica etsem bu Peugot 207 leree bakarmısınlz

Rica ederim.
1.4 benzinli motor 206'da da kullanılıyor ancak detay bilgim yok, kroniği vs. var mı bilmiyorum araştırmanız lazım.
PSA'nın dizelleri iyidir, 1.6 dizel motor hk. belki @LvntDmr67 yardımcı olabilir, 1.6 hdi 308 kullanıyor.

206'yı elerim deme nedenim altyapı ve kasa güvenliği olarak diğerlerinden eski ve geri olduğu içindi, önemli değil diyorsanız ona da bakılabilir tabii.

attila.1905

Attila Ismail
Düz Yol Gazcısı
1 May 2020
16
0
110
28
Almanya
Marka
Yok
Başlangıç için attığınız örnekteki 206 gibi yüksek model az yakan tamiri bakımı kolay, parçası ucuz otomobiller tavsiye ederim.

İlerleyen süreçte satar başka bir şey alırsınız, orada eski araç satması da sıkıntı herkes almıyor :(.
Zaten sonra satmam da hocam ikinci araba olarak kalıd da bu araç da çok kötü ya bari Fiat Punto falan atsanız olmazmı? :)

attila.1905

Attila Ismail
Düz Yol Gazcısı
1 May 2020
16
0
110
28
Almanya
Marka
Yok
Rica ederim.
1.4 benzinli motor 206'da da kullanılıyor ancak detay bilgim yok, kroniği vs. var mı bilmiyorum araştırmanız lazım.
PSA'nın dizelleri iyidir, 1.6 dizel motor hk. belki @LvntDmr67 yardımcı olabilir, 1.6 hdi 308 kullanıyor.

206'yı elerim deme nedenim altyapı ve kasa güvenliği olarak diğerlerinden eski ve geri olduğu içindi, önemli değil diyorsanız ona da bakılabilir tabii.
Aslında pek önemli deil yani 1 yıl gitsin alışayım sonra değiştircem zaten

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
2000€'luk arabayı geri satabilecek misiniz? Bence çarparım korkusuyla eski araba almak yanlış. 10 bin € civarlarına çıkıp hızlı satılabilecek yeni model bir hb alıp bir sene sonra büyütmek bana daha mantıklı geliyor.

Misal:

attila.1905

Attila Ismail
Düz Yol Gazcısı
1 May 2020
16
0
110
28
Almanya
Marka
Yok
2000€'luk arabayı geri satabilecek misiniz? Bence çarparım korkusuyla eski araba almak yanlış. 10 bin € civarlarına çıkıp hızlı satılabilecek yeni model bir hb alıp bir sene sonra büyütmek bana daha mantıklı geliyor.

Misal:
Cevabiniz için teşekkürler ama 10bin e mercedes BMW falan vardı aklımda hep. Keza 2000€ arabayi zaten tekrar satma diye bi fikrim yok. gidebildigi yere kadar :)

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Cevabiniz için teşekkürler ama 10bin e mercedes BMW falan vardı aklımda hep. Keza 2000€ arabayi zaten tekrar satma diye bi fikrim yok. gidebildigi yere kadar :)
O zaman direkt BMW, Mercedes diyorum ben. :D Eski arabanın vergisi algısı çok oluyor diye biliyorum. Hazır imkan varken yıkık arabalarda sürünmeyin. Gerçi yine fikir sizin de.

LvntDmr67

Levo
Panpa
Beta Programı
27 Eki 2016
1,693
5,498
4,070
38
Ankara
Marka
Peugeot
Rica ederim.

Peugeot modelleri arasında 206 207 yerine 308i tercih ederdim. Daha tok, virajlarda daha güvenli bir sürüş sağlıyor. Dizel 90bg var bildiğim kadarıyla herhangi bir kronik arızası yok. Peugeot alıyorsanız elektronik aksami kurcalanmamis olanına bakınız. Bi de 308 dizel alacaksaniz 90bg değil 110bg olani tercih ediniz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım