Ankara'da Yardımcı Olabilecek Yazılımcı Arıyorum

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Papillon
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Papillon

Asfalt Kurutucu
6
Arkadaşlar, dostlar, abiler, kardeşler merhaba. Foruma uzun süredir üye olmama rağmen ilk konu açmak bu zamana nasipmiş.
Umuyorum ki doğru yerde açıyorumdur bu konuyu.

Ankara'da bir ağır iş makinesinden KESS ya da KTAG ile (varsa başka yöntem o da olabilir; ki beyni açmadan olursa harika olur) Ecu'daki .FLS dosyasını çekecek bir yazılımcı arıyorum. Epey araştırdım, BDM yoluyla bu cihazlarla işlem yapılabiliyormuş, tek seferlik bir işlem için de bu cihazlardan birini almayayım dedim.

Yapılacak işlem tabiki ücreti mukabilinde olacaktır.

Caterpillar marka araçtan çekilecek .fls

bu makineye bağlanmak için ilk önce beyne ulaşmanız gerekir. beyin eğer ki açıkta duruyor ise alıp bir bilgisayara bağlayabilirsiniz, eğer olmuyorsa arabalarda obd olarak geçen farklı bir giriş bulun sonrasında bağlanmak için aracı bir kablo satın alın yeterlidir. sonra internetten beleş beyne bakabileceğiniz bir program bulun (normalde programsız da beyin okunabilir diye biliyorum). makinanın beyninde varsa böyle bir dosyayı bilgisayara atıp sonra diğer makinaya aktarabilirsiniz. bunu neden yapmak istediğinizi sorabilir miyim? beyni sıfırlama işlemlerine bakmanız yeterlidir. bazen birkaç sigorta bile yardımcı olabiliyor. ankara'da olsaydım gelip bakayım derdim ancak bu mümkün değil.

bu makineye bağlanmak için ilk önce beyne ulaşmanız gerekir. beyin eğer ki açıkta duruyor ise alıp bir bilgisayara bağlayabilirsiniz, eğer olmuyorsa arabalarda obd olarak geçen farklı bir giriş bulun sonrasında bağlanmak için aracı bir kablo satın alın yeterlidir. sonra internetten beleş beyne bakabileceğiniz bir program bulun (normalde programsız da beyin okunabilir diye biliyorum). makinanın beyninde varsa böyle bir dosyayı bilgisayara atıp sonra diğer makinaya aktarabilirsiniz. bunu neden yapmak istediğinizi sorabilir miyim? beyni sıfırlama işlemlerine bakmanız yeterlidir. bazen birkaç sigorta bile yardımcı olabiliyor. ankara'da olsaydım gelip bakayım derdim ancak bu mümkün değil.
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Daha evvel yazılım yüklenmiş atıl bir araçtan yazılımı almam gerekti.

Muhtemelen beyni çıkarıp, açıp, bench dedikleri sabitleyiciye beyni yerleştirip, KTAG cihazıyla yazılımı çekeceğim (.fls dosyasını).

2 gecedir epey araştırma yaptım, ben bu yazılım ve yazılımcı işini (forumdaşları tenzih ederek yaşıyorum) daha komplike, fantastik, mühendislik gerektiren bir iş sanırdım. İşin aslı yine öyleymiş ileri mühendislik gerektiren bir işmiş ancak yazılımcıyım diye gezen bir çok kişi Flash dosyasını copy/paste ile değiştiriyor veya ECM parametrelerinde oynama yapıp geçiyormuş. (yanlışım var ise düzeltin, doğrusunu bileyim)

35 yaşından sonra "yazılımcı" da olmadım demeyeceğim gibi hatatat

İşin esprisi bi yana, bu işlemi layıkıya yapacak biri var ise ücreti mukabilinde yaptırcak kişi bulabilirsem iyi olacak; hem tecrübeli biri yapacak hem vakitten tasarruf edeceğim.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Daha evvel yazılım yüklenmiş atıl bir araçtan yazılımı almam gerekti.

Muhtemelen beyni çıkarıp, açıp, bench dedikleri sabitleyiciye beyni yerleştirip, KTAG cihazıyla yazılımı çekeceğim (.fls dosyasını).

2 gecedir epey araştırma yaptım, ben bu yazılım ve yazılımcı işini (forumdaşları tenzih ederek yaşıyorum) daha komplike, fantastik, mühendislik gerektiren bir iş sanırdım. İşin aslı yine öyleymiş ileri mühendislik gerektiren bir işmiş ancak yazılımcıyım diye gezen bir çok kişi Flash dosyasını copy/paste ile değiştiriyor veya ECM parametrelerinde oynama yapıp geçiyormuş. (yanlışım var ise düzeltin, doğrusunu bileyim)

35 yaşından sonra "yazılımcı" da olmadım demeyeceğim gibi hatatat

İşin esprisi bi yana, bu işlemi layıkıya yapacak biri var ise ücreti mukabilinde yaptırcak kişi bulabilirsem iyi olacak; hem tecrübeli biri yapacak hem vakitten tasarruf edeceğim.
evet hocam yanlış anladığınızı zannetmiyorum, kurulumu falan basit şeyler zaten aşırı yetenek gerektirmiyor. donanıma sahipseniz tek gereken şey donanımı kullanacak kabiliyete sahip olmak. biraz daha araştırma yaparak hem zamandan hem de paradan tasarruf ederek işi çözebilirsiniz diye düşünüyorum. yazılımcı olmak konusu biraz karışık ama siz merak etmeyin internette 2-3 projeyi bırakın hazır projeyi bile dağıtıp tekrar topralayamamış / kendince üstüne ekleyememiş veya tam proje yazamamış insanlar bile 3-5 birşey okumayı bildiği için kendini yazılımcı ilan edebiliyor. demem o ki profesyonel olmasanız da amatör ilan etseniz de kimse birşey demez herkes keyfine bakıyor çünkü kimseyi üzmeye gerek yok :D

kendiniz donanımı edinip bu işi çözersiniz diyorum. yardımcı olabilecek çevrem yok maalesef. burdan sonrası size emanet ben bildiklerimi aktardım sizlere. hayırlı akşamlar dilerim 😁

Teşekkür ederim sayın suzikisan vakit ayırdığınız ve cevap yazdığınız için.
Konudan bağımsız olarak, yıllar olmuş bir forumda soru sormayalı, DH ve TechT forumlarıyla pişip, en son alfistiT formunda takılalı, soru soralı 7-8 sene geçmiş. Sinan Koç sağolsun otopark forum bu tadı tekrar tattırdı, ,)

Teşekkür ederim sayın suzikisan vakit ayırdığınız ve cevap yazdığınız için.
Konudan bağımsız olarak, yıllar olmuş bir forumda soru sormayalı, DH ve TechT forumlarıyla pişip, en son alfistiT formunda takılalı, soru soralı 7-8 sene geçmiş. Sinan Koç sağolsun otopark forum bu tadı tekrar tattırdı, ,)

siz söyleyince aklıma kazındı gittim obd2 arıza tespit cihazlarına, ecu'dan nasıl bilgi çekileceğine veya enjektör ayarlarını vs. nasıl değiştirebileceğimize baktım. halen araştırma aşamasında iken anladığım kadarıyla chatgpt'ye anlatarak nasıl .fls formatındaki bir dosyayı çekebileceğimizi sordum. pratikte nasıl işlediğini anlat demediğiniz sürece işte bunu bulun bunu gerekli programları yükleyip yapın vs. der program adı vermez. ayrıca tarayıcıda da hesap açmadan chatgpt.com 'a giderek direkt sohbet başlatabilirsiniz. işte bana verdiği sonuç

Adım Adım İşlemHazırlık:

Bilgisayarınıza gerekli yazılımları yükleyin (KSuite, WinOLS, vb.).ECU flash cihazınızı ve bağlantı kablolarınızı hazır hale getirin.
ECU'ya Bağlantı:ECU flash cihazınızı OBD2 portu veya doğrudan ECU bağlantı noktası aracılığıyla aracınıza bağlayın.Cihazınızın düzgün çalıştığından emin olun.
ECU'dan .fls Dosyasını Okuma:KSuite gibi yazılımı açın ve aracınızı seçin.ECU flash cihazınızı kullanarak "Read" (Oku) seçeneğini seçin.Yazılım, ECU'nuzdan flash dosyasını okuyacak ve bilgisayarınıza kaydedecektir.Dosyanın başarıyla okunduğundan emin olun ve kaydedin.
Dosyayı Düzenleme (Opsiyonel):Eğer dosyayı düzenlemek istiyorsanız, WinOLS veya ECM Titanium gibi bir yazılım kullanarak dosyayı açın ve gerekli değişiklikleri yapın.Değişiklikleri yaptıktan sonra dosyayı kaydedin.
Dosyayı Başka Bir Cihaza Aktarma:Kopyaladığınız .fls dosyasını aktarmak istediğiniz cihazı belirleyin.Hedef cihazın ECU'suna flash cihazınızı bağlayın.Yazılımı kullanarak "Write" (Yaz) seçeneğini seçin ve dosyayı hedef cihaza yükleyin.
Dosyanın başarıyla yüklendiğinden emin olun.

Düzenleme: ayrıca uyarı kısmını koymadım ama yanlış ayar veya başka motordaki eksik bir parça motorun uyarı vermesi veya ışık vermesi halinde yine de çalıştırılır ise (sorun olduğu halde) motora büyük çaplı bir zarar verebilir. ayrıca kullandığınız aracın tam modelini söylerseniz belki yardımcı olacak daha çok kişi çıkacaktır. araç modelinde beyinde autotune var mı diye kontrol edin derim. eski modellerde olmasa da 2000'li yıllardan sonra iki tekerli motorlarda bile oksijen değerini ölçüp motora ona göre benzin gönderen akıllı / auto tuner beyinler var diye biliyorum. ayrıca ileride yine modifikasyon yapacaksanız / çekiş gücünde vs. arıza çıkaracak bir araca sahipseniz 300tl'nize kıyıp şu cihazı alabilirsiniz (obd2 cihazıdır)

link

Ben obd2 ne nerden bileceğim derseniz chatgpt çıktısı kısaca şöyle; Obd 2 genelde D şeklindedir ve 1996 sonrası tüm ABD malı araçlarda zorunludur. 16'pin den oluşur ve genelde obd1 portları kaputun altında olur. ayrıca kullanma kılavuzunda da yazıyormuş internette bu kılavuza ulaşabilir veya araba modeli + obd 1-2? yazarak bulabilirsiniz.

obd 1 için arıza tespit cihazı bulamadım.

Başta koyduğum obd 2 linkinde bulunan cihaz en ucuz ve en kullanışlı cihazdır. incelemelerine baktıktan sonra alın derim, arıza silme / lamba söndürme yazsa da bunun için daha pahalı aletler görmüştüm bu cihazın hünerlerinden çok emin değilim. obd 2 için yurt dışından almak isterseniz ecudna ya bakın derim, orada kullanılan kırmızı arıza tespit ve arıza silme cihazını dmax deki beyaz saçlı adamın elinde görmüştüm. ayrıca neden bu dosyayı istediğinizi söylerseniz daha rahat yardımcı olurum, belki direkt orijinal beyin almak veya başka hurda bir araçtan satıcı ile görüşüp bu beyni kargolatmak daha mantıklı olacaktır. (elden teslim daha mantıklı sonra uğraşırsınız param gitti diye)

Son düzenleme:
Bu şekilde ECU yu elinize almayacağınızın garantisi var mı ? Diyelim ki kess okudu bu ecuyu sizin mapping yapmak için beceriniz var mı ? Bir yazılımcı olarak sormak istiyorum bunları :D