E46 320d Touring alınır mı? + swirl flap kabusu

senna

Aral
Senkromeççi
23 Ağu 2021
10
7
70
21
Ankara/Bodrum
Marka
Yok
Selamlar halk,

Geçen Ağustos annem için baktığım fakat şüpheli çıkan bir Golf hakkında gönderi atmıştım. Annem için araç arayış hala devam ediyor, bu sefer de konu E46 Touring'lere döndü. Annem de ben de bu arabaları çok severiz fakat daha eskice bir BMW olmasından ötürü kronik sıkıntılarını araştırayım dedim. Anladığım kadarıyla makyajdan sonra M47 motorun emme manifolduna "swirl flap" denen kelebekler eklemişler. Bu kelebekler bozulduğu zaman vidaları silindirin içine kaçıp motoru ahirete yollayabiliyormuş 😬 O yüzden de iptal edilmesi tavsiye ediliyor zaten. Kelebek iptali evde yapılacak kadar kolay bir iş mi? Bu konulardan 3 aşağı 5 yukarı anladığım için yeterince araştırma yaparsam kendim yapabilirim gibi geliyor. Alternatif olarak makyaj öncesi modellere yönelmek de var çünkü sanırsam onlarda bu kelebekler yok. Bir makalede Eylül 2001'den itibaren eklenmeye başlandığı yazıyordu, makyaj da o zaman gelmiş zaten.

Ayrıca otomatik vites bulmak zor olduğu için biraz manuele yöneldim fakat annemin boyu 1.52 civarında. Gayet güzel manuel kullanır ama rahat edemiyor. Yakın zamanda Alfa 156 test ettik, alması için ne kadar ısrar etsem de içi ısınamadı, debriyaja yetişmek için direksiyona çok yaklaştım dedi. O takdirde yapacak bir şey yok zaten fakat onda rahat edemediyse manuel E46 daha da rahatsız gelir gibi geliyor nedense.

Otopark halkı ne diyor bu işte? E46 320d Touring alınır mı? Kısa boyu bir sürücü rahat edebilir mi? Kelebek mi iptal edilir yoksa makyaj öncesi modeline mi bakılır? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum, saygılar ve sevgiler...

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
E46 touring pekala alınır. Kısa boylu sürücü rahat edebilir mi derseniz, cevabını ancak deneyerek kendiniz görebilirsiniz. Premium markaların koltuk ayar aralığı çok geniş. Aracın ebatlarıyla tezat yaratacak şekilde minyon bir sürücüyü rahat ettirebilir.
Motorda bahsettiğiniz swirl flap detayları hakkında hiçbir bilgim olmadığı için hiç atıp tutmayayım. =)
E46'ların özellikle arka kulelerinde paslanmaya dikkat edin. Lifte kaldırılarak, gerekirse yukarıdan döşemelerin ucundan sıyırıp bakılarak buralar mutlaka kontrol edilmeli.
Umarım gönlünüze göre güzel bir araç bulursunuz.

senna

Aral
Senkromeççi
23 Ağu 2021
10
7
70
21
Ankara/Bodrum
Marka
Yok
@dmr50 sizin yolladığınız video sanırım başka bir parçayla alakalı. Benim bahsettiğim mevzu emme manifoldunun 4 girişinde de birer tane olan kelebeklerdendi. Bir video izledim hakkında. Yine de yardımınız için teşekkür ediyorum :)

@bt Arka kuleler hakkında uyardığınız için teşekkürler, ne aklımdan geçti ne de bir yerde okudum. Ciddi ciddi E46 alacak olursak mutlaka baktırırız.

Bizde de araba arayışı çok hızlı gerçekleşiyor; 2 hafta önce filan bir Saab 9-3 bulmuştum, bütün bu wagon mevzusu da oradan başlamıştı zaten. Saab arayışında olan bir arkadaşım sayesinde tekrar hatırladım, halbuki Alfa malfa derken tamamen unutmuştum. Yoksa Alfa tutmadıktan sonra tekrar o ilana dönerdim hemen. E46'dan daha cazip geliyor çünkü hem yakıt tüketimi aynı civarda, hem daha ucuz, hem de 270000 km'de olmasına rağmen cillop gibi görünüyor. Koltuklar çok az aşınmış, yenilenmiş olabilir diye düşünüyorum. Tek derdim parça bulabilmek, o yüzden onu da biraz araştıracağım. Yürüyen aksamı Vectra C diyen de var, yok işte şurası burası Saab diyen de. Bugün o araç için arayıp durumu yoklayacağız inşallah.

Son düzenleme:

senna

Aral
Senkromeççi
23 Ağu 2021
10
7
70
21
Ankara/Bodrum
Marka
Yok
Saab'ı iyice inceledim, İsveç'ten geldiğini öğrenip ihale ilanını buldum. Fotoğraflarda üzerinde İsveç plakası vardı, plakayı sorgulattığımda 7 sahibi olduğu ortaya çıktı 😬 Ayrıca gümrüğe 2018'de mi ne terk edilmiş. Ambarda videosunu çekmişler, altta paslı yerler var. Arabanın hikayesi biraz karman çorman çıktı, o yüzden seçenekler ya Alfa ya da E46 gibi gözüküyor...

EDIT: 7 değil 15 sahibi varmış. Türkiye'deki sahibini saymıyor bile herhalde, o yüzden 16 diyelim. Devenin nalı

Son düzenleme:

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Makyajsız 46 sahibiyiz kasa olarak öneririm fakat dizel motorlarına hakim değilim, makyajsız olsun sorunsuz motorlu olsun diyerek bilerek makyajsız olanını aldık

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Bayan kullancaksa şahsen yaşlı bmw düşünmem olur olmadık yerde arıza çıkartır rezil eder çekici sanayi işleri. Bu arabalar biraz işi bilen elinden tamir gelen adam arabaları.

babayimben

Enes
Panpa
4 Eki 2018
843
1,751
2,520
47
İstanbul
Marka
Mercedes
2001 makyajlı kasada eklenen TU kodlu M47 motora eklendi swirl flaplar.
Değiştirilmesi için manifold sökülüyor, pek zor olacağını sanmıyorum.
Ama 20 yaşındaki dizel araç alınır mı derseniz, ben almam şahsen

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Malum ekonomimizdeki gercek enflasyon gecen seneye gore %160 ciktigindan mecburiyetten de olabilir…

senna

Aral
Senkromeççi
23 Ağu 2021
10
7
70
21
Ankara/Bodrum
Marka
Yok
Bana kalsa hiç dizel bakmam zaten. Yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi biraz da mecburiyetten. Dizel E46'lar pek az yakmıyor ama benzinliler kıyasla yakıtı içiyor. Belki araç fiyatı, yakıt fiyatı ve tüketim karşılaştırması yapıp değerlendirmek lazım.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Bana kalsa hiç dizel bakmam zaten. Yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi biraz da mecburiyetten. Dizel E46'lar pek az yakmıyor ama benzinliler kıyasla yakıtı içiyor. Belki araç fiyatı, yakıt fiyatı ve tüketim karşılaştırması yapıp değerlendirmek lazım.
Mecburiyetiniz var yada yok acikcasi sadece keyfinize gore de gidip clio ya 550 bin vermek istemiyorda olabilirsiniz.
malum ekonomimiz o kadar kotu ki artik kimse kararlari sorgulamiyor

senna

Aral
Senkromeççi
23 Ağu 2021
10
7
70
21
Ankara/Bodrum
Marka
Yok
Mecburiyetiniz var yada yok acikcasi sadece keyfinize gore de gidip clio ya 550 bin vermek istemiyorda olabilirsiniz.
malum ekonomimiz o kadar kotu ki artik kimse kararlari sorgulamiyor
Clio'ya 550 bin verecek para da yok ki. Yoksa annem hiç düşünmeden Polo alır ama 1.4 atmosferik Polo fiyatlarına hemen hemen aynı yaşta 1.4 turbo A3 bile var. Eski nesil Polo sevdiğim bir arabadır ama piyasası rezalet olduğu için annemi başka yere yönlendiriyorum. Özellikle 156'lar çok daha uygun fiyatlara alınabiliyor.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım