AÇIK Engelli arabası tavsiyesi 150.000 tl

gokglsy

gökhan
Profesör
22 Ağu 2019
632
638
1,820
26
trabzon
Marka
Ford
Forumdaki herkese merhaba başlıktan anlayacağınız üzere böyle bir hakkı olan akrabamız sizce ne yapmalı.

öncelikle bir akrabamın aile büyüğü 200 kilo üzerinde aşırı kilolu bir insan hastane'ya taşırken büyükşehir olan Trabzon'da sadece 1 obezite ambulansı var ve mayıs-haziran ayından beri araba bozuk tamirde deniliyor. bunun için normal ambulans gönderdiklerinde 30dk-1 saat uğraşıyorlar içerisine bindirmek için.
akrabamda bu nedenle engelli raporu olan annesi üzerinden almayı düşünüyor.

Araba genellikle şehir içinde kullanılacak bol bol rampa ve sık sık trafik olan bir yer hangi arabanın vitesi konfor, sorunsuzluk ve rampalarda güzel bir performans verebilir. fikirlere ve bilgi sahibi olanların tavsiyelerine açığım. akrabam 150.000 tl son limittir diyor ama 170.000-180.000 tl gibi rakamları birazda zorlayabilirim dedi.
ben onlara aşağıdaki arabaları önerdim sizce hangisini tercih etmeliler. arabayı yeri geldiğinde 5 kişi (akrabamın çocukları ve eşide) kullanılacak yani arka koltukları 3 kişi için yeterli olmalı. birde hastalarını bindirirken hangi araba daha mantıklı ön veya arka koltuk hacmi geniş olmalı.

c segment hb :
skoda scala 1.0 tsi : beni tedirgin eden tek kusuru dsg şanziman sürekli 2.viteste kaldırıyor ve kavrama hızlı bitiyor gibi sıkıntıları olan bir vites acaba bu durum yeni dsg'ler için geçerli mi ? yenileri daha uzun ömürlümü ?

peugeot 308 1.2 130 8at : 2014 yılından beri piyasada belki eskidi ama yine de bayilerde bulunursa almayı değerlendir dedim. tam otomatik oluşu artı bir özellik bence. halen daha alınır mı ?

opel astra 1.4 cvt : bu araçta baya eskidi ama bu önemli değil cvt vites sizce alınır mı ? cvt vites uzun ömürlü ve sorunsuzluk anlamında iyi ama performansı nasıl ?

c segment sedan :

honda civic : ben pek istemiyorlar çünkü bol rampalı bir şehir ve eski nesil atmosferik motor istemiyorum gibi. aile bu arabayı fazla spor ve yere yakın buluyor fazla sıcak bakmıyorlar.

toyota corolla : aynı şekilde eski nesil bir motor 1.5 atmosferik ama vites tam otomatik diye biliyorum. pek istemiyorlar gibi ama sizce alınır mı ?

renault megane : 1.3tce 140 edc hakkında bilgi sahibi olan var mı sizce tercih edilir mi ?

ford focus 1.5 ti-vct : hakkında bilgi sahibi olan var mı ? atmosferik motor düşündürüyor.

aile yerden yüksek arabaları beğeniyor aşağıdaki modelleride bakalım diyor. ama ben boyut ve kullanışlılık açısından c segment olsun diyorum sizce bunları da değerlendirmek mantıklı mı?

b suv:
Peugeot 2008 ACTIVE 1.2 PureTech 130hp EAT8 :

Skoda Kamiq 1.0 TSI 110 PS DSG Elite :

Nissan Juke 1.0 DIG-T 115 DCT Tekna

Ford Puma 1.0L EcoBoost 125PS AT Style

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,493
1
4,780
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Hemşerim bu seçeneklerden bence hiçbiri uygun olmaz yeterli genişliği sunmaz diye düşünüyorum. Eğer ambulansla bile o denli uğraşılıyorsa bir kere arka koltuk kısmına düzenleme şart ve tercihinizi sürgülü kapısı olan modellerden yana kullanmanız bence daha mantıklı olacaktır. Trabzon gibi bir yerde dizel almanız çok daha mantıklı olacaktır.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,846
26,151
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Yazdığınız arabaların yarısına 90kiloyum ben binip inerken zorlanıyorum. Kayar kapılı ve oturma noktası çok aşağıda olmayan araçlara yönelmeleri daha doğru olur sanki hafif ticari falan

Akın

Panpa
Beta Programı
9 Eyl 2016
3,362
7,201
4,970
İstanbul-Tunceli
Marka
Yok
Standart bir ambulansa bile zor bela bindiriliyorsa bahsettiğiniz araçlara bindirmeniz büyük başarı olur. Doblo tarzı ticariler belki kurtarır ama bütçe yetiyorsa tourneo custom, transporter veya trafic gibi modelleri uygun koltuk düzeniyle seçmek daha iyi olur.

Son düzenleme:

gokglsy

gökhan
Profesör
22 Ağu 2019
632
638
1,820
26
trabzon
Marka
Ford
herkesin değerli yorumu için teşekkürler akrabama 2.el engelliden engelliye olan kategoriye'de bak dedim 2018-2020 model superb, passat veya octavia var ilanlarda. 290-340.000 tl istiyorlar. son limit 170-180.000 tl ara ara ilan düşerse ona sedan araçtan yana kullan diyorum.

-merak'tan soruyorum ticari araçlar yararlanamıyor galiba hep binek ve suv'lar engelli raporu ile alınıyor aslında ticari vito, transporter tarzı arabalar engelliler için en uygun olanları.
-birde bu engelliden engelliye olan arabalar arasında gözüme mercedes c200 gözüme çarptı. 2017 ve 2018 modeller 345.000-420.000 tl fiyat yazmışlar zaten 5 yıl sonra bu arabaları satabilirler hatta daha fazlasına neden erkenden satıyorlar acil nakit ve ihtiyaçtan sıkıntısı yok ise ?

Son düzenleme:

Akın

Panpa
Beta Programı
9 Eyl 2016
3,362
7,201
4,970
İstanbul-Tunceli
Marka
Yok
herkesin değerli yorumu için teşekkürler akrabama 2.el engelliden engelliye olan kategoriye'de bak dedim 2018-2020 model superb, passat veya octavia var ilanlarda. 290-340.000 tl istiyorlar. son limit 170-180.000 tl ara ara ilan düşerse ona sedan araçtan yana kullan diyorum.

-merak'tan soruyorum ticari araçlar yararlanamıyor galiba hep binek ve suv'lar engelli raporu ile alınıyor aslında ticari vito, transporter tarzı arabalar engelliler için en uygun olanları.
-birde bu engelliden engelliye olan arabalar arasında gözüme mercedes c200 gözüme çarptı. 2017 ve 2018 modeller 345.000-420.000 tl fiyat yazmışlar zaten 5 yıl sonra bu arabaları satabilirler hatta daha fazlasına neden erkenden satıyorlar acil nakit ve ihtiyaçtan sıkıntısı yok ise ?
Otomobil ruhsatlıların indirime dahil olması lazım diye biliyorum. Dahil değilse de ikinci el tercih edersiniz.

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,279
1
9,427
4,970
kocaeli

ÖTV indirimi ile Ticari araç alınmasının yasal olarak bir engeli var mı bilmiyorum ama,
Ticari araçlarda zaten ÖTV dilimi düşük olduğu için kayda değer bir fiyat farkı olmayacaktır. %8 olması lazım.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,493
1
4,780
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault

Hocam sebebi basit. Genelde bu indirimden faydalanmak isteyenlerin derdi engelli bireyin işini görmek değil ucuza süper bir arabaya binmek olduğundan zaten ötv anlamında daha az vergi alınan arabaları tercih etmiyorlar kayda değer bir fiyat düşüşü olmayacağı için. Aynı paraya şunu alırım diyor. Pek çoğunun araçları gerçek amacı için ya da ona uygun olarak almadığı malum.

nıneleven

Profesör
9 Nis 2021
596
719
1,820
Tekirdağ
Marka
Porsche
Passat'lara nasıl 300+ istiyorlar ya şaka gibi. Normallerin biraz yüksek kilometrelileri de o kadar.

5 yıl beklemesi normal şartlarda avantajlı da normalinden 50k ucuza verince neden beklesin. Engelli indirimini de galericiliğe çevirmişler.

Kim kime saplarsa gerçekten 😒

MustafaR.

Asfalt Kurutucu
8 Şub 2019
24
28
645
İzmir
Marka
Toyota
Size en uygun araç yukarıda arkadaşlarında söylediği gibi dizel motorlu hafif ticari ve minivan araçlardır.
özellikle bahsettiğiniz akrabanızı ambulansa bile zor bindirirken sedan ve ya hatchback bir araç alarak macera aramamanızı tavsiye ederim. Acil bir durumda sizi çok zora sokacağını düşünüyorum.

Hatta bence bu tarz bir araç aldıktan sonra bagaj tarafından binişi kolaylaştırmak için portatif tekerlekli sandalye rampası veya türevi bir şey yaptırabilirsiniz. Bu işler için özel olarak rampa ve asansör sistemleri mevcut.

Ekli dosyalar

• volkswagen-transporter-engelli-tasima-araci-105.jpeg
    volkswagen-transporter-engelli-tasima-araci-105.jpeg
    189.9 KB · Görüntüleme: 0
  • volkswagen-cady-engelli-tasima-araci-153.jpeg
    volkswagen-cady-engelli-tasima-araci-153.jpeg
    305.8 KB · Görüntüleme: 0
  • fiat-doblo-maxi-engelli-rampasi-264.jpg
    fiat-doblo-maxi-engelli-rampasi-264.jpg
    226 KB · Görüntüleme: 0
  • ford-tourneo-custom-engelli-rampasi-569.jpeg
    ford-tourneo-custom-engelli-rampasi-569.jpeg
    250.9 KB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Arabalara hep genişlik olarak bakmışsınız ama 200 kg üzerinde diyorsunuz. Eğer ailenin diğer üyelerinde de kilo sorunu varsa motoru da düşünmeniz gerekli. Ben olsam transporter gibi arabalara bakarım. Hem motoru büyük ve güçlü hem de yeterli genişlik fazlasıyla var. Birde Trabzon'un dağlık yolları çok bozuk olduğundan yüksek araba daha iyi olur.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım