El Freni Çekili Yol Yapmış Araçta Ne Problemler Olabilir ? / El freni çekili gittikten sonra mavi duman atar mı ?

emreejder

Ejder emre
Takipçi
5 Şub 2022
4
0
10
34
Adana
Marka
Fiat
Merhaba, kız kardeşime aracımı verdim çekili şekilde 130, 140 km yol yapmış. Şimdi aracımdan mavi duman çıkıyor egzozdan. Ne olabilir problemi ?

I – Karter havalandırma valfinde oluşacak arıza,

II – Aşınmış motor parçaları,

III – Turbo arızaları kaynaklı yağ yakma,

IV – Şanzıman yağından kaynaklı yağ yakma,

Ve bunlardan hangisinin olduğunu anlamak için anam, babam usulü ne yapılır ?

Moderatör tarafında düzenlendi:

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,267
1
9,392
4,970
kocaeli
Öncelikle geçmiş olsun, gözlemlediğim birkaç el freni çekik araç oldu. Bunlara dayanarak, duman atma probleminin el freninin çekik kalmasından kaynaklanmadığını düşünüyorum fakat kesin bir şey söyleyemem.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,639
2
9,531
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
4. seçeneği eledik gitti egzozdan duman veremez kapalı sistemdir kendi havalandırması vardır ama yağın kontrolü gerekirse değişimini öneririm.
3. Turboyu dinleyebilir , eski carrefour rampasında yada fuar yolunda bakabilirsiniz , carrefour rampası yanı duvar olduğu için dinleme imkanı sağlar.
2. Buna hiç bir şey diyemiyorum gözle kontrolü mümkün değil fakat hararet olduysa kontrol şart.
1. Karter havalandırma el frenini ilgilendirmez sanmıyorum.

emreejder

Ejder emre
Takipçi
5 Şub 2022
4
0
10
34
Adana
Marka
Fiat
Öncelikle geçmiş olsun, gözlemlediğim birkaç el freni çekik araç oldu. Bunlara dayanarak, duman atma probleminin el freninin çekik kalmasından kaynaklanmadığını düşünüyorum fakat kesin bir şey söyleyemem.
Teşekkürler

4. seçeneği eledik gitti egzozdan duman veremez kapalı sistemdir kendi havalandırması vardır ama yağın kontrolü gerekirse değişimini öneririm.
3. Turboyu dinleyebilir , eski carrefour rampasında yada fuar yolunda bakabilirsiniz , carrefour rampası yanı duvar olduğu için dinleme imkanı sağlar.
2. Buna hiç bir şey diyemiyorum gözle kontrolü mümkün değil fakat hararet olduysa kontrol şart.
1. Karter havalandırma el frenini ilgilendirmez sanmıyorum.
Teşekkürler

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Motor ekstra yüke bindiği için duman atmıştır, el freniyle direkt bağlantısı yoktur yüke bindiği için farkedilmiştir. Sadece el freni nedeniyle yaşanmaz yani

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,486
1
4,751
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Hocam megane 2 otomatik vites aracımda aynı şeyim eşim yapmıştı. Otomatik şanzıman sizlere ömür. Sonrada dikiş tutmamıştı

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Buradan tespit yapmak zor. Mavi dumanın olası bir çok sebebi de olabilir. Direkt el freniyle ilgilidir diyemeyiz. El freni çekili gitmenin buna sebebiyet verebileceği tek durum; motorun aşırı yüke maruz kalıp zorlanarak çalışmasıdır. Bu da motorda, segmanlarda, pistonlarda aşırı yük kaynaklı bir soruna yol açmış olabilir. Eğer ki sizin de fark etmediğiniz, motor içinde önceden bir yıpranma varsa el freni konusuyla birlikte bu patlak vermiş de olabilir. Bence gidip bir ustaya göstermeniz lazım. Buradan direkt sonuç çıkarmak zor.

emreejder

Ejder emre
Takipçi
5 Şub 2022
4
0
10
34
Adana
Marka
Fiat
Buradan tespit yapmak zor. Mavi dumanın olası bir çok sebebi de olabilir. Direkt el freniyle ilgilidir diyemeyiz. El freni çekili gitmenin buna sebebiyet verebileceği tek durum; motorun aşırı yüke maruz kalıp zorlanarak çalışmasıdır. Bu da motorda, segmanlarda, pistonlarda aşırı yük kaynaklı bir soruna yol açmış olabilir. Eğer ki sizin de fark etmediğiniz, motor içinde önceden bir yıpranma varsa el freni konusuyla birlikte bu patlak vermiş de olabilir. Bence gidip bir ustaya göstermeniz lazım. Buradan direkt sonuç çıkarmak zor.
Teşekkürler

Hocam megane 2 otomatik vites aracımda aynı şeyim eşim yapmıştı. Otomatik şanzıman sizlere ömür. Sonrada diki

Üzücü gerçekten tekrardan geçmiş olsun. Sağlık olsun

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım