Fiat Motorsporları Etkinliği - İzmir Pınarbaşı Pisti

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Fiat Motorsporları Etkinliği - İzmir Pınarbaşı Pisti
bLJ8XY.jpg

İşin Türkçesi şu arkadaşlar: BEDAVAYA pistte yarış aracı kullanmak ister misiniz?

Fiat'ın hazırladığı ve Tosfet'in desteklediği piste özel Egea projesinin bir nevi tanıtım etkinliği 14-15 Ekim'de İzmir Ülkü Yarış Pisti'nde gerçekleşecek.

Katılım koşulu ise, sadece Birmot İzmir, Enriko Aliberti, Poyraz Otomotiv veya Şendil Otomotiv bayilerine gidip, standart Egea ile bir test sürüşü yapıp, etkinliğe kendinizi kayıt ettirmek. Kesinlikle ücret vesaire istenmiyor.

Örneğin bugün ben Manisa'daki Şendil Otomotiv'e gidip, kaydımı yaptırdım, bir de tam otomatik 1.6 benzinli Egea hatchback ile test sürüşü yaptım. Şendil'de kayıt yaptıran ilk kişi ben olmuşum.

14-15 Ekim'de sabah ve öğlen şeklinde toplam 4 grup olacakmış. Her gruba da 25 kişi kayıt hakkı mevcutmuş. Net detaylar önümüzdeki hafta içi belli olacak ve telefonla arayıp bilgileri paylaşacaklarmış. Tahminim araçla 5-10 tur ancak attırırlar ama o deneyimi yaşamak bile önemli bence.

İlgilenecek herkesin kontenjanlar dolmadan önce bilgisine....

CaptainFAST

Asfalt Kurutucu
20 Kas 2016
19
23
595
Herkes belli bir slalom parkurda tek tur atacak pist etrafında değil, 3. Vitese çıkmanız bile çok zor. Maksat atmosferi yaşatmak.

SM-A720F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Kendi internet sitelerinden

Valla moralim bozuldu:)
Ama bu da bir şeydir hesabı yine de gideriz:
http://motorsporlari.fiat.com.tr/
PARKUR
  • Parkur katılımcıların araç içerisinde hazır bulunacağı START alanıyla başlayacaktır.
  • START alanı içerisinde TOSFED görevlileri ve yarışacak katılımcı haricinde kimse bulunmayacaktır.
  • Parkur START alanı sonunda yer alan başlangıç çizgisine araç katılımcı tarafından yaklaştırılacaktır.
  • START elektronik ışıklı start düzeneği ile verilecektir. Start düzeneğinde son 10 saniye kala en solunda Turuncu bir ışık yanacaktır. Sırasıyla 5-4-3-2-1 saniye kaldığını gösteren kırmızı ışıklar yanıyor olacaktır. Tüm ışıklar söndüğü anda ‘Start’ prosedürü başlayacaktır.
  • Hatalı veya erken start alan katılımcının tespiti fotoselli sistem (Start çizgisi ile fotosel çizgisi arasındaki 40cm) ile elektronik start düzeneği sayesinde tespit edilmektedir. Yedek sistem olarak Start gözetmeni takip edecektir.
  • Start sonrası ilk kuka seti arasına solda giriş yapılacaktır.
  • Parkur üzerinde start sonrası 10 metre aralığında dizilmiş 7-10 adet ( aktivitede alanın uygunluğuna göre) kuka bulunacaktır.
  • Düzlük boyunca sağ ve sol manevrayla ilerken herhangi bir kukaya her teması için 2 saniye ceza olarak katılımcının bitirdiği süreye eklenecektir.
  • Son (7.kuka) kukadan sonra uygun bir mesafeden açısal dönme alanına durmadan geçiş yapılacaktır.
  • Açısal dönme alanın kukalarla belirlenecek ve teması yine 2 saniye ceza olarak uygulanacaktır.
  • Açısal dönme alanı sonrası katılımcı aynı parkuru tersten geri gelecek, bu sefer 4’lü kukalarla belirlenmiş STOP noktasında duracaktır.
  • Aktivite alanının imkan vermediği durumlarda açısal dönme alanından itibaren parkur slalom yapılmadan geri getirilebilir. Ancak STOP noktası +lı kukalarla belirlenmiş alan olarak kalacaktır.
  • STOP noktasından fotoselli ve kronoprinter’lı sistem ile saniyenin 1/100 hasasiyetinde derecesi alınacaktır.
  • STOP çizgisi sonrası belirlenen ölçümlü alanda yarışmacının frenaj mesafesi hesabı yere işaretlenmiş aralıklara göre belirlenecektir.
  • Aracın ön iki tekerinden herhangi birisinin bulunduğu alanı esas alınacaktır.
  • STOP çizgisi 4lü kukalarla belirlenmiş alan dışında kalan katılımcıya 5 saniye ceza olarak katılımcının STOP noktasında alınmış derecesine eklenecektir.
  • Aracı durmuş ve gözetmenler tarafından frenaj tespiti bitmiş yarışmacıya aracını kenara alması için işaret verilecektir. İşaret verilmeden araç terkedilmeyecek veya hareket ettirilmeyecektir.
  • Parkur içerisinde kukalara kasti olarak çarpılması, güvenliği tehlikeye atacak şekilde sürüş yapılması ve sportmenliğe aykırı davranışlarda bulunan katılımcılar yarışmadan ihraç edilecektir.
  • Parkuru en fazla 3 dakika içinde terk etmeyen yarışmacı ihraç olacaktır.

CaptainFAST

Asfalt Kurutucu
20 Kas 2016
19
23
595
Öyle zaten, ama mantıklı düşününce de adamlar hiçbir güvenlik asistanı olmayan arabayı kimseye vermezler.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Öyle zaten, ama mantıklı düşününce de adamlar hiçbir güvenlik asistanı olmayan arabayı kimseye vermezler.

Dereceye giren ilk 10 kişiye falan aslında vermeleri gerek. Sadece eleme için b şekilde bir parkur kullanmaları mantıklı.

Artık o gün kendi aracımızla piste çıkarız biz de.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Videoyu yüklemeye ancak fırsat oldu arkadaşlar.

Aracı çok kısa bir parkurda da olsa deneyimledik, gerçekten keyifliydi.

Devrilen her bir kuka için 2 saniye ceza yazılıyordu. Her iki çıkışımda da 18.xx süre yaptım. Fakat ilk çıkışımda 1, ikincisinde ise 3 adet kuka devirdiğimden, toplamda 20.41 ile bulunduğum grubun 3. olabildim. Gün boyunca 19.xx'in altına düşen olmadı.
Profesyonel yarışçılar bu parkurda 14-15 saniye arası yapıyormuş. Biraz antrenman yapma fırsatı olsa, ben de 16.xx seviyesine düşürürüm diye tahmin ediyorum.

Benim için günün en önemli yanı ise, oğlumu piste ilk defa götürmüş olmamdı.
lbOjdX.jpg

fatiherhal

Taklacı Güvercin
11 Mar 2017
18
38
295
böyle etkinliklerden nasıl haberiniz oluyor ben hep geçtikten sonra öğreniyorum ancak :(

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım