5 Watt yerine 9 Watt led taksam zarar verir mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Utku TEKIN

Profesör
8 Eyl 2016
129
89
1,035
Merhaba. Aracımın park lambalarını, ayna altı karşılama lambalarını ve geri vites lambalarını led yapmak istiyorum. Kitapçığında verilen bilgilere göre lamba tipi W5W. T10 tip led uyuyor. Sorunum kitapçıktaki yazan Watt değeri '5' . Ben 9 Watt gücünde led alsam sorun olur mu?. Sadece led için değil araba içinde bi arızaya sebep olur mu? Daha önceki arabamda yanlış kablo yüzünden elektrik tesisatını yaktığım için korkuyorum. 5 Watt değerinde de led buldum ama 9 Watt daha parlak olacağını düşünüyorum.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Birçok kişi bir ampulün watt gücü (W) ne kadar yüksek ise, o ampulün daha parlak olacağını düşünür. Fakat watt gücü bir ampulün sadece ne kadar güç tükettiğini anlatır. Bir ampulün parlaklığı aslında lümen (lm) cinsinden ölçülür. Şeffaf ampullerin daha parlak ışık vermesi için içlerindeki telin ısınması gerekir; fakat LED lambalarda böyle bir gereklilik yoktur. LED lambalar, çok daha düşük bir watt tüketerek klasik bir ampulle aynı parlaklığı (lümen cinsinden) sağlar. Örneğin 60 watt’lık bir şeffaf ampul 10 watt’lık bir şeffaf ampule göre daha parlaktır ancak, 9 watt’lık LED lambadan daha az parlaklığa sahiptir.

2 adet lambanın hangisinin daha parlak olduğunu anlamak için watt değil lümen değerine bakılmalıdır. Lümen değeri daha büyük olan lamba daha her zaman daha parlak yanacaktır.

Dolayısıyla tavsiye edilen Watt değerinden yüksek bir ampul takmak elektrik devresini yorabilir diyebiliriz.

Utku TEKIN

Profesör
8 Eyl 2016
129
89
1,035
Birçok kişi bir ampulün watt gücü (W) ne kadar yüksek ise, o ampulün daha parlak olacağını düşünür. Fakat watt gücü bir ampulün sadece ne kadar güç tükettiğini anlatır. Bir ampulün parlaklığı aslında lümen (lm) cinsinden ölçülür. Şeffaf ampullerin daha parlak ışık vermesi için içlerindeki telin ısınması gerekir; fakat LED lambalarda böyle bir gereklilik yoktur. LED lambalar, çok daha düşük bir watt tüketerek klasik bir ampulle aynı parlaklığı (lümen cinsinden) sağlar. Örneğin 60 watt’lık bir şeffaf ampul 10 watt’lık bir şeffaf ampule göre daha parlaktır ancak, 9 watt’lık LED lambadan daha az parlaklığa sahiptir.

2 adet lambanın hangisinin daha parlak olduğunu anlamak için watt değil lümen değerine bakılmalıdır. Lümen değeri daha büyük olan lamba daha her zaman daha parlak yanacaktır.

Dolayısıyla tavsiye edilen Watt değerinden yüksek bir ampul takmak elektrik devresini yorabilir diyebiliriz.
Açıklamanız için teşekkürler. Yüksek Watt değerinin elektrik devresini yormasını farklı sigorta takarak önleyebilir miyiz? Veya ne gibi zararları olur?

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Açıklamanız için teşekkürler. Yüksek Watt değerinin elektrik devresini yormasını farklı sigorta takarak önleyebilir miyiz? Veya ne gibi zararları olur?
W= V*i formülüyle 5Watt= 12Volt*i dersek 5Wattlık ampule giden 0.416 Amperlik bir akım elde ediyoruz. 9Wattlık ampule de 9= 12*i 0.75 Amper akım vermemiz gerekli. Bir tek ampul için basit bir rakam fakat 4-5 adet ampul için baktığımızda 20Watt fark oluşuyor.

Sigortadan ziyade ısınmayı korumak için röle denilen akıma ve gerilime bağlı değişimlerden doğacak sorunları önleyen devre elemanları kullanılmalı. Teoride vereceğim bilgiler bu kadar. Yapmayın desem bir şey olacağı yok yapın desem yarın bir gün bir şey olursa üzülürüm daha önce böyle bir şey yapmadım. Tecrübeli oto elektrikçilere danışmak en doğru sonucu verecektir

Utku TEKIN

Profesör
8 Eyl 2016
129
89
1,035
W= V*i formülüyle 5Watt= 12Volt*i dersek 5Wattlık ampule giden 0.416 Amperlik bir akım elde ediyoruz. 9Wattlık ampule de 9= 12*i 0.75 Amper akım vermemiz gerekli. Bir tek ampul için basit bir rakam fakat 4-5 adet ampul için baktığımızda 20Watt fark oluşuyor.

Sigortadan ziyade ısınmayı korumak için röle denilen akıma ve gerilime bağlı değişimlerden doğacak sorunları önleyen devre elemanları kullanılmalı. Teoride vereceğim bilgiler bu kadar. Yapmayın desem bir şey olacağı yok yapın desem yarın bir gün bir şey olursa üzülürüm daha önce böyle bir şey yapmadım. Tecrübeli oto elektrikçilere danışmak en doğru sonucu verecektir
4 farklı oto elektrikçisine sordum led lambalarda Watt değeri önemli değildir diyorlar. Bir şey olmaz diyorlar.
Geri vites lambaları 16 Watt. 16 x 2 = 32
Karşılama farları 5 Watt. 5 x 2 = 10
Park lambaları 5 Watt. 5 x 2 = 10
Toplam 52 Watt
Ben 6 adet 9 Watt lık led taksam 6 x 9 = 54 Watt yapar. Toplamda 2 Watt lık fark oluşur diye hesaplayabilir miyiz?

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
4 farklı oto elektrikçisine sordum led lambalarda Watt değeri önemli değildir diyorlar. Bir şey olmaz diyorlar.
Geri vites lambaları 16 Watt. 16 x 2 = 32
Karşılama farları 5 Watt. 5 x 2 = 10
Park lambaları 5 Watt. 5 x 2 = 10
Toplam 52 Watt
Ben 6 adet 9 Watt lık led taksam 6 x 9 = 54 Watt yapar. Toplamda 2 Watt lık fark oluşur diye hesaplayabilir miyiz?
Geri vites lambalarını hesaba katmadım çünkü sürekli yanık kalan bir aydınlatma değil. Yaptığınız hesaba göre 2 watt hiçbir şey fakat dediğim gibi geri vites aydınlatmasını ve ayna altı aydınlatmasını hesaba almazsak yaklaşık 10 watt gibi bir fark oluşuyor. Bunu da iki tarafa (sağ ve sol) fara bölersek kablolardaki gerilme farkı çok çok az. Yani bence de bir sorun oluşmayacak en azından gözle görülür bir fark oluşmayacak.

Fakat 5Wattlık ledler bile orjinal ampullerinden çok daha parlak bir aydınlatma verecektir.

Bu arada ledlerin markası nedir?

Utku TEKIN

Profesör
8 Eyl 2016
129
89
1,035
Samsung ise sorun yok kalitesiz ledler çabuk bozuluyor hele arka plaka aydınlatması için takılanlar. Umarım aracın yazılımsal sistemi hata vermez
Daha önce arkadaşımın aldığı bir ledi denemek için geri vites lambasına taktık yandı. Arıza lambası yakmadı.Ama çok kısa durdu dakika kadar. Parklar veya karşılama farları yakarmı bilmiyorum. Bu arada verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Daha önce arkadaşımın aldığı bir ledi denemek için geri vites lambasına taktık yandı. Arıza lambası yakmadı.Ama çok kısa durdu dakika kadar. Parklar veya karşılama farları yakarmı bilmiyorum. Bu arada verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.
Rica ederim her zaman :) Umarım bir sorun oluşmaz, sonuçları burada imkanın dahilinde far parlaklığını ''öncesi-sonrası'' olarak fotoğrafla paylaşırsan seviniriz. Kolay gelsin

Utku TEKIN

Profesör
8 Eyl 2016
129
89
1,035
Rica ederim her zaman :) Umarım bir sorun oluşmaz, sonuçları burada imkanın dahilinde far parlaklığını ''öncesi-sonrası'' olarak fotoğrafla paylaşırsan seviniriz. Kolay gelsin
Ledler geldi. Taktırdık bakalım şu anda bir sorun yok.Arıza lambasıda yakmadı. Ledler güzel kaliteli gibi görünüyor. Fakat her led de tek chip var. Ben üç bekliyordum.Ama buda idare eder.Sarıdan her türlü iyidir.
Yüksek boyutlu fotoğraflar kabul etmediği için kesmek zorunda kaldım.
--------------------------------------
ÖNCE
P.L.Ök.jpg
SONRA
P.L.Skk.jpg

GECE
P.L.Ak.jpg

--------------------------------------------------------
ÖNCE
A.A.ÖK.jpg

SONRA
A.A.SK.jpg

GECE
A.A.AK.jpg

------------------------------------------------------
ÖNCE
G.V.ÖK.jpg

SONRA
G.V.SKKK.jpg

GECE
G.V.AK.jpg

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Ellerinize sağlık çok hoş olmuş güle güle kullanın. Bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz :)
Özellikle geri vites lambası çok etkili olmuş :eek:

Utku TEKIN

Profesör
8 Eyl 2016
129
89
1,035
Teşekkür ederim. Geri vites lambası sabahları çok görünmüyor ama akşamları göz alıcı oldu.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım