KAPALI Bütçe 50-55 bin TL

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Magosa
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Magosa

Düz Yol Gazcısı
5
Merhaba,
Esasında konu açmayı düşünmüyordum çünkü bu fiyat aralığında birçok konu var. Biraz zamanınızı da çalmayı göze alarak açmak istedim.
Arabayı ablamla ben kullanacağım ben 24, ablam 26 yaşında. Şehir içi(İstanbul) araç kullanma deneyimimiz yok. Teknik bilgilimiz de yok. Ablam tam otomatik ve HB araç istiyor. Gördüğüm kadarıyla Yaris ve Jazz bu fiyat aralığı için en çok önerilen 2 araç.

Bir de sorum var, bu fiyat aralığında tavsiye isteyen arkadaşlara Renault Clio 4 önerilmemiş. Bunun sebebi nedir? Ve bana 2.el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler için hangi kaynağa bakmam gerekir, bu sitede var mıdır ben göremedim çünkü.
Herkese teşekkürler

peki sen ne dersin hocam, bu fiyat aralığında ve kriterlerde Clio 4 için?

Clio 4'e sadece yolcu olarak bindim, sürüş tecrübem yok. Bindiğim şirket aracıydı, hangi donanım bilmiyorum, benim Yaris'e göre kalitesiz gelmişti açıkçası, hacim olarakta iyi bulmadım. Ben de EDC vs. çift kavramalıların günlük araç için gerekli olmadığını düşünüyorum (varsın az daha geç vites atsın ama sorun çıkarmasın mantığıyla).

peki sen ne dersin hocam, bu fiyat aralığında ve kriterlerde Clio 4 için?
Acemi için uygundur. Dizel düşük km bulunamaz ama benzinli düşük km bulunabilir. Daha önce elimizden 3 tane DSG şanzımanlı araç geçti ve hiçbir sorun yaşamadık ama biraz şans işi birazda İstanbul trafiğine gelemiyor herhalde çift kavrama şanzımanlar.

Bizim galiba daha cok Jazz, Yaris bakmamiz gerekiyor anladigim kadariyla
O konuda bir şey diyemem, herkesin zevki, beğenisi, beklentisi farklı. Şuna bakın buna bakın deme hakkını kendimde bulmuyorum. :)

Benim beklentimde ilk sırada aracın güvenli ve sorunsuz olması geliyor. Her araçta fabrikasyon sorun olabilir tabii ama bu konuda diğerlerinden iyi olduğu için benim açımdan Japonlar öne çıkıyorlar. Bu beklentimi; makul yakıt tüketimi, görsellik gibi kriterler takip ediyor.

Ben araç bakıyor olsaydım Jazz, Yaris, Swift benim bu kriterlerimi karşılayan araçlar olduğu için öncelikli olarak onlara bakardım. Honda ve Toyota'nın parça fiyatları ucuz değildir yalnız onu belirteyim. Volkswagen'in servisi bunlardan da pahalı bildiğim kadarıyla, onu da geçiyorum ancak Renault bunlardan ucuz olabilir. Swift'in parça fiyatları hakkında bilgim yok ama Suzuki'nin yetkili servis fiyatları uygun. Örneğin; Toyotalar 10 binde bir bakıma girerken ve bakımda 500-550 lira ödenirken Suzuki 15 binde bir bakıma giriyor ve 350-400 lira ödeniyor. Tabii yapılan işlemlere göre değişir ama o fikir vermesi açısından durum üç aşağı beş yukarı bu.
Swift'in geri olduğu nokta yeni kasa Türkiye'ye getirilmediği için sıfırı bulunmaması ve Jazz ve Yaris'e göre hacminin daha küçük olması. Yine sürüş tecrübem olmadığı için net bilgi veremiyorum ama sürüş karakteri olarak diğer ikisinden daha iyi deniyor.

@DouglasAdams Swift hakkında bilgin vardı sanırım, Slovenya'da kullandığın araba Swift'ti değil mi? Bir el atarsan sana zahmet. :)

O konuda bir şey diyemem, herkesin zevki, beğenisi, beklentisi farklı. Şuna bakın buna bakın deme hakkını kendimde bulmuyorum. :)

Benim beklentimde ilk sırada aracın güvenli ve sorunsuz olması geliyor. Her araçta fabrikasyon sorun olabilir tabii ama bu konuda diğerlerinden iyi olduğu için benim açımdan Japonlar öne çıkıyorlar. Bu beklentimi; makul yakıt tüketimi, görsellik gibi kriterler takip ediyor.

Ben araç bakıyor olsaydım Jazz, Yaris, Swift benim bu kriterlerimi karşılayan araçlar olduğu için öncelikli olarak onlara bakardım. Honda ve Toyota'nın parça fiyatları ucuz değildir yalnız onu belirteyim. Volkswagen'in servisi bunlardan da pahalı bildiğim kadarıyla, onu da geçiyorum ancak Renault bunlardan ucuz olabilir. Swift'in parça fiyatları hakkında bilgim yok ama Suzuki'nin yetkili servis fiyatları uygun. Örneğin; Toyotalar 10 binde bir bakıma girerken ve bakımda 500-550 lira ödenirken Suzuki 15 binde bir bakıma giriyor ve 350-400 lira ödeniyor. Tabii yapılan işlemlere göre değişir ama o fikir vermesi açısından durum üç aşağı beş yukarı bu.
Swift'in geri olduğu nokta yeni kasa Türkiye'ye getirilmediği için sıfırı bulunmaması ve Jazz ve Yaris'e göre hacminin daha küçük olması. Yine sürüş tecrübem olmadığı için net bilgi veremiyorum ama sürüş karakteri olarak diğer ikisinden daha iyi deniyor.

@DouglasAdams Swift hakkında bilgin vardı sanırım, Slovenya'da kullandığın araba Swift'ti değil mi? Bir el atarsan sana zahmet. :)
teşekkürler açıklayıcı bir yorum yazmışsınız. Swift'i de arastıracağım ek olarak.

Genel bir sorum daha var, 2.el araç alırken piyasası olan bir aracı almak makul değil mi? birkaç sene sonra daha rahat satmak da önemli çünkü...

teşekkürler açıklayıcı bir yorum yazmışsınız. Swift'i de arastıracağım ek olarak.

Genel bir sorum daha var, 2.el araç alırken piyasası olan bir aracı almak makul değil mi? birkaç sene sonra daha rahat satmak da önemli çünkü...

Üstteki yazdığım örneklerden gidersem, Swift hakkında bilgim yok. Ama Jazz ve Yaris'le ilgilenen bir kitle var, diğer B sınıfı araçlara bakmayıp direkt bunlara yönelen bir kitleden bahsediyorum. Clio ve Polo gibi piyasa aracı değil onlar ama piyasa araçları da hemen satılıyor diye bir durum yok, bu forumda da vardı bir polo tsi manuel, bir kaç ay durdu. Benim Yaris'i şuan isteyen iki kişi var ki biri gayet ciddi adam her görüşünde hâl hatır sormadan satmıyor musun hâlâ diyor :D, akrabamda 2005 Jazz var onu da isteyen bir kişi var. Araç temiz, benzinli ve otomatikse satılması kolaylaşıyor. İstanbul'da B sınıfı, benzinli, otomatik araçlara ilgi var (park sorunundan daha az etkileniyorlar, az yakıyorlar vs.), diğer şehirler hakkında bilgim yok.

Aman aman son sahibi olursun denilen bir araba değil swift ancak bence yaris ve jazzdan bir tık geride konforu olan bir araba.Onun dışında hacim olarak jazz > yaris> swift ; konfor olarak da aynı sıralama geçerli bana kalırsa. Fiyat performans ı yüksek 1,2 atmosferiği 90 hp gibi çok çok çok iyi güç çıkışı olan atmosferik bir motoru var.Siğer arabalardan daha hafif daha az yakabilihor daha seri gidebiliyor.Parçaları türkiyede pahalı değil ilginç bir şekilde.Görüş açıları kullanım kolaylığı olarak yaris ve jazzdan öte.Kısacası konfor ve hacim beklentiniz varsa C segmentine göz kırpan jazz bakılabilir.Haaa yok fiyat/performans olsun binerim diyorsanız swift.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...