ALPİNE Swe-815 MONTAJ YARDIM

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

InterFaL

Asfalt Kurutucu
6 Kas 2016
4
0
535
Öncelikle arkadaşlar aracım Laguna 2 2004 model. Aracımda Privilege pakete özel
Cabasse surround ses sistemi vardır. Fakat bassları biraz yetersiz kalıyor o yüzden Alpine Swe-815 20 cm kendinden amfili subwoofer sistemi aldım.

Bu sistemi kendim bağlayacağım. Elim bu işlere yatkındır. Fakat tecrübeli abilerimizden hata yapmamak adına yardım talep ediyorum. Sistemin hatlarını resimledim. Bağlantı şeması da aşağıda mevcuttur. Şemaya uygun hazırlamak istiyorum. Double din cihazıma özel bağlantıyı nasıl kuracağım. Bu bağlantılar dışında extra bir şey gerekiyor mu gerekmiyor mu ? Mümkünse resmimin üzerine hangi kablonun nereye bağlanacağını yazıp bana yardımcı olur musunuz ?

Not: Ayrıca Eklemediğim amfinin kumandası mevcuttur.
DSC01045-min.JPGDSC01040-min.JPGDSC01039-min-min.JPG

Son düzenleme:

cemdogu

Profesör
12 Eyl 2016
164
459
1,535
Ankara
Marka
Citroen
Selamlar.

Double Din'in arkasında SUB çıkışı varsa;

RCA kablo satın alacaksınız. Bu RCA kablonun tek kanalını kullanarak bagaja kablo çekilecek.
Ayrıca fotoğraflarda 8GA kalın kablo göremiyorum. 8GA kablo kullanırsanız daha sağlıklı olur. Fotoğrafta görülen kablo yetiyor diyenler var ancak tedbiri elden bırakmamak gerek.Artı akım kablosunu aküden, bagaja kadar 8GA kabloyla yürüteceksiniz.
Tüyo : RCA kablosunu sağdan yürüttüyseniz, 8GA kabloyu soldan yürütün. Yoksa devirle orantılı bir cızırdama duyarsınız.

Kabloları çektikten sonra double din'in arkasında tetikleme kablosu aramalısınız. Bunun için muhtemelen auto antenna, ya da otomatik anten çıkışı mevcuttur. Bunu kullanabilirsiniz. Genelde üzerinde sigorta olan mavi kablo budur, etiketine bakarak montaj yapın. Bu sayede teyp açılınca subwoofer açılacak, kapanınca kapanacak. Aküden sürekli enerji almayacak.

Fotoğrafta bu sisteme özel gösterilen kabloları açıklayayım. Lale RCA'ların üzerine Mor ve yeşil kablo takılmış. Siz bu kablolardan birini tek kanal olarak kullanacaksınız. Zaten Subwoofer mono çalışır, tek kanala ihtiyaç duyar. Sizin alette bu kabloların olması şu yüzden; orjinal teyplerde deck çevirici olmadan montaj yapabiliyorsunuz bu sayede. Arka hoparlörlerin kablolarına bu kabloları ekleyince sistem kendisi deck çevirici olarak çalışıyor. Ancak bence gerek yok, zaten SUB çıkışınız mevcut, daha düzgün ses alabileceğiniz herşey hazır. Bu yüzden lale RCA'nın tek kanalını kullanın, diğerini boş bırakıp güzelce yalıtın.

8GA kabloyla artı akımı vermekte problem yok. Üzerine sigortasını, aküden çıktığı anda en yakın yere bağlayın. Olası problemleri engellemiş olursunuz.
Subwoofer'ın şase kablosunu ise en yakın şase terminaline (genelde bagajda olur), ya da şasedeki çıplak, boyasız bir cıvataya ekleyin. Buradaki önemli detay, kabloya uygun bir terminalle, hazır olan cıvatanın altına eklemek, cıvatanın altını çıplak metal görene kadar iyice zımparalamak. Ayrıca şase kablosunu da mümkün olduğunca kısa tutun, mümkünse yine ve yine 8GA kablo kullanın.

Sistemin kumandasını RCA kabloyu geçirdiğiniz yerden öne yürütün. Tetik kablosunu ise 8GA kablo geçirdiğiniz yerden yürütün. Böylece sağ tarafta 2 sol tarafta 2 kablo yürüteceksiniz. Cızırtısız ses almanın yolu malesef bu, zahmetli. Eğer uğraşamam, sadece birazcık daha bass istiyorum ben diyorsanız, fotoğraftaki konfigürasyonu hiç değiştirmeden, lale uçlara takılı mor ve yeşil kabloyu arka hoparlör kablolarına ekleyin. Ön taraftan ise sadece tetik kablosu ve 8GA kablo çekin.

Opsiyon çok :)

InterFaL

Asfalt Kurutucu
6 Kas 2016
4
0
535
Cem bey merak ettiğim şey, hem amfi hem bas varya benim sistemim de. Bu sizin dediğiniz gibi bağlayınca, amfi ne görev yapıyor, ne işe yarıyor ? Aracın hopörlerlerinin sesi artacak mı ?

cemdogu

Profesör
12 Eyl 2016
164
459
1,535
Ankara
Marka
Citroen
Cem bey merak ettiğim şey, hem amfi hem bas varya benim sistemim de. Bu sizin dediğiniz gibi bağlayınca, amfi ne görev yapıyor, ne işe yarıyor ? Aracın hopörlerlerinin sesi artacak mı ?

Hayır, siz sadece sltif subwoofer aldınız. Amfi sadece subwooferı çalıştırmak için. Sizim o gösterdiğiniz kablolar hoparlör çıkışı değil, yanlış anlamışsınız. Onlar sadece hoparlörlerden amfiye sinyal girmek için varlar. Bu bağlamda subwooferınız hoparlörlerinizi ilgilendirmez.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

InterFaL

Asfalt Kurutucu
6 Kas 2016
4
0
535
Hayır, siz sadece sltif subwoofer aldınız. Amfi sadece subwooferı çalıştırmak için. Sizim o gösterdiğiniz kablolar hoparlör çıkışı değil, yanlış anlamışsınız. Onlar sadece hoparlörlerden amfiye sinyal girmek için varlar. Bu bağlamda subwooferınız hoparlörlerinizi ilgilendirmez.

Çok teşekkür ederim. Son birşey daha soracağım. Bu Rca kabloyu işini şu şekilde çözsem sıkıntı olmaz dimi. Mor ve yeşil kabloların kesik yerlerini + ve - bağlayıp iki ucu erkek rca yaparım ? Sıkıntı olmaz dimi ?

cemdogu

Profesör
12 Eyl 2016
164
459
1,535
Ankara
Marka
Citroen
Çok teşekkür ederim. Son birşey daha soracağım. Bu Rca kabloyu işini şu şekilde çözsem sıkıntı olmaz dimi. Mor ve yeşil kabloların kesik yerlerini + ve - bağlayıp iki ucu erkek rca yaparım ? Sıkıntı olmaz dimi ?

Onun yerine rca ses kablosu alıp tek kanalını kullanırsanız daha az zahmetli olur, ses kablosu da kalın ve uzun ömürlü olur. Ama söylediğiniz de iş görür.

InterFaL

Asfalt Kurutucu
6 Kas 2016
4
0
535
Onun yerine rca ses kablosu alıp tek kanalını kullanırsanız daha az zahmetli olur, ses kablosu da kalın ve uzun ömürlü olur. Ama söylediğiniz de iş görür.

Çok sağolun. Bugün bağlantıyı kurdum bu şekilde ama kapıya değince elektrik çarptı biraz. Neden kaynaklı olabilir ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım