Batuhanatakisi

Batuhan Atakişi
Taklacı Güvercin
20 Şub 2021
8
16
295
23
İstanbul
Marka
Honda
Merhabalar, takipçiliğim Otopark'ın youtube'da ilk zamanlarına dayansa da buralarda henüz yeniyim. İstanbul'da ikame ediyorum ve yaşım 20. Aracım 2018 model Honda Civic Rs modelidir. İlk çıktığı 2016-17 yıllarında C sütununda çıkan göçük problemi ile ülkemizde üretimi olması dahilinde çok fazla kötü duyum salan bu araç, severlerinden yine de kopmasına neden olmadı. Aldığım yıl göçük problemi çözüldüğü için biraz şanslı olsamda kaporta inceliği Alman araçlarından sonra çok daha gözüme batmaya başladı. Gerek kaput dalgalanması, gerekse yıkarken ki kaporta göçme hareketleriyle biraz kendinden şüphe ettirse de artıları kanımca eksilerinden çok daha fazla. Honda'nın ilk turbo motoru 1.5 i vtec teknolojisi performans anlamında çok başarılı ve kusursuz. Ancak bu performansı tek törpüleyen şeyi CVT şanzıman olarak buluyorum. 1.6 motorlu olanından farkı bu şanzımanın ekstra yazılımlı olması. Aracı normal kullanımlarda sabit devirde tutma ve uzun vites ömürleri olmasa tadından yenmeyecek kıvamda. Hele ki eko mod kapalıyken. Vitesin yanında bulunan eko modu açıkken aracın gaz duyarlılığının ölüşüyle birlikte hissizliği de artıyor. Ardından kapatıp belirli mesafe katettikçe rahatladığı hissediliyor. Eğer ayağınız arabayla bir bağ kurmuş ve tanımışsa eko mod farketmeksizin yakıt değerleri tahmin ettiğinizin yarısına düşecektir. Şuan aklınızdan geçen veya sık duyduğunuz değerler 10-13 litre arası ve bu artık ön yargı haline gelmiş. Ancak bu araçla şaka gibi olsa da İstanbul'da ikame ederek trafik dahil yakıtım 6-7 litre arasında. Hatta güncel 6.8 :) uzun yolda bu 4-5 bandına geriliyor. Güncel depo 280 tl dolmakta ve 640 km menzil göstermekte. Bu uzun yolda 730 civarlarına yükseliyor tabii. Bu aracı sizde iyi bilirsinizki turbolu bi aracı çok sıkıştırarak bu depoyu 200 km'de de bitirebilirsiniz. Ancak "normal" bir kullanış değerleri benim tecrübem dahilinde budur. Yol tutuş olarak aracı tanımıyor ce performanslı kullanım istiyorsanız çok rahat arkasını savuracaktır ve emin olun kazaya sebebiyet verecek kaymalar yaşayacaksınızdır. Bunların hepsi kaza hariç tecrübeyle sabit😅 ancak tanıdıkça kopacağı noktaları daha da iyi kavrayabiliyor eğlenceli hale getirebiliyorsunuz. İşte ben tam bu nokta da Alman araçlarını arıyorum. Sanki japonun paketi 'Güven' olsa da almanın paketi 'Güven +'. Performan olarak aşırı tatminkâr ve hevesli özellikle f1 modda. İnanın çok piyasa aracı bozmuşumdur. Tabi linç yemeden önce herkese ön yargı bi yana işin şoförle alakalı olduğunu söylemek istiyorum. Her ne kadar bitmeyen 1. Vitesi olsa da hafifliği ve gücü gereği ivmelenmesi beklenilmeyecek seviyede ve bunu limitörü olan 207'ye kadar ne zaman basarsanız basın hissediyorsunuz. 207 sorunsalı bildiğim kadarıyla şanzımanın azizliği. Honda bu aracı sınırlandırsa da millet olarak sınır tanımadığımızdan limitörü kaldıran kişilerin şanzıman kırdığı gönderileri mavi sitedeki gruplarda çokça gördüm. Bu yüzden stok kalmayı tercih ettim. Civic'i halk arabası yapan ve bizim halkımızca çokça sevilmesini sağlayan bir diğer sebeplerden biri de aksesuar zengini bir araç olması 😅 Yahu şaka gibi sis çerçevesinden kapı içine, bagaj amortisöründen silecek suyu bölümü kapaklarına, 4-5 tampon çeşidinden far çeşitlerine kadar aklınıza gelicek herşeyiyle oynayanlara çokça rastlayabilirsiniz😂 şaka bir yana araç kendinden donanım zengini ve şuan üst segmentlerine bile bakınca dudak uçuklatan opsiyonlar bu araçta standart. Bunlar sunroof, keyless go, koltuk ısıtma, çift yönlü dijital klima, apple car + navi + android auto'lu teyp + hayalet gösterge gibi özellikler. Bunun yanı sıra o dönemde baktığım üst segmenti olan f30'a nazaran muhteşem genişliğe sahip iç hacmi sınıfında da farkını yaşatıyor bence. Satış fiyatı göze alındığında bence aracım en mantıklı seçim. Hem bagaj hem iç hacmi bu aracı çok farklı kılan özelliklerinden. Tecrübemle 6 yıl ve 150.000 km garantisinden de birçok kez faydalandığımı söyleyebilirim. Aracımın güncel kmsi şuan 72.xxx'kmdir ve standart bakımlarında 40 bin bakımında değişen ortalama 400 tllik şanzıman yağı harici ekstra hiçbir masraf etmedim. Japonların sevilmesinin bir diğer yanı. Arızasız araç üretiyorlar gerçekten. Detaya girerek daha fazla başınızı ağrıtmadan bu konuya burada ara veriyorum. Sürçü lisan ettiysem affola. Okuyan olduysa başınızı ağrıttıysam hakkınızı helal edin🙂
Etrafta bu aracın bilgi kirliliğine dair çok fazla örnek gördüğüm için naçizane bilgi ve tecrübelerimle Sinan abi ile test çekip konuşmak istedim ancak bu konuda nasıl ulaşılır bilemediğimden bunu da not olarak eklemiş olayım 🙂 Benim gibi otomobil severlere sevgi ve saygılarımla...🙋🏻‍♂️
3A22FC9D-E3A5-4F15-9CF3-BD1AF86BD030.jpeg
1A0D3523-7087-4211-A278-7F57D7B3CEA0.jpeg
882457D6-1F71-4BE8-92CD-7FE6372CA0D0.jpeg
F86788A6-76E3-47EC-9EC3-CF24FFF8742B.jpeg
E91CCD58-1158-45AD-961F-73F889FD34DE.jpeg
FE263942-879C-4979-97AC-AF65B19F29DB.jpeg
F1274AD4-FB60-4780-9DFE-4D5D8846D8F3.jpeg

mrtkap

Profesör
8 Ara 2017
890
1,617
2,320
İst.
Marka
Ford
2017’de kırmızısını almıştık. Frenleri yetersizdi sürekli ABS devreye giriyordu, yakıt tüketimi fazlaydı (ş.içi 12 lt uzunyol 6.5-7.5) fakat çok keyifliydi. Hayatımda en çok keyif aldığım arabalardandı, manuel sport+ hb almak istediğim araçlardandır. Kazasız belasız kullanın

Batuhanatakisi

Batuhan Atakişi
Taklacı Güvercin
20 Şub 2021
8
16
295
23
İstanbul
Marka
Honda
2017’de kırmızısını almıştık. Frenleri yetersizdi sürekli ABS devreye giriyordu, yakıt tüketimi fazlaydı (ş.içi 12 lt uzunyol 6.5-7.5) fakat çok keyifliydi. Hayatımda en çok keyif aldığım arabalardandı, manuel sport+ hb almak istediğim araçlardandır. Kazasız belasız kullanın

Frenlere değinmemişim şimdi farkettim 😅 Sizde abs devreye giriyormuş en azından, bende direk kitleyip kaydığını görenler bile var 🤦🏻‍♂️😂 Kırmızısı gerçekten çok dikkat çeken bir renk umarım o rengi Hb olanında tekrar tadarsınız 🙋🏻‍♂️ Hepimize kazasız belasız sürüşler diliyorum

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,621
1
5,104
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Aracın üzerinde michelin lastikler mi mevcuttu ?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,107
45,655
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Yol tutuşunda hep aradığınız Alman aracından kastınız hangi Alman hocam merak ettim
Gerçi artık Alman diye bir tabir pek kalmadı ama eski anlayışla Opel, Audi, Vw grubu gibi bizim bildiğimiz alman araçlarının yol karakteristiği biraz daha sabit sürüşe odaklıdır. Arka kısımlarını oynatmayı sevmezler. İyi tutuşu olanlarda gövde salınımı oldukça azdır. İyi viraj limiti olanlar viraja ip gibi girip ip gibi çıkar. Arkaları oldukça sabit durur viraj içinde. Bununla birlikte kimisi makul konfor sunar, kimisi daha yüksek seviyede. Bunun en güzel örneğini düşük bütçede Opel sunardı. Vw grubunda Passat bu listede mesela. Yüksek bütçede ise premiumda D ve üstü segmentte Audi sunuyor. Sanırım anlatılmak istenen Alman aracı karakteri bu.

Bunun haricinde aracınız hayırlı uğurlu olsun. Civic rs'i severim. Fakat Rs takılı araçlarda buna değecek süspansiyon özelliği olması gerektiğini düşünüyorum. HB kasasındaki adaptif amortisör özelliği RS takısına ve sürüş amacına oldukça uyuyor mesela. Keşke sedan kasaya da bu özelliği yahut spor süspansiyon gibi bir donanımı koysalarmış. Bunun dışında bence gayet güzel bir otomobil.

Son düzenleme:

Testarossa

TomSawyer
Profesör
8 Ağu 2020
595
943
1,820
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Hoşgeldiniz, civici ben de seviyorum sorunsuz diye ama :D
Üsküdarda şöyle bir fotoğrafımız olmadı benim alfayla :D

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,621
1
5,104
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Turanza vardı, hayatımda gördüğüm en berbat lastiklerden.
Turanza da leş. Fakat şöyle bir şey söyleyeyim. Arkadaşta subaru brz var. Arabada michelin pilot sport lastikler var. Dersin ki uff ne tutuyor. Islakta kayarken belli belirsiz. Ne zaman bırakacağını kestirmek zorlaşıyor. Isınmadan abuk subuk abs devreye giriyor. Lastikler ısındı mı japon yapıştırıcısıyla yapıştırmış gibi tutunuyor. Lastikleri iyice ısıtmadan dersin ki bu brz yol tutmuyor. Baya yanıltır insanı. O yüzden sordum :)

Bir de premium lastik. Forumda muhabbeti dönse "ağbi michelin taktık gene abs devreye giriyor" çamuru yer koskoca brz :)

Son düzenleme:

mrtkap

Profesör
8 Ara 2017
890
1,617
2,320
İst.
Marka
Ford
Turanza da leş. Fakat şöyle bir şey söyleyeyim. Arkadaşta subaru brz var. Arabada michelin pilot sport lastikler var. Dersin ki uff ne tutuyor. Islakta kayarken belli belirsiz. Ne zaman bırakacağını kestirmek zorlaşıyor. Isınmadan abuk subuk abs devreye giriyor. Lastikler ısındı mı japon yapıştırıcısıyla yapıştırmış gibi tutunuyor. Lastikleri iyice ısıtmadan dersin ki bu brz yol tutmuyor. Baya yanıltır insanı. O yüzden sordum :)

Bir de premium lastik. Forumda muhabbeti dönse "ağbi michelin taktık gene abs devreye giriyor" çamuru yer koskoca brz :)
Abi aynen dediklerini @Sari dan da duymuştum, turbo jantları varken. Çok enteresan bir durum almadan önce çok iyi araştırmak gerekiyor bu yüzden. Turanza konusuna gelince; rs o lanet lastikler yüzünden 25k km civarlarında 1 yaşındayken arabanın doğasına aykırı bir şekilde deli gibi understeer yapmaya başlamıştı, eagle sport'tan sonra berbat bulduğum ikinci lastiktir.

Batuhanatakisi

Batuhan Atakişi
Taklacı Güvercin
20 Şub 2021
8
16
295
23
İstanbul
Marka
Honda
Gerçi artık Alman diye bir tabir pek kalmadı ama eski anlayışla Opel, Audi, Vw grubu gibi bizim bildiğimiz alman araçlarının yol karakteristiği biraz daha sabit sürüşe odaklıdır. Arka kısımlarını oynatmayı sevmezler. İyi tutuşu olanlarda gövde salınımı oldukça azdır. İyi viraj limiti olanlar viraja ip gibi girip ip gibi çıkar. Arkaları oldukça sabit durur viraj içinde. Bununla birlikte kimisi makul konfor sunar, kimisi daha yüksek seviyede. Bunun en güzel örneğini düşük bütçede Opel sunardı. Vw grubunda Passat bu listede mesela. Yüksek bütçede ise premiumda D ve üstü segmentte Audi sunuyor. Sanırım anlatılmak istenen Alman aracı karakteri bu.

Bunun haricinde aracınız hayırlı uğurlu olsun. Civic rs'i severim. Fakat Rs takılı araçlarda buna değecek süspansiyon özelliği olması gerektiğini düşünüyorum. HB kasasındaki adaptif amortisör özelliği RS takısına ve sürüş amacına oldukça uyuyor mesela. Keşke sedan kasaya da bu özelliği yahut spor süspansiyon gibi bir donanımı koysalarmış. Bunun dışında bence gayet güzel bir otomobil.

Anlatmak istediğimi birebir anlatmışsınız çok teşekkür ederim, sadece passat örneğiyle kalmasın jetta da buna dahil. Hatta çoğumuz biliyoruzdur kırmızı sitedeki jettanın viraj videosunu. İyi dilekleriniz için ayrıca teşekkür ederim. Sportif süspansiyon dediğiniz gibi hb'de mevcut ancak sedanların o tuş bölümü standart paket bir bmw veya trendline passat gibi bomboş 😅 tabii after market olarak spor yay, kule gergisi gibi şeylerle de desteklenebilir ancak stok aracı bir bütün olarak değerlendirince durum bu şekilde..

ekocatop

Asfalt Kurutucu
27 Kas 2016
19
54
635
Arac tr ye yeni geldiğinde heyecanla bayiye test sürüşüne gitmiştim. Duruşu tarzı tam bir japon olduğunu belli ediyordu iç malzeme kalitesi de bir japondan beklenmeyecek ölçüde iyidi ah o cvt şanzıman :( ona rağmen kullanırken kendimi mutlu hissetmiştim ozmanlar bayı satış fiyatı 100 bin di sanrım nerden nereye işte :) Hayırlı olsun civic alsam kesin bende rs alırdım çok güzel. Sokaklarda temiz siyah araç görünce saygı duruyorum temiz kalma süresi max 4 saat :)

Batuhanatakisi

Batuhan Atakişi
Taklacı Güvercin
20 Şub 2021
8
16
295
23
İstanbul
Marka
Honda
Test sürüşü
Arac tr ye yeni geldiğinde heyecanla bayiye test sürüşüne gitmiştim. Duruşu tarzı tam bir japon olduğunu belli ediyordu iç malzeme kalitesi de bir japondan beklenmeyecek ölçüde iyidi ah o cvt şanzıman :( ona rağmen kullanırken kendimi mutlu hissetmiştim ozmanlar bayı satış fiyatı 100 bin di sanrım nerden nereye işte :) Hayırlı olsun civic alsam kesin bende rs alırdım çok güzel. Sokaklarda temiz siyah araç görünce saygı duruyorum temiz kalma süresi max 4 saat :)

Test sürüşü yapmadan araç satışı yapmadılar bana da ısrarla test edin demişlerdi 😅Dediğiniz vakitler ah şimdi geri gelecekti ki🙁 80 bin bandından alan tanıdıklarım var Rs'i😂 şimdi de üzüldüğüm bir noktası şu ki piyasası yok gibi birşey. Sıfır km 1.5 olanlarının full olmayan paketi 306 bin tl'den başlamasına rağmen iki yaşındaki bir Rs 220'ye de ilanda 290'a da.İki araçta hemen hemen aynı km harici. Anlam veremiyorum gerçekten neden düzgün bir piyasa ederi hala belirlenmedi 🤦🏻‍♂️ Bu arada size de tekrar hayırlı olsun, tekrar kullanmak isterseniz seve seve kullanabilirsiniz 😊Siyah derdimiz de ortak, bugün 2. Kez yıkattım 😅

mrtkap

Profesör
8 Ara 2017
890
1,617
2,320
İst.
Marka
Ford
Test sürüşü

Test sürüşü yapmadan araç satışı yapmadılar bana da ısrarla test edin demişlerdi 😅Dediğiniz vakitler ah şimdi geri gelecekti ki🙁 80 bin bandından alan tanıdıklarım var Rs'i😂 şimdi de üzüldüğüm bir noktası şu ki piyasası yok gibi birşey. Sıfır km 1.5 olanlarının full olmayan paketi 306 bin tl'den başlamasına rağmen iki yaşındaki bir Rs 220'ye de ilanda 290'a da.İki araçta hemen hemen aynı km harici. Anlam veremiyorum gerçekten neden düzgün bir piyasa ederi hala belirlenmedi 🤦🏻‍♂️ Bu arada size de tekrar hayırlı olsun, tekrar kullanmak isterseniz seve seve kullanabilirsiniz 😊Siyah derdimiz de ortak, bugün 2. Kez yıkattım 😅
Normal fiyat aralığı, piyasası gayette var 100 liraya alınan araba 230 liralar olmuş (x2.3), Honda'nın yaptığı aç gözlülük, merak etmeyin o paralara sedan rs alan yok. Olmasında zaten

Batuhanatakisi

Batuhan Atakişi
Taklacı Güvercin
20 Şub 2021
8
16
295
23
İstanbul
Marka
Honda
Normal fiyat aralığı, piyasası gayette var 100 liraya alınan araba 230 liralar olmuş (x2.3), Honda'nın yaptığı aç gözlülük, merak etmeyin o paralara sedan rs alan yok. Olmasında zaten

Honda 100 lirayken dolar, euro, altın, kripto, gümüş, emlak, gıda gibi maddi değeri olan herşeyde o 100 liraya göreydi ama. Kısacası bu yükseliş bir şekilde hep oluyor, benim yaptığım durum değerlendirmesiydi. Civic rs'de geniş yelpazeli bir piyasa olduğundan bahsettim yani..

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım