"Fiat 126 Bis" projesi ve motor sorunsalı..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Alcantara

Batuhan KARALAR
Yönetim
Editör
7 Eyl 2016
1,052
1,185
2,570
27
İstanbul
Marka
Renault
Selamlar arkadaşlar, uzun süredir Fiat 126 Bis temelli bir proje aracı çıkartmak istiyordum. Geçtiğimiz hafta tesadüfen gördüğüm 1991 model aracın sahibiyle el sıkıştık. Kafamdaki proje arabayı bir seviye daha güçlendirip şasiyi de ralli aracı konseptiyle elden geçirmek. Alttaki görseli yapmak bütçe ve zaman anlamında beni aşar ama görsellik bakımından nasıl bir şey istediğimi az çok anlayabilirsiniz.

ccb775903fbfa9f5b43ee078fd7c3cf6.jpg

Elimizde tadilat için arabanın dilinden anlayan usta var, arabanın gerekebilecek orijinal parçaları Polonya'dan gelecek, resmiyet için gerekecek projelendirme için mühendis de var ( Hatta arabanın gövde tadilatı projelendirmesi yaklaşık 1 yıl önce yapıldı gibi :) ). Ama bir sıkıntımız var: Motor!

Kanunlar bizi bu arabaya 30 kw'ye kadar olan bir motor takmak konusunda zorluyor. Bunun için çeşitli alternatifler buldum ama motorun sığdırılması ve verimli çalışma konusunda sıkıntı yaşayabileceğimizi anladık. Özellikle motorsiklet motorları konusunda tecrübeli olan arkadaşlar sıfır olarak kolay bulunabilecek fiyat/performans motoru önerisinde bulunurlarsa çok sevinirim.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
30kw sınırı olmasa direk Wankel takın derdim, hem hacim olarak küçük olurdu hem de yüksek performans üretirdi.
Vosvos motorları da takılabilir ama modifiyeye ne kadar uygundur bilemem.

EmreKRC

Profesör
8 Eyl 2016
824
3,018
3,820
İzmir - Denizli
Youtube'da bi videoda izlemiştim yabancı birkaç sitede benzer örnekleri var Yamaha r1000 ve Honda CBR 900 rr motoru yüklenebiliyor makinaya. Motosiklet motoru çok mantıklı böyle bir proje için. Suzuki GSXR motorları yamaha ve hondaya göre daha uyguna bulunabilir bence. Şimdiden hayırlı olsun merakla bekliyorum :)

Alcantara

Batuhan KARALAR
Yönetim
Editör
7 Eyl 2016
1,052
1,185
2,570
27
İstanbul
Marka
Renault
Motosiklet motorunu secerseniz yakıt konusu basınıza bela olmaz mı?
Tüketim konusunda diyorsanız motorsiklet motoru arabanın kendi motorundan daha az yakıyor.

Youtube'da bi videoda izlemiştim yabancı birkaç sitede benzer örnekleri var Yamaha r1000 ve Honda CBR 900 rr motoru yüklenebiliyor makinaya. Motosiklet motoru çok mantıklı böyle bir proje için. Suzuki GSXR motorları yamaha ve hondaya göre daha uyguna bulunabilir bence. Şimdiden hayırlı olsun merakla bekliyorum :)
Youtube'daki videoların hemen hemen hepsini izledim aslında tam olarak o tür bir drag car olacaktı. Ama hem bütçeyi fazla sarsmamak hem de yönetmeliklere uygun toplamak için daha düşük güçte bir motora ihtiyacımız var :)

EmreKRC

Profesör
8 Eyl 2016
824
3,018
3,820
İzmir - Denizli
Tüketim konusunda diyorsanız motorsiklet motoru arabanın kendi motorundan daha az yakıyor.

Youtube'daki videoların hemen hemen hepsini izledim aslında tam olarak o tür bir drag car olacaktı. Ama hem bütçeyi fazla sarsmamak hem de yönetmeliklere uygun toplamak için daha düşük güçte bir motora ihtiyacımız var :)
O zaman 600lük bakmak lazım sanırım. Zaten ilerde ufak tefek gliştirmler de yapılır. araç zaten ralli konseptine uygun projelendirileceği için ağırlık faktörü baya azalır rahatça kaldırabilir ama güç ne kadar tatmin eder? fazla da bilgi sahibi değilim güç olarak nasıl bişey çıkar ortaya kestiremedim. Bu şekilde bi görüntü hiç fena olmaz :cool:
Osnabr_ck06.jpg

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım