AÇIK 5lt methanol kattıktan 2 gün sonra araç çalismadı

essalih

Salih cilacı
Senkromeççi
29 Tem 2023
27
3
70
23
Antalya
Marka
Skoda
merhaba arkadaslar gecen hafta cuma gunu 2.5 litre ve pazar günu 2.5 litre olmak üzere totalse 5 lt methanol ekledim depoya arac sorunsuzdu performansta bi fark hissedilmiyordu sabah işe gittim akşam iş çıkisı araç çalismadı not depo ilk koyduğumda 4/3 son koyduğumda yarımdı (tam depo 45ltaraç skoda fabia 1.4 ) sizce bu kadar methanol yakıt sistemino tıkamış aşındırmış delmiş olabilirmi şimdi eve geldim gerekli takımları alıp arabanın başına gidip araçta ateşleme ve yakıt varmi diye kontrol edeceğim sizce bu sorun yakıtttanmı kaynaklı ?

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,124
5
5,125
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
merhaba arkadaslar gecen hafta cuma gunu 2.5 litre ve pazar günu 2.5 litre olmak üzere totalse 5 lt methanol ekledim depoya arac sorunsuzdu performansta bi fark hissedilmiyordu sabah işe gittim akşam iş çıkisı araç çalismadı not depo ilk koyduğumda 4/3 son koyduğumda yarımdı (tam depo 45ltaraç skoda fabia 1.4 ) sizce bu kadar methanol yakıt sistemino tıkamış aşındırmış delmiş olabilirmi şimdi eve geldim gerekli takımları alıp arabanın başına gidip araçta ateşleme ve yakıt varmi diye kontrol edeceğim sizce bu sorun yakıtttanmı kaynaklı ?

Sorun Fabia 1.4 araca methanol katmış olmanız.

Methanol, kullanıldıktan sonra 1 gün bile yakıt sistemi ona uygun olmayan araçta tutulmaz.Ya aynı gün tüketecektiniz ya da kullanım sonrasında doğrudan deponuzu boşaltıp benzin döndürecektiniz.Aracınız zaten methanolü bırakın ethanole bile uygun olmayan, sıradan bir ateşleme sistemine sahip sıradan bir araç. Dolayısıyla yaptığınızın zaten yanlış olduğunu söylemeye gerek bile yok ki, bu uygulamadan sonra ağır masraflar başınıza açabileceği aşikâr. Methanolü biz daha piste çıktığımız 2017 Focus RS’e bile koymuyoruz ki,kendisi Ethanolle çalışmaya uygun üretilmiş bir motor,yakıt ve ateşleme sistemi barındırıyor.

Methanol yakıtın oktanını arttırarak yanmayı verimlileştirir, vuruntuyu azaltır ancak stok motorlar için oldukça tehlike arz eder örneğin IAT ve yanma odası sıcaklığı çok daha yükselir, yakıt hortumlarında aşınma meydana gelir, pistonlarda uzun süre kalması oldukça sıkıntılıdır vs. Yani burada aslında methanol zararlı demiyorum, uyguladığınız araç için bir intihar diyorum. Bundan ziyade zaten görmüş olduğunuz gibi ona uygun mapping, fiziksel tuning yapılmadıkça zaten bir faydası olmayacaktır, olamaz da.

Bir diğer sorun da aracınızın yaşı, parçaların metanole dirayeti, metanolün depoda ne kadar kaldığı(fazla beklerse yapısı bozulur ve sulaşır) ve karışımın ne kadar olduğu.4/3 lük bir depo 30lt olarak hesaplarsak bunun 5 litresinde metanol bulunması bu motor için yine oldukça tehlikeli ki, siz 6 litre üzerinden konuşuyorsunuz.

Motorunuz eğer masraf açmazsa ona dua edip kalan ömründe aracınızı yüksek oktan bir benzinle ödüllendirip bir daha methanol katmamak üzere sürebilirsiniz.

Son düzenleme:

essalih

Salih cilacı
Senkromeççi
29 Tem 2023
27
3
70
23
Antalya
Marka
Skoda
hocam biraz yanlisın var bu araç e10 destekliyor (kullanma klavuzunda dahil yazıyor ben yakıt işleriyle uğraşıyorum ve müşteri stock bi arabaya depotan methanol katarsa ne olur denemek istedim performansta degisiklik yok ki bence sorun yakıt kaynaklıda değil daha önceden aracı yüzde 60 toluenle kullandım buji eritirsin dediler enjektör bozarsın dediler hiç bir şey olmadi ama 0 100 ü 18 sn olana araç 13 sn de 0 100 almaya başladı ethanol yüzde 25 denedim sorun olmadı bu koyduğum methanolü de önce 2.5 sonra 2.5 şeklinde koydum ve max methanol oranı yüzde 20 ye anca geliyor yüzde 20 nin aluminyumu bozacağını sanmıyorum gelismeleri aktaracağım

Onatygt

Onat YİĞİT
Profesör
4 Şub 2022
246
564
1,835
Kayseri
Marka
Volkswagen
Araçta ykaıt basıncı oluşuyor mu? Oluşan hata kodlarına baktınız mı? Methanol su tutucu bir madde benzin sulanmış olabilir mi? Bu soruları cevaplarsanız bir çözüm bulabiliriz.

essalih

Salih cilacı
Senkromeççi
29 Tem 2023
27
3
70
23
Antalya
Marka
Skoda
bu sabah sadece kontağı bir kaç kez aç kapa yaptım ve araç sorunsuz çaliştı ardından yakıt filtresini söktüm içi tertemizdi yakıt rayı (enjektör kütüğü) ne bağlanan benzin hortumunu çıkarttım komtaği açtım akan benzinde kristalleşme vs de görmedim dediğjniz gibi methanol ve ethanol suyu çeker suda çözünür safliğı düşer ama suya dönüşmez

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım