AÇIK Antifiriz Değişim Sonrası Köpürme ve Renk Değişimi / Soğuk Çalıştırmada Soğutma Suyu İkazı Neden Yanar ?

kazim4444

Kazım AYDIN
Profesör
3 Şub 2017
200
246
1,235
23
Marka
Audi
Merhaba foruma uzun süredir girmiyorum işim düştü de girmiş gibi olacak ama ufak bir sorum olacak geçenlerde aracıma antifriz eklemişler fren diski değiştirmeye gittiğim yerde, daha sonra İstanbul'dan Karabük'e geldim ve suyu kontrol ettiğimde üstü yağlı gibi köpüklüydü ve yeşil renge dönmüştü (Kırmızımsı antfrizden kullanıyorum.) ben de bir yere götürüp antifriz değiştirteyim dedim ama komple temizlik yerine sadece bir su hortumunu çıkarıp üflediler boşalttılar ve yenisini eklediler daha sonra yine üstü biraz yağlı gibi bir durum oldu. Şimdi de aracı sabah çalıştırır çalıştırmaz kırmızı soğutma sıvısı ışığı yanıp sönüyor 1-2 dakika ilerleyince sönüyor sizce sebebi nedir? Sensörle ilgili bir durum mudur? Teşekkür ederim. Ayrı bir başlık açmadım ama hata ettiysem başlık olarak paylaşabilirim.

Ekleme: Su seviyesi olması gerektiği yerde, bariz bir eksiltme yok ve bu durum motor soğukken sabah ilk çalıştırmada oluyor bir kaç kere stop edip ilerleyince düzeliyor. Öğleden sonra tekrar aracı çalıştırdığımda bir sorun olmuyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Solution
Radyatör suyunu koyduğunuz genleşme kabının rengi kahverengiyse, geçmişte bir dönem antfirizsiz kullanılmış olması muhtemeldir. Zamanla sistemdeki korozyon nedeniyle su genleşme kabının rengi beyazdan kirli kahverengiye dönüyor. Ön izlenimi buradan yapabilirsiniz.

Bazı antifrizler kırmızı olup suyla karıştırıldıktan sonra yeşile yakın renklere dönüşüyor. Bazen da inorganik ve organik antifriz karıştırılıyor, bu da saçma bir hatadır. Bu durumda sistemi tamamen boşaltıp antifrizi komple yenilemek gerekir. Bu ihtimalleri de göz önünde bulundurun.

En kötü ihtimal minimal düzeyde de olsa su ile yağın karışması durumudur ki bu ihtimali düşünmek bile istemeyiz. Motor yağını da kontrol edin. Motor yağ kapağını açtığınızda beyazımsı...

kazim4444

Kazım AYDIN
Profesör
3 Şub 2017
200
246
1,235
23
Marka
Audi
Bu kmlerde 5-40 kullanmanız daha doğru olur o halde,ancak dediğim gibi koymadan önce engine flush ile motor yağını iyice inceltip motordan atın ki yeni koyulan tam sentetik yağ görevini tam anlamıyla yapabilsin.
Çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için en kısa zamanda değişimi yapıp paylaşacağım.

kazim4444

Kazım AYDIN
Profesör
3 Şub 2017
200
246
1,235
23
Marka
Audi
Herkese tekrardan merhaba, güncelleme yapayım;
Aracın yağ soğutucusunu değiştirelim dedi usta onu yapmışken yağ ve yağ filtresini de değiştirdik yağı würthün motor içi temizleyicisi ile 10dk çalıştırıp o şekilde değişimini sağladık engine flush benzeri bir ürün. Motul x-cess 5w-40 koydum fakat 4 L idi yaklaşık 1000km yaptım biraz eksilmiş gibi duruyor. çok bir fark hissedemedim açıkçası castrol 10w-40 ile farklı diyemem en azından his olarak. ilk anda bakmadım çubuktan seviyesine 1L daha sipariş ettim ondan ekleyip bakacağım yine. Antifrizdeki yağ gelme olayı bitti gibi duruyor komple temizlendi sistem fakat ufak tefek kalıntılardan dolayı çok az genleşme kabının üstünde kalmış onu da halledeceğim. Fakat yağ kapağında yine köpüklenme var antifrize yağ karışma bitince conta mevzusu ekarte olmuş gibi oldu ama yağda yine terleme olmuş yağ da kaliteli olunca yine kısa mesafe mevzusundan mıdır yoksa hala conta ihtimali var mıdır bilemiyorum sizlerin fikri varsa almak isterim. Değişimden sonra istanbul-karabük arası gidip geldim hiçbir sıkıntı yaşamadım.

Daswagen

Asfalt Kurutucu
4 Ocak 2020
25
17
595
Forum
Herkese tekrardan merhaba, güncelleme yapayım;
Aracın yağ soğutucusunu değiştirelim dedi usta onu yapmışken yağ ve yağ filtresini de değiştirdik yağı würthün motor içi temizleyicisi ile 10dk çalıştırıp o şekilde değişimini sağladık engine flush benzeri bir ürün. Motul x-cess 5w-40 koydum fakat 4 L idi yaklaşık 1000km yaptım biraz eksilmiş gibi duruyor. çok bir fark hissedemedim açıkçası castrol 10w-40 ile farklı diyemem en azından his olarak. ilk anda bakmadım çubuktan seviyesine 1L daha sipariş ettim ondan ekleyip bakacağım yine. Antifrizdeki yağ gelme olayı bitti gibi duruyor komple temizlendi sistem fakat ufak tefek kalıntılardan dolayı çok az genleşme kabının üstünde kalmış onu da halledeceğim. Fakat yağ kapağında yine köpüklenme var antifrize yağ karışma bitince conta mevzusu ekarte olmuş gibi oldu ama yağda yine terleme olmuş yağ da kaliteli olunca yine kısa mesafe mevzusundan mıdır yoksa hala conta ihtimali var mıdır bilemiyorum sizlerin fikri varsa almak isterim. Değişimden sonra istanbul-karabük arası gidip geldim hiçbir sıkıntı yaşamadım.

Merhabalar, kısa mesafe kullanımlarda kapakta sarı-beyaz kremsi köpürmüş bir tabaka gözlenebilir, sadece buradan hareket ile conta yanığı diyemeyiz... (özellikle kışları, soğukta birçok araçta oluşuyor) Tavsiyem buharlaşma oranı düşük aracınıza uygun yağları kullanmanız. (Shell Ultra, HX8 gibi) Konuya en başından göz geçirdim, öncesinde antifriz olmadan kullanılmış, gerekli görülen parçalar değiştirilmiş... Soğutma sıvısı için normalde 3 - 4 yılda bir komple değişim, temizlik öngörülüyorsa siz bu süreleri birkaç bakım periyodunda yarı yarıya kısaltın derim. İlerisi için hararet, korozyon gibi konularda kafanız çok daha rahat olur... (Aracınızı bu süreçte takip etmelisiniz)

Son düzenleme:

kazim4444

Kazım AYDIN
Profesör
3 Şub 2017
200
246
1,235
23
Marka
Audi
Merhabalar, kısa mesafe kullanımlarda kapakta sarı-beyaz kremsi köpürmüş bir tabaka gözlenebilir, sadece buradan hareket ile conta yanığı diyemeyiz... (özellikle kışları, soğukta birçok araçta oluşuyor) Tavsiyem buharlaşma oranı düşük aracınıza uygun yağları kullanmanız. (Shell Ultra, HX8 gibi) Konuya en başından göz geçirdim, öncesinde antifriz olmadan kullanılmış, gerekli görülen parçalar değiştirilmiş... Soğutma sıvısı için normalde 3 - 4 yılda bir komple değişim, temizlik öngörülüyorsa siz bu süreleri birkaç bakım periyodunda yarı yarıya kısaltın derim. İlerisi için hararet, korozyon gibi konularda kafanız çok daha rahat olur... (Aracınızı bu süreçte takip etmelisiniz)
Yağı boşalttığımızda bir sorun göremedik zaten şu an da baktığımda çubukta bir sorun yok sadece kapakta var biraz. Zaten antifrizi senelik değiştiririm yağ da sene dolmadan değiştirmiş oldum senede zaten 10kyı bulmaz km o yüzden senelik veya müsait olunca sene olmadan değişim sağlayacağım.

19052323

Profesör
20 Eyl 2016
226
72
1,035
Aracınızın motoru itibariyle yarı sentetik 10w40 yağa devam edebilir ya da daha sessiz olsun daha teknolojik seçim olsun derseniz 5w40 tam sentetik yağ kullanabilirsiniz. Daha incesi ya da daha kalını şimdilik gerek yok gibi görünüyor.

Ben şuan sahtesi olmadığı ya da diğer yağlar kadar sahtesi yaygınlaşmadığı ve kendini kanıtlamış bir firma olduğunu düşündüğümden Motul kullanıyorum. Daha önce de n11 üzerinden mobil-oil satıcısına güvendiğim için mobil kullanıyordum, şu an bmw LL-01 onaylı yağ veremedikleri için tercih etmiyorum. Bir de yağı temin ederken seçtiğiniz yöntem en önemlisi. Sanayide ya da başka yerlerde satılan yağlara ne yazık ki güvenimiz kalmadı. O yüzden Motul'ün internet satış mağazası shoptr.motul.com 'u kullanıyorum ve en güvendiğim usta dahi olsa yağı kendim götürüyorum. Filtre konusunda da filtremarketim.com 'u yine forumlardan ve yorumlardan inandığım bir firma olduğu için tercih ediyorum. Tüm bakım parçalarını (yağ, filtreler, antifiriz, saf su, balata, disk) bu şekilde kullanıcı yorumlarına da bakarak internetten sipariş veriyor ve ustama götürüyorum. O bana bu bizde de vardı niye aldın dese bile kendi bildiğimi doğru kabul ederek yaptırıyorum.

Aşağıdaki üç yağı da tercih edebilirsiniz, üçü de aracınızın motoru için gerekli VW 502 00 onayına sahip motor yağları.

6100 SYNERGIE+ 10W-40 (Yarı Sentetik)

6100 SYN-NERGY 5W-40 (Yarı Sentetik)

8100 X-CESS 5W-40 (Tam Sentetik)

Bende sizin gibi yapıyorum en temizi kafa rahat oluyor, bu bizde vardı mevzusuna uyuz olurum, ben kendim metro grossmarket veya liqui moly saticisindan alıyorum metroda tarihine bakma şansım da oluyor fakat yağ değişimi yapan yerlerde bir sene öncenin yağını koydukları da oluyor başıma gelmişti ondan en temizi kendin alıp koydurtmak

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Bende sizin gibi yapıyorum en temizi kafa rahat oluyor, bu bizde vardı mevzusuna uyuz olurum, ben kendim metro grossmarket veya liqui moly saticisindan alıyorum metroda tarihine bakma şansım da oluyor fakat yağ değişimi yapan yerlerde bir sene öncenin yağını koydukları da oluyor başıma gelmişti ondan en temizi kendin alıp koydurtmak
Bir sene öncenin yağı çok bir problem olmayacaktır dip not olarak bırakayım istedim. Yağın raf ömrü 10 yıl olarak belirtiyor LM. Ama tabii ki kendimizin alması en güzel ve sağlıklı olanı.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım