2016 leon 1.2 tsi yay önerisi

KeremYilmaz

Kerem yılmaz
Düz Yol Gazcısı
25 Mar 2021
8
0
135
24
Ankara
Marka
Ford
Merhaba başlıkta belirttiğim aracım çok sert ve sesli geliyor bana . Bunun için aracın konforunu arttıracak bir yay veya başka araç markalarından uyumlu olan 2. El amortisör ve yay alıp yumuşatmak düşüncesindeyiz . Aklımızda 2015-2019 mondeoların yay , amortisörlerini takabilir miyiz diye bir soru işareti oluştu . Öneriniz nedir nasıl yol tutuşunu kötüleştirmeden konforu arttırabiliriz ?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,248
45,847
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Mondeo amortisorleri uymayacaktir muhtemelen. Gelismis bir suspansiyon modeli bulundugundan amortisor boylari falan uymayacaktir ozellikle arkada. Konfor odakli amortisor istiyorsaniz Monroe markasini tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte leon icin onerilen lastik ebatlarinda yanak kalinligi en fazla olan jant modelini tercih edip yumusak bir 4 lastik tercih edebilirseniz belli oranda konfor artar. Suspansiyon calisma sesleri icinse yapilabilecek fazla bir durum yok. Baglanti ve birlesim noktalarinda araci gelistirecek farkli degisikliklere gitmek zor. Ancak taban ve camurluk yalitimi yaptirarak bu seslerin kabine gelme seviyesini azaltabilirsiniz.

KeremYilmaz

Kerem yılmaz
Düz Yol Gazcısı
25 Mar 2021
8
0
135
24
Ankara
Marka
Ford
Jant çapını küçültüp daha kalın yanaklı bir lastiğe geçebilirsinız.
Açıkçası sadece süspansiyon kısmında değişiklik yapmak istiyorum zaten araçta 225/45/17 jantlar olduğundan daha da küçültmek pek hoş durmuyor .
Mondeo amortisorleri uymayacaktir muhtemelen. Gelismis bir suspansiyon modeli bulundugundan amortisor boylari falan uymayacaktir ozellikle arkada. Konfor odakli amortisor istiyorsaniz Monroe markasini tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte leon icin onerilen lastik ebatlarinda yanak kalinligi en fazla olan jant modelini tercih edip yumusak bir 4 lastik tercih edebilirseniz belli oranda konfor artar. Suspansiyon calisma sesleri icinse yapilabilecek fazla bir durum yok. Baglanti ve birlesim noktalarinda araci gelistirecek farkli degisikliklere gitmek zor. Ancak taban ve camurluk yalitimi yaptirarak bu seslerin kabine gelme seviyesini azaltabilirsiniz.
Monroe lara baktım önlere 500 arkalara 350 den tanesi satılıyor fakat bunları taktırsam ciddi bir konfor artışı olacak mı ?

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Açıkçası sadece süspansiyon kısmında değişiklik yapmak istiyorum zaten araçta 225/45/17 jantlar olduğundan daha da küçültmek pek hoş durmuyor .

Monroe lara baktım önlere 500 arkalara 350 den tanesi satılıyor fakat bunları taktırsam ciddi bir konfor artışı olacak mı ?
Leon yapı olarak sert bir araç, o şekilde tasarlanmış. Ya çok masraf yapıp bir şekilde elektronik kontrollü amortisörlere geçeceksiniz ya da deneme yanılma yoluya farklı yay-amortisör kombinasyonlarını denemeniz gerekecek.

Monroe amortisörlerin orijinalinden çok daha yumuşak olacağını pek sanmıyorum, bir de amortisörlerin eskidikçe yumuşama faktörü var. Ben olsam hiç değilse kışlıklarda 15 veya 16 inç jantları denerdim.

Elektronik kontrollü bir sisteme geçmediğiniz sürece her türlü yumuşatma girişiminde yol tutuş zayıflayacaktır, tercih sizin :) Aracın sertliği ciddi rahatsız ediyorsa satıp Golf de bakabilirsiniz, izolasyon ve konfor anlamında bariz fark var.

KeremYilmaz

Kerem yılmaz
Düz Yol Gazcısı
25 Mar 2021
8
0
135
24
Ankara
Marka
Ford
Leon yapı olarak sert bir araç, o şekilde tasarlanmış. Ya çok masraf yapıp bir şekilde elektronik kontrollü amortisörlere geçeceksiniz ya da deneme yanılma yoluya farklı yay-amortisör kombinasyonlarını denemeniz gerekecek.

Monroe amortisörlerin orijinalinden çok daha yumuşak olacağını pek sanmıyorum, bir de amortisörlerin eskidikçe yumuşama faktörü var. Ben olsam hiç değilse kışlıklarda 15 veya 16 inç jantları denerdim.

Elektronik kontrollü bir sisteme geçmediğiniz sürece her türlü yumuşatma girişiminde yol tutuş zayıflayacaktır, tercih sizin :) Aracın sertliği ciddi rahatsız ediyorsa satıp Golf de bakabilirsiniz, izolasyon ve konfor anlamında bariz fark var.
Bundan önce golf 7 sahibiydim yol tutuşu leondan kötüydü ve açıkçası pek golf ü beğenmedim bana bu araçlar ford kadar güven vermiyor ne yalan söyleyeyim . Gönlümden geçen aslında mondeo 1.5 ecoboost veya yeni kuga fakat şuan o paralara çıkamadığımdan bu aracı düzeltmek istemiştim .

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,248
45,847
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Monroe yorumlarda konforlu olmasıyla öne çıkan bir amortisör markası ama arabayı %100 değiştirdi gibi bir algıya kapılacağınızı zannetmiyorum. Aracın yol tutuş limitlerini arttırmak mümkün ama konforu zayıf arabayı konforlu hale getirmek pek kolay değil. Ya yapılabilecek bütün eklentileri yapıp bu kadar oluyor diyeceksiniz ya da arabayı değiştireceksiniz.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım