AÇIK Afa Romeo Giulietta Conta Sorunu

19052323

Profesör
20 Eyl 2016
226
72
1,035
Merhaba arkadaşlar, kardeşime 2016 gulietta 1.4 super tct 170'lik olan modeli aldık, araç 122.000'de full servis bakımlı, aracı ekspertize soktuk genel olarak durumu iyi, fakat ekspertizde conta kaçağı var denildi, sonrasında aldığımız kişi alfa romeo yetkili servisini aradı onlar da araçta birsey yok dediler bizde bu durumda sorun çıkarırsa ne kadara maal olur bize dedik ve 10.000 dediler fiyatı 5000 düşürdük ve aracı aldık, fakat contada sorun var mı yok mu emin olamadık soğutma suyunda birşey görünmüyor ama yaptıkları testte plastik birseyin içinde bir jeli soğutma suyununun içine koydular ve rengine göre kıyaslama yaptılar testte en koyunun bir altı çıktı, sizden ricam bu konu hakkında tecrübesi olan veya bilgisi olan arkadaşlar var mı varsa yardımcı olabilir misiniz? yorumlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20221121_123457.jpg
    IMG_20221121_123457.jpg
    519.8 KB · Görüntüleme: 0

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
455
1,064
2,695
Ankara
Marka
BMW
Yaptıkları testte motor soğutma suyunda yanmış egzoz gazı veya karbondioksit tespit etmişler. Bu contanın yanık olabileceği ya da conta da kaçak olabileceği anlamına geliyor. Ancak tabi bu bir ihtimal. Onların da önerdiği gibi öncelikle motor soğutma suyunu tamamen değiştirmenizi, zaten kış geliyor mantıklı olur bu aylarda ve 500-1000km kullanım sonrası bu testi tekrar yaptırmanızı tavsiye ediyorum. Belki de bir onarım yaptılar ve suyu değiştirmediler ya da suya başka yerden bir şeyler karıştı.

Bir de conta da kaçak olması durumunda başka belirtiler de olmalı araçta o belirtileri kontrol etmekte fayda var. Yağ da su var mı, su da yağ var mı, soğutma suyu sisteminde hava var mı, yine bu sistemde kaçak var mı vs. arttırılabilir kontroller.

19052323

Profesör
20 Eyl 2016
226
72
1,035
Yaptıkları testte motor soğutma suyunda yanmış egzoz gazı veya karbondioksit tespit etmişler. Bu contanın yanık olabileceği ya da conta da kaçak olabileceği anlamına geliyor. Ancak tabi bu bir ihtimal. Onların da önerdiği gibi öncelikle motor soğutma suyunu tamamen değiştirmenizi, zaten kış geliyor mantıklı olur bu aylarda ve 500-1000km kullanım sonrası bu testi tekrar yaptırmanızı tavsiye ediyorum. Belki de bir onarım yaptılar ve suyu değiştirmediler ya da suya başka yerden bir şeyler karıştı.

Bir de conta da kaçak olması durumunda başka belirtiler de olmalı araçta o belirtileri kontrol etmekte fayda var. Yağ da su var mı, su da yağ var mı, soğutma suyu sisteminde hava var mı, yine bu sistemde kaçak var mı vs. arttırılabilir kontroller.
Anlıyorum, deneyeceğim yardımınız için teşekkür ederim

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,716
1
6,450
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
122K km'deki araç conta ister mi emin değilim tabi. Hor kullanıldıysa, isteyebilir. Ama Multiair motorun mekaniği hor kullanıma dayanıklıdır aslında. Conta veya motor istemesi için ciddi hor kullanılmış olması veya hararet görmüş olması lazım.

Ben sizin yerinizde olsam, hiç bir şey yapmam, sadece standart bakımını yapar kullanırım. Ama devamlı olarak yağ seviyesini ve su seviyesini takip ederim. Çünkü paylaştığınız test sonucu çok arada. Ne iyi ne kötü denilecek seviyede bir sonuç. Zaten raporun alt maddelerindeki yorumlar da çok kesin ibarelerden kaçınmışlar.

Bir de tabi olası motor arıza lambası yaktığında boş vermeyin sakın. Olası bir multiair arızasında, o şekilde kullanmaya devem ederseniz, komple motor yapmaya kadar gidecek senaryolar oluşur. Öyle bir durum da bugünün senaryosunda tahmini 50K TL tutar.

19052323

Profesör
20 Eyl 2016
226
72
1,035
122K km'deki araç conta ister mi emin değilim tabi. Hor kullanıldıysa, isteyebilir. Ama Multiair motorun mekaniği hor kullanıma dayanıklıdır aslında. Conta veya motor istemesi için ciddi hor kullanılmış olması veya hararet görmüş olması lazım.

Ben sizin yerinizde olsam, hiç bir şey yapmam, sadece standart bakımını yapar kullanırım. Ama devamlı olarak yağ seviyesini ve su seviyesini takip ederim. Çünkü paylaştığınız test sonucu çok arada. Ne iyi ne kötü denilecek seviyede bir sonuç. Zaten raporun alt maddelerindeki yorumlar da çok kesin ibarelerden kaçınmışlar.

Bir de tabi olası motor arıza lambası yaktığında boş vermeyin sakın. Olası bir multiair arızasında, o şekilde kullanmaya devem ederseniz, komple motor yapmaya kadar gidecek senaryolar oluşur. Öyle bir durum da bugünün senaryosunda tahmini 50K TL tutar.
Aracın hor kullanıldığını tahmin etmiyorum aracı aldığım kişinin eşi kullanmış yani kullanıcısı bir kadın ve aracın garantisi 2022 yılına kadar uzatılmış yani biraz pimpirikli bir kullanıcısı varmış ve araç servis bakımlı, atmış olduğum testteki fotoğrafı sonradan çektim ilk çıktığında en yüksek düzeyin bir altını gösteriyordu jel test sanırım sonradan rengi açıldı

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,046
1
1,125
2,570
Ankara
Marka
BMW
hocam selam, alfa romeo özel servisi önerebilirim ankara'da isteniz.
kendi 156'mı götürdüğüm yere gidip baktırın, gerekli incelemeleri ve fiyat konusunda yardımı sağlayacaklardır.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım