Buna hazır mıyız? 1.3 lt motorlu Mercedes modelleri geliyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Buna hazır mısınız bilmiyoruz ama bizler için gerçekten sürprizlerin ardı arkası kesilmiyor. Daimler ve Renault’nun yaptığı ortaklığı ilk olarak 1.5 litre dizel motor ile yaşamaya başlamıştık. Şimdiyse bizleri 1.3 litre turbo benzinli Mercedes modelleri bekliyor. Mercedes Benz 1.3 litre turbo benzinli

Öncelikle şunu belirtelim bu asla kötü bir durum değil. Motor hacimlerinin küçülmesi performanstan ödün verildiği anlamına asla gelmiyor. Son 3 yılda sürekli olarak karşılaştığımız gibi turbonun desteğini yanına alan küçük hacimli benzinli üniteler güç olarak çok üst sınırları zorluyor.

Renault Grubu ve Daimler’e ait markaların modellerinin motor kaputlarının altında artık bu ünite de yatacak. Ülkemiz gibi yüksek hacimli motorlardan alınan yüksek vergilerin olduğu yerler için bu motorlar adeta birer acil çıkış kapısı görev üstleniyor.

1.3 litre deyip geçmeyin
Bu motoru kesinlikle küçümsemeyin. Çünkü bu küçük dev 115 ile 160 HP güç üreten seçenekler arasında hizmet veriyor. İlk olarak Renault Captur ve Renault Scenic araçların motor kaputlarının altında kullanılmaya başlayan küçük dev yakında Mercedes Benz araçlarının kaputlarının altında da olacak. Yüksek ihtimal tanıtımı yeni yapılan Mercedes Benz yeni A Serisi’nde de bu motor seçeneğini göreceğiz. Mercedes Benz 1.3 litre turbo benzinli

1500 d/d’de yüksek tork
115 HP güç üreten seçenek 220 Nm tork üretirken bu torku 1500 d/d gibi oldukça alt bir bantta sunmayı başarıyor. 140 HP güç üreten seçeneği 240 Nm torku kullanıma sunuyor. Söz konusu 160 HP güç üreten versiyonu olduğunda bu kez kullanıcıya 270 Nm tork sunuluyor. 40 bin saatten fazla süre test edildiği belirtilen bu motor seçeneği 6 ileri oranlı manuel ya da 7 ileri oranlı çift kavramalı EDC ile birlikte satın alınabiliyor.

Bu motor seçeneğinin kullanılmaya başlaması ile birlikte 1.2 litrelik seçenek de ömrünü tamamlamış oluyor. Yeni 1.3 litre (1,330 cc) 4 silindirli turbo benzinli motor artık hem Renault Grubu’nun hem de Daimler’in en çok güvendiği motor seçeneklerinden biri olacak.

Bu motor araçların kaputunun altında Energy TCe ismiyle yer alacak. Yani 115 HP güç üreten versiyon olduğunda adı Energy TCe 115, 140 HP güç üreten versiyon olduğundaysa adı Energy TCe 140 olacak.

http://www.otostil.com/mercedes-benz-1-3-litre-turbo-benzinli/

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,107
45,655
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bizim gibi vergi mağduru ülkeler için düşük hacimli turbo benzinli motorlar maalesef ki iyi bir şey. Ama söz konusu performans olduğu zaman turbo beslemeli motorlar görevlerini maksimum düzeyde yapıyor olsa da gerçek performans istediğinde yüksek hacmin yerini hiç bir turbo teknolojisi dolduramadı. Ara hızlanmalar ve düşük devirlerde hacmin eksikliğini çok fazla hissetmiyor olsak da yüksek hızlardaki isteklilik maalesef turboyla sağlanamıyor. Hızlanmasına hızlanıyor ama hiç bir zaman fazladan hacmin verdiği o rahatlık ve performans hissini veremiyor. Açıkçası beni en çok rahatsız eden durum da budur.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Bizim gibi vergi mağduru ülkeler için düşük hacimli turbo benzinli motorlar maalesef ki iyi bir şey. Ama söz konusu performans olduğu zaman turbo beslemeli motorlar görevlerini maksimum düzeyde yapıyor olsa da gerçek performans istediğinde yüksek hacmin yerini hiç bir turbo teknolojisi dolduramadı. Ara hızlanmalar ve düşük devirlerde hacmin eksikliğini çok fazla hissetmiyor olsak da yüksek hızlardaki isteklilik maalesef turboyla sağlanamıyor. Hızlanmasına hızlanıyor ama hiç bir zaman fazladan hacmin verdiği o rahatlık ve performans hissini veremiyor. Açıkçası beni en çok rahatsız eden durum da budur.
Bir gun herkes atmosferikci olacak :p

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,107
45,655
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bir gun herkes atmosferikci olacak :p
Soyle yeni nesil bir v6 bir atmosferik kullanabilsekte gozumuz gonlumuz acilsa :DBenim eski 2.0 atmosferigin bile o fazladan hacminin otoban suruslerinde 160-240 arasi hizlarda nasil rahat nefes aldigini, nasil istekli davrandigini cok iyi hatirliyorum. Bu zamana kadar kullandigim hic bir dusuk hacimli ama guclu turbo benzinli araclarda o hissi alamadim.

Son düzenleme:

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
valla ben artık fosil yakan tüm premiumları küçümser oldum. yol olmuş 2018 downsize yaparak emisyon işinden yırtmaya çalışıyorlar.
İ

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,107
45,655
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Mercedes alacagim icinde reno motoru sanzimani olacak degisik kafalar gider reno alirim zaten nedir yani
Aynen katiliyorum. Sadece renault degil, gidip Bmw motoru bile koysalar almam. Mercedes aliyorsam Mercedes'in muhendisligini gormek isterim. Bu muhendisligi istiyorsan gidip E, S serisi alacaksin diyenler icinse diyebilecegim tek sey; madem o muhendisligi iyi modellerde gorecegim o zaman o muhendisligin uygulanmadigi diger tum mercedesleri uygun fiyattan satmalari gerekiyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım