AÇIK Araca fazla yağ koyma

19052323

Profesör
20 Eyl 2016
239
72
1,035
Merhaba arkadaşlar, aracımı yağ, filtre ve v kayışı değişimi için servise götürdüm aynı gün değişip alacaktım fakat servis krank mili kecesinde yağ kaçağı olduğunu söyledi bir gün bıraktım aracı, aracı aldığımda atifreeze tepeleme doldurmuş max çizgisini geçmiş suphelenip yağı da kontrol ettim, yağı değişen servis yaklaşık olarak 600 700 ml fazla yağ koymuş hemen farkedip 350 ml çektim aynı gün içerisinde 150 ml falan da ikinci gün çektim şu an hala max çizgisinin çok az üzerinde görünüyor, toplam 100 km yapmamışımdır acaba basınç yapıp motor yağ kaçırır mı, bilgisi olan var mı bu konuda?

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,039
3
4,934
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Merhaba arkadaşlar, aracımı yağ, filtre ve v kayışı değişimi için servise götürdüm aynı gün değişip alacaktım fakat servis krank mili kecesinde yağ kaçağı olduğunu söyledi bir gün bıraktım aracı, aracı aldığımda atifreeze tepeleme doldurmuş max çizgisini geçmiş suphelenip yağı da kontrol ettim, yağı değişen servis yaklaşık olarak 600 700 ml fazla yağ koymuş hemen farkedip 350 ml çektim aynı gün içerisinde 150 ml falan da ikinci gün çektim şu an hala max çizgisinin çok az üzerinde görünüyor, toplam 100 km yapmamışımdır acaba basınç yapıp motor yağ kaçırır mı, bilgisi olan var mı bu konuda?

Fazla yağı çektiyseniz hiçbir şey olmaz,100-200ml fazla olmasının önemi yok sonraki bakım zamanına kadar zaten eksiltecektir.

mete25

Panpa
4 Mar 2019
526
1,283
2,520
Ankara
Marka
BMW
''Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır''
Hayatında max çizgisini aşmayarak doğru yapmaları gereken üç beş şeyi yapamayıp vatana millete bir gram faydası olmayan insanlardan tiksiniyorum.

Bence o miktar bir fazla ile kısa vadede zarar meydana gelmez ancak müsait bir vaktinizde kalan fazlalığı da alırsanız hem sağlıklı olur hem de en azından kafanız da rahat etmiş olur. Bu tarz durumlarla ben de sıkça karşılaştığımdan garajımda şırınga ve şeffaf hortum bulunduruyorum.

19052323

Profesör
20 Eyl 2016
239
72
1,035
''Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır''
Hayatında max çizgisini aşmayarak doğru yapmaları gereken üç beş şeyi yapamayıp vatana millete bir gram faydası olmayan insanlardan tiksiniyorum.

Bence o miktar bir fazla ile kısa vadede zarar meydana gelmez ancak müsait bir vaktinizde kalan fazlalığı da alırsanız hem sağlıklı olur hem de en azından kafanız da rahat etmiş olur. Bu tarz durumlarla ben de sıkça karşılaştığımdan garajımda şırınga ve şeffaf hortum bulunduruyorum.
Tamamını cekecektim fakat iş yerinin otoparkında yaptığım için fazla vaktim yoktu, dar zamanımda yapmaya çalıştım en kısa sürede geri kalanı da çekeceğim, maalesef dediğiniz gibi, öncesinde usta ile de BMW araçların fazla sıkıntılı olduğu konusunda fikrimi paylaştım kendisi öyle olmadığını araçların kasap ustaların elinde heder olduğunu söyledi 😂 ardından bu olaya imza attı, trajikomik bir durum.

Testarossa

TomSawyer
Profesör
8 Ağu 2020
600
959
1,820
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Krank keçe kaçağından arabayı bıraktınız ve sorun giderildikten sonra 600ml fazlamyap mı koyuldu? Yanlış mı anladım ben acaba

19052323

Profesör
20 Eyl 2016
239
72
1,035
Krank keçe kaçağından arabayı bıraktınız ve sorun giderildikten sonra 600ml fazlamyap mı koyuldu? Yanlış mı anladım ben acaba
Hayır normal yağ filtre ve v kayışı değişimi için götürdüm aracı değiştirip alacaktım hemen fakat servisteki eleman krank kecesinin yağ kaçırdığını söyledi arabayı bir gün bırakmam gerektiğini söyledi mecburen bıraktım normalde başında dururum ama bırakmak zorunda kaldım, araçta 4 litre kapalı kutu 1 litreye yakın da önceki değişimimden kalan açık kutu yağ vardı üstünü açık kutu yağ ile tamamlanmasını söyledim araç 4.25l yağ alıyor muhtemelen tüm şişeyi boşalttı

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,030
7
51,360
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
100 km efendi gibi kullanımdan bir şey olmaz merak etmeyin.
Suyun max üzerinde olması da kritik bir durum. Onu da alıp bir kaba çekmekte fayda var. Sonra eksilttiği zaman gerekirse tekrar eklersiniz. Ama onun da fazla durması sistem basıncı için büyük sıkıntı.
Hayır normal yağ filtre ve v kayışı değişimi için götürdüm aracı değiştirip alacaktım hemen fakat servisteki eleman krank kecesinin yağ kaçırdığını söyledi arabayı bir gün bırakmam gerektiğini söyledi mecburen bıraktım normalde başında dururum ama bırakmak zorunda kaldım, araçta 4 litre kapalı kutu 1 litreye yakın da önceki değişimimden kalan açık kutu yağ vardı üstünü açık kutu yağ ile tamamlanmasını söyledim araç 4.25l yağ alıyor muhtemelen tüm şişeyi boşalttı
Ama siz de çok karıştırmışsınız işleri efenim :D Elemanların kapasiteye bu kadar da yüklenilmez ki...

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,039
3
4,934
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai

4,25 alıyorsa bir dahakine 4 litre koyup geçebilirsiniz,ille de full olmasına gerek yok min-full arasında olması yeterli

19052323

Profesör
20 Eyl 2016
239
72
1,035
100 km efendi gibi kullanımdan bir şey olmaz merak etmeyin.
Suyun max üzerinde olması da kritik bir durum. Onu da alıp bir kaba çekmekte fayda var. Sonra eksilttiği zaman gerekirse tekrar eklersiniz. Ama onun da fazla durması sistem basıncı için büyük sıkıntı.

Ama siz de çok karıştırmışsınız işleri efenim :D Elemanların kapasiteye bu kadar da yüklenilmez ki...
Suyu hemen boşalttım zaten ilk onu gördüm devirdaim oluyordu hortumun hemen altına kadar doluydu, maalesef öncesinde video falan izletmek lazım birkaç kez 😂

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,048
1
1,135
2,570
Ankara
Marka
BMW
klasik sanayi ustaları ya.

iyi bir bmw ve alfa ustası bulduğum için ( 🧿) maşallah demekten başka şükür namazı da mı kılsam şu sanayide

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,048
1
1,135
2,570
Ankara
Marka
BMW
ikisi de ankara'da.

bmw ustam @mete25 'in de tercih ettiği Dönmez Oto BMW.

alfa romeo ustam Scuderia Alfisti Alfa Romeo Servisi.

İkisi de şaşmazda.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım