Clio 4 Yaz ve Kış Lastiği Marka / Model Önerisi / 185 65 15 Lastik Önerisi

karanlimadde

Takipçi
9 Haz 2024
2
0
10
27
ankara
Merhaba,

2015 Clio 4 1.2 75HP Joy aracıma 1 set yaz lastiği alacağım.
Ankara'da yaşıyorum. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçiyor. 4 mevsime o yüzden güvenemiyorum.
İşe gidip gelirken aktif olarak 30+30 günde 60km yol yapıyorum.
Ortalama hız 90-100km/h, kısa süreli de en fazla 120-130km/h şeklinde kullanıyorum.
Senede 4-5 defa Ankara-İstanbul gidip geliyorum.

Yukarıdaki sürücü profilime uygun fiyat/performans olarak ihtiyacımı karşılayacak 185/65/15 marka-model önerilerinize açığım.
2 seneye kadar aracı değiştirmeyi düşünüyorum. Lastiğe çok yüksek paralar vermek istemiyorum. Güvenli şekilde ulaşım sağlamak istiyorum.

Bunun haricinde Ankara için 4 mevsim lastik görüşlerinizi merak ediyorum.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,129
7
51,566
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bildiğim 4 mevsim yorumlarını yapayım:
goodyear vector 4 seasons gen2 kullanmıştım. Yazın yol tutabilen kış lastiği diyebilirim. Tek handikapı sıcak ve kuru havada fren mesafesi uzun kalıyordu. Onun dışında tutuş konusunda bir zaafiyeti yoktu.
nokian weatherproof için de benzer bir profil konuşulabilir. Onun en büyük handikapı ise sıcaklarda çabuk deforme olmasıdır.

Yukarıdaki iki modelin kış koşullarında herhangi bir zayıflık yaşatacağını düşünmüyorum. Michelin CrossClimate serisi ise yazlıkta da kışlıkta da ortalamadır. Özellikle kışlık performansı kesinlikle Ankara'yı kurtarmaz.

Kış lastiği olarak tecrübelerimi paylaşayım:
Geçmişte Kartepe tırmanışında Cruze ve Clio üzerinde Kumho kullanmıştık, hiç sıkıntı yaratmamıştı. f/p olarak gayet başarılıdır.
Petlas almayın. Karda çok iyidir ama sadece karda iyidir. Hava 8-10 dereceye filan çıkarsa direkt kendini salar, ciddi sıkıntı yaratır.
Dunlop fena değildir ama 2. sezonundan itibaren aşırı gürültülü bir hale gelir.
Premium markaların kışlıkları zaten sorunsuzdur. Özellikle Nokian'ın kışlıklarının bitik hali bile yol tutabiliyor.

Aklıma gelenler bunlar.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,914
26,353
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Ben de ankarada yaşıyorum, son yıllarda kışlığın eksikliğini hiç hissetmedim (hatta geçtiğimiz kış, yazlık lastik bile hiç yetersizlik yaşatmadı nerdeyse) ama sizden farkım şehirden çıkmıyorum ben araçla. 2 yıla aracı değiştirecekseniz 4 mevsimlerin 2-3 yıllık ömrü de size yeterli olur gibi ama siz bilirsiniz yine

mete25

Panpa
4 Mar 2019
560
1,351
2,520
Ankara
Marka
BMW
6 ay kadar continental allseasoncontact kullandım. Soğuk ve ıslak-kuru koşullarda gayet başarılı buldum ancak yaz sıcağında tecrübe etme fırsatım olmadı. İzlenimlerim olumlu yönde olduğu için 4 mevsim seçeneği olarak önerebilirim.

karanlimadde

Takipçi
9 Haz 2024
2
0
10
27
ankara
Yanıtlar için herkese çok teşekkür ederim.

Mevsimlik mi 4 mevsim kısmı kafamı şu noktada karıştırıyor;
2 seneye kadar satacağım araç için 2 farklı set lastik alıp masraf yapmalı mıyım?

Diğer yandan da 2 sene daha yaz kış sabah erken saatler (buz riski) dahil olmaz üzere kullanacağım. Lazım olduğu anda 4 mevsim buzda iyi tutunmadı ya da yazın sıcakta fren mesafesi sorun oldu diye Allah muhafaza bir pişmanlık yaşar mıyım emin olamıyorum :)

Ankarayı da 2 senedir tanıdığım için bilemiyorum. Bu sene kar yağmadı mesela ama önceki sene çok fazla yağdı. Yazlık ve kışlık ayr kullandım sorun yaşamadım. Fakat yazlıklar ve kışlıklar ömrünü doldurdu karar verip uygulamam gerekiyor.

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,370
46,064
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Günde 60 km yol yapan biriyseniz Ankara gibi yerde işi şansa bırakmayın kışlık ve yazlik set alın. 2 sene sonra aracı satarsanız da setin parasını üstüne eklersiniz ya da lastikleri açıktan satarsınız.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım