KAPALI 2019 Yılında 159 Alınır mı?

aklk

Senkromeççi
3 May 2019
10
8
70
34
Marka
BMW
Merhabalar,

Yıllardır 159 kullanmak konusunda asla bitmeyen bir heyecan var. Yakın zamanda 1.16i aracımı sattım ve yeni bir şeyler bakıyorum. Açıkçası en azından birkaç ay da olsa 159 kullanmak ve bu heyecanı kafamdan atmak istiyorum. Ancak bazı sorular var tabii ki,

- Daha önce Giulietta kullandım 1-2 yıl kadar. Alfa'ların özellikle hiç akla gelmeyecek arızalarla sürpriz yaptıklarını biliyorum:) 159'da beni yolda bırakacak ya da her ay bir parçanın değişimi için servise götürecek bir potansiyeli var mı?

- 2008 sonrası makyajlı kasalara bakıyorum, bunlarda bir nebze daha sorunsuz bir sistem var. Ancak 250bin'i geçmiş bir araç almak ne kadar sorunsuz da olsa göz korkutuyor. Bu maceraya hiç girmemeli miyim?

- Şu an JTDM otomatikleri max ne kadara almalıyım? Tekrar satmak istediğimde aylar sürecek bir macera beni mi bekliyor?

Yorumları merakla bekliyorum, teşekkürler.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,915
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Bir daha mı geleceksin dünya ya ? :) Paran varsa,iyisi olmak koşuluyla al gitsin bence.Ama satarken zorlanacağın da bir gerçek.Bu riskleri göze alıyorsan neden alınmasın ki ?

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Forumda çok uzun süre duran 156 ve Giuletta olmuştu (Giu ilanı konu açıldıktan 3 ay sonra güncellenmiş son olarak, hâlen duruyormuş).
Çevremde geçmişte Alfacılar vardı hepsi şu an başka marka araç kullanıyor o nedenle güncel durumu bilmiyorum ama Alfa piyasası pek hızlı değil deniyor.

Alfa almak keyif ve zevk dışında bir şey ile açıklanamaz diye düşünüyorum.
İkinci eli iyi mi? Hayır. Az mı yakıyor? Hayır. Sorunsuz, taş gibi arabalar mı? Hayır. Ülkemizdeki çoğu kişinin araba alırken baktığı kriterlerin herhangi birine Alfa tik koyamıyor.

Herkesin beklentisi, zevki farklı. O nedenle bu konudan bir sonuç çıkacağını düşünmüyorum. Ben almam, Y kişisi alabilir.

İkinci elde de eğer satacağınız zaman bir kişi şans eseri sizin satacağınız Alfa'dan aramıyorsa ve fiyat vs. tam aklındaki gibi olmazsa çabuk satılmaması sürpriz olmaz. Hatta çabuk satılması sürpriz olur.

ilkergndgd

İlker Gündoğdu
Profesör
9 Eyl 2016
114
111
1,235
Marka
BMW
Eğer sadece a noktasından b noktasına gitmek için araç bakmıyorsan alabilirsin. Evet piyasası yavaştır. Otomobilden gerçekten keyif almak ve çevrenizde farklı hissetmek istiyorsanız alın. Sorunsuz değildir ama eskisi gibi parçaları çok pahalı değildir. 156 1.9jtd kullanıyorum motor sıkıntısı yaşamadım. Ön takım komple set, fren bakım, aks, işçilik dahil 2800 tuttu. Ama sıfır gibi oldu. Bu birebir benden bir örnek. Kıyaslanan araçlarda bu tutar kaç olur siz hesaplayın. Bunun dışında bir şey diyemeyeceğim. Her zaman içinize sinen ne olursa onu alın derim.

Sari

Profesör
2 Ocak 2018
951
1,428
2,020
Edirne
Marka
Opel
Forumda çok uzun süre duran 156 ve Giuletta olmuştu (Giu ilanı konu açıldıktan 3 ay sonra güncellenmiş son olarak, hâlen duruyormuş).
Çevremde geçmişte Alfacılar vardı hepsi şu an başka marka araç kullanıyor o nedenle güncel durumu bilmiyorum ama Alfa piyasası pek hızlı değil deniyor.

İkinci eli iyi mi? Hayır. Az mı yakıyor? Hayır. Sorunsuz, taş gibi arabalar mı? Hayır. Ülkemizdeki çoğu kişinin araba alırken baktığı kriterlerin herhangi birine Alfa tik koyamıyor.

Herkesin beklentisi, zevki farklı. O nedenle bu konudan bir sonuç çıkacağını düşünmüyorum. Ben almam, Y kişisi alabilir.

İkinci elde de eğer satacağınız zaman bir kişi şans eseri sizin satacağınız Alfa'dan aramıyorsa ve fiyat vs. tam aklındaki gibi olmazsa çabuk satılmaması sürpriz olmaz. Hatta çabuk satılması sürpriz olur.
Forumdaki giu nun durumu kötü. O yüzden o kadar sürede satılmadı. Yoksa 70 75 e düzgün giu sahibine gider hemde miss gibi.

FuckTheFuelEconomy

Ali
Panpa
Destekçi
14 Ocak 2018
550
1,228
2,520
İstanbul
Marka
Hyundai

Eğer @DKB34 tarafından ilana koyulan kırmızı giuliettadan bahsediyorsanız o arabanın bir kaç kazası vardı ondan kaynaklı satılmadığını düşünüyorum. Belli aralıklarla 156 kovalamış birisi olarak arabadan arabaya satılma süresinin değiştiğini düşünüyorum çünkü temiz ve cidden satmak için ilana koyulan arabalardan 1 hafta içerisinde satılanlar oluyor dediğiniz gibi 3 ay ilan bekleyen arabalar birden fazla kazası olan/bakımsız veya fiyatı piyasasının biraz üstünde olan araçlar. Benzer şekilde ilan bekleyen golf, focus, astra gibi ülkemizde piyasa arabası olarak nitelendirilen arabalardanda 3 aydır ilan bekleyenler var. Bence biraz arabanın kondisyonu ve fiyatıyla orantılı satış hızı. 156'da sanırım @alfhonso nundu sanırım onu tenzih ederim aracının durumu neydi tam olarak hatırlamıyorum.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,629
1
64,437
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Eğer @DKB34 tarafından ilana koyulan kırmızı giuliettadan bahsediyorsanız o arabanın bir kaç kazası vardı ondan kaynaklı satılmadığını düşünüyorum. Belli aralıklarla 156 kovalamış birisi olarak arabadan arabaya satılma süresinin değiştiğini düşünüyorum çünkü temiz ve cidden satmak için ilana koyulan arabalardan 1 hafta içerisinde satılanlar oluyor dediğiniz gibi 3 ay ilan bekleyen arabalar birden fazla kazası olan/bakımsız veya fiyatı piyasasının biraz üstünde olan araçlar. Benzer şekilde ilan bekleyen golf, focus, astra gibi ülkemizde piyasa arabası olarak nitelendirilen arabalardanda 3 aydır ilan bekleyenler var. Bence biraz arabanın kondisyonu ve fiyatıyla orantılı satış hızı. 156'da sanırım @alfhonso nundu sanırım onu tenzih ederim aracının durumu neydi tam olarak hatırlamıyorum.

Benim 156 2 ay satamadığım fiyatın 4 bin lira fazlasına satmaktan vazgeçtikten sonra satıldı benim alfayı da geçin 😁😁

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,629
1
64,437
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Yaklaşık 1,5 sene 156 kullandım. Doya doya bindim. 159 hakkında ahkam kesecek kadar bilgiye sahip değilim ama turbosuna dikkat edin, önceki sahibi önemli. Bakımları nasıl yapılmış şanzıman ne durumda yazılım falan var mı bunlar hep önemli 😁

Kötü kullanılmış alfadan daha tehlikeli bir alfa varsa o da kötü ustanın eline düşmüş alfadır

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,003
7
51,299
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Alır almaz şanzıman ve soğutma sistemi bakımı yaptırın. Bütün radyatör hortumlarını, hatta soğutma suyu haznesini ve gerekirse radyatörü değiştirin. Alırken genel ekspertiz işlemlerine ek olarak turbosunu kontrol ettirmenizde fayda var. Bu noktalar sorunsuzsa küçük ön düzen arızaları, kapı gergileri vs.ler dışında can sıkacağını düşünmüyorum.

Satışını düşünerek alacaksanız 159 almayın, onun yerine Passat'ı öneririm. 159, temizinin çok rahat alıcı bulabildiği saygın bir araçtır.

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,677
2
9,594
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Zamanında şöyle bir cevap yazmıştım forumda :) ŞU KONUDA :)

(ALFA ROMEO) Selespeed candır , kandır , ruhtur , dna ve daha fazlasıdır. Eski bir 156 ss kullanıcısı olarak , uzman bir pilot gibi vites geçişi yapan çokta beyefendi olmayan hırçın bir vites kutusudur kendileri. Yeri geldiğinde , nazlı bir sevdalı , sürekli sileceklerinizi kaldıran o huysuz amca , yeri geldiğinde ise , adrenalini tavan yaptıran o hisler , bir ralli pilotu (Bkz ; S.Koç " @sinan ") edasıyla gücünüzü yola aktarmanızı sağlayan ruhu derin mekanizmadır , öyledir ki hem nazını size çektirir hemde keyfini sonuna kadar sürdürür. Sizin ilginizi öyle ister ki bunu eşiniz bile kıskanır. Aracı soğuk marş yapmadan önce SS kutusunun doldurma sesini dinlersiniz hatta işi benim gibi abartıp her haftanın süresini ölçüp not defterinize kaydedersiniz. SS senkronizesini yaparken gelen mekanik sesleri asla kulaklarınızdan silemezsiniz... Onun her ALFA ROMEO modelinde olduğu gibi bir ruhu vardır ve onu öyle kabullenirsiniz. Saygılarımla & Aşkla :)

Şöylede bir kaç şey ekleyeyim madem konumuz ALFA ROMEO 😍

Bir ALFA ROMEO ilgi gösterildiği sürece çok naz yapmaz ruh eşine , öncelikle bunu bilelim 😇

Öncelikle güzellikle yaklaşılmış ve ilgi gösterilmiş hiç bir alfa sizi uzun yolda bırakmaz , çıkın doldurun deposunu , açın müziğinizi , bir güzelde temizleyin tabii ki sevgilinizi , 1500 KM yol boyunca tık demeden gidişini size yaşattığı hisleri deneyimleyin. Evet buraya kadar övdüm farkındayım sıkılan arkadaşlar devamını okumasın lütfen , çünkü sorunlarını bile öveceğim :D.

Yolculuğunuzu bitirdiniz ve varmak istediğiniz yerdesiniz , güzel bir uyku çektiniz ve tekrar arabanızın başına indiniz , çalıştırmak istediniz ve rüyaya devam etmek istediniz ama bir aksilik var arabanız çalışmıyor , çünkü yoruldu ve sizden biraz vakit istiyor bırakıp dinlendirmeniz lazım o narin metalden bedenini :) ALFA ROMEO gibi nadide başyapıtlar sürekli sizden ilgi ve alaka görmek isteyen metal kalpli makinelerdir. Bırakın dinlensin belki 1 saat belki 5 saat sonra tekrar tıkır tıkır çalışacaktır , tabi sizin ona gösterdiğiniz ilgiyle odaklı :)

Araştırmanız güzel olmuş evet 2009 ve sonrası 159 makineleri makyaj işlemi gördü , beli daha inceldi , biraz pilates ve squad yaptılar kendileri , biraz kilolarından kurtuldular eee dolasıyla biraz dahada çekici olup hırçınlaştılar :) Bir objeye aşık olabilirim derseniz ki oda bir ALFA ROMEO olacak ise kendi cevabım her zaman evettir , böylesi bir maceraya atılmak isteyeceğim tek yığın hayatımda görebileceğim en güzel hatlara sahip olan bir ALFA ROMEO olmalıdır kesinlikle 🥰

159 serisinin fiyatlarının net bir kavramı yok 40 bin isteyende var 100 bin isteyende :) Belki aylar sürecek bir süreç sizi bekleyecek , belkide anında satılacak , ya anında satıldığında üzüleceksiniz yada aylar süren satış beklemesinden bu işten çekilip onunla keyifli günler aylar yıllar yaşamaya devam edeceksiniz :)

19089_374f7633abcbf03beea5aedf619e215d.jpg

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
@Sari
Hatırlamıyorum kimin ilanı olduğunu. Muhakkak arabanın durumu, istenen fiyat satış süresini etkileyecektir. Benim değinmek istediğim nokta Alfa piyasa markası olmadığı için satış süresinin fazla olabileceğiyle ilgiliydi. Dediğiniz gibi tüm ihtimaller denk gelir ilana koyduktan 2 saat sonra satış için anlaşılır. İşler yolunda gitmez 2 ay bekleyebilir.
Ve tabii, piyasa markası/arabası almak demek hemen satılacak demek değil. Yine bu forumda uzun süre duran Polo hatırlıyorum. Ama takdir edersiniz ki C sınıfı bir araç almak isteyen kişilerin kaçta kaçı Golf'e Megane'a bakıyordur, kaçta kaçı Giuletta'ya bakıyordur. Umarım bu örnek demek istediğimi daha iyi anlatabilir.

Benim 156 2 ay satamadığım fiyatın 4 bin lira fazlasına satmaktan vazgeçtikten sonra satıldı benim alfayı da geçin 😁😁
Eee müdür dediğime geliyor bu. :) Satmak istemişsin, 2 ay durmuş. Şayet paraya ihtiyacı olan biri olsaydı eldeki malı paraya çeviremediği için sorun yaşayacaktı.

Sanırım biraz yanlış anlaşıldım. Alfa Romeolar sürüş karakteriyle olsun, tasarımıyla olsun (bana göre Giuletta ve Mito tasarım kısmına dahil değil) bir çok kişinin beğendiği araçlar. Temizi bulununca, ikinci elde beklemeyi göze alacak (tekrar ediyorum aynı mesajlar gelmemesi için, satacağınız zamanda tam sizin aracınız gibi araç arayan biri çıkar, hemen de satılabilir) kişiler gidip gönül rahatlığıyla alabilir. Ancak ilk mesajda ikinci el kaygısı olduğunu belirten tarzda bir yorum yapmış konu sahibi. Ona istinaden bunları yazdım. Alfalar kötü araba, son sahibi olursun şu olur bu olur gibi kötüleyici bir yorum yapmadım.

DKB34

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
862
2,004
2,520
27
İstanbul
Marka
Seat
Olabilir hocam tabi böyle şeyler :) Ben sadece durumunun kötü olduğunu belirtmek istedim kazası vs olduğunu bende biliyorum daha fazlasıda var hatta. Görüyorum sürekli arabayı buralarda ya.
Merhabalar, araç biraz bakımsız ve ufak kazalardan dolayı değişen ve boyası var. Peki siz daha fazlası var derken neyi kastediyorsunuz acaba?

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım