Fren Mesafesinde Uzama

Göktuğ İnal

Asfalt Kurutucu
5 May 2019
26
9
595
25
Marka
Audi
İyi akşamlar, kullandığım araçta panik frende bazen olması gerektiği gibi tutmak da bazen de sanki bir şeyler oluyormuş gibi mesafe uzamakta bunun sebebi nelerden kaynaklanıyor olabilir ?
Edit: araç 2005 model a3

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,276
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
Aracınızın lastiklerinden kaynaklanabilir, markası nedir, kaç yaşında ne durumda?
Zeminden kaynaklanabilir, lastik yeterince ısınmamıştır vs onlarca parametre çıkabilir karşımıza.

Fren hidroliğini en son ne zaman değiştiniz, fren sisteminiz bakımlı mı bunlarda çok önemli.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Yakın zamanda balata veya disk değişimi yaptınız mı?

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,645
2
9,534
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Lastik
Lastik Hava Basınçları
Yol Zemin Yapısı
Fren Disk Durumu
Fren Balata Durumu
Fren Hidrolik Yağı
Fren Servosu (Westinghouse)
Fren Isısı
Fren Sisteminde Bulunan Yabancı Madde"ler" (su-hava gibi sisteme yabancı olan maddeler)
Ön Düzen Bozuklukları
Rot & Balans Ayar Bozuklukları
Amortisör Bozuklukları (Genel Sistem Bozukluğu Üst Merkezinden , Yayına , Tablasına Kadar)
Araçtaki Dengesiz Ve Düzensiz Ağırlık Yaratabilecek Sabit Olmayan Yük Ve Eşyalar

Yoruldum kusura bakmayın :D

Ha ABS beyni arızasını da ekleyelim ama o göstergede ışık yakar büyük ihtimalle :D yada fren pedalında hissedilir zaten :)

Son düzenleme:

petrich

Profesör
7 Eyl 2016
536
880
1,820
İzmit
Marka
Mazda
Pedalda sertleşme olmuyosa durmama durumunda tekrarlı frenler sonucunda şişme gibi bir durum yoktur. Hidrolikte sıkıntı olsa bazen iyi bazen kötü değil hep kötü olur.

Büyük ihtimalle sorunun kaynağı asfalt kalitesi ve buna bağlı olarak absnin devreye girmesi. Çünkü lastiğe bağlı olsa arada sırada değilde sürekli aynı durum oluşurdu.

Göktuğ İnal

Asfalt Kurutucu
5 May 2019
26
9
595
25
Marka
Audi
Aracınızın lastiklerinsen kaynaklanabilir, markası nedir, kaç yaşında ne durumda?
Zeminden kaynaklanabilir, lastik yeterince ısınmamıştır vs onlarca parametre çıkabilir karşımıza.

Fren hidroliğini en son ne zaman değiştiniz, fren sisteminiz bakımlı mı bunlarda çok önemli.
Araç 2005 model, lastik basınçları olması gerektiği gibi, zemin olarak ise ıslaktı fakat bu mesafe olarak ilk panik frende uzadı art arda yaptığımda gayet sağlık durdu araç. Fren sistemi olarak ustama götürdüğümde her şeyin sağlıklı olduğunu diskler ve balataların daha yeni değiştiğini söylediği için değiştirme gereği o anlık duymadım. Fren hidroliğine gelecek olursak ustam balataları değiştirirken değiştiririz dediği için değiştirmedim onu da.

Göktuğ İnal

Asfalt Kurutucu
5 May 2019
26
9
595
25
Marka
Audi
Lastik
Lastik Hava Basınçları
Yol Zemin Yapısı
Fren Disk Durumu
Fren Balata Durumu
Fren Hidrolik Yağı
Fren Servosu (Westinghouse)
Fren Isısı
Fren Sisteminde Bulunan Yabancı Madde"ler" (su-hava gibi sisteme yabancı olan maddeler)
Ön Düzen Bozuklukları
Rot & Balans Ayar Bozuklukları
Amortisör Bozuklukları (Genel Sistem Bozukluğu Üst Merkezinden , Yayına , Tablasına Kadar)
Araçtaki Dengesiz Ve Düzensiz Ağırlık Yaratabilecek Sabit Olmayan Yük Ve Eşyalar

Yoruldum kusura bakmayın :D

Ha ABS beyni arızasını da ekleyelim ama o göstergede ışık yakar büyük ihtimalle :D yada fren pedalında hissedilir zaten :)
Lastiklerim iki sezon götürecek kadar iyi, fakat ben iki sezon kullanmam sanırım bir daha ki sezon değiştireceğim. Lastik basıncı normal, yol olarak hepsini aynı yerde denediğim için farklı sonuçlar şaşırttı. Fren diski ve balatası daha yeni dedi ustam ayrıca fren hidrolik yağını da balataları değiştirirken değiştiririz dedi. Alt takım olarak da aracımda bir kusur yok şaşırdığım kısım orada zaten. Sadece amortisör olarak sol arka süspansiyon değişmesi gerekiyor yağ kaçırıyor diye biliyorum fakat bu durum ilk frende uzayıp diğer iki üçüncü denememde normal olması beni şaşırtan kısım. ABS beyninde sorun olsa sanırım ışık yakabilirdi sanırım varsa da ben bilmiyorum.

Göktuğ İnal

Asfalt Kurutucu
5 May 2019
26
9
595
25
Marka
Audi
Pedalda sertleşme olmuyosa durmama durumunda tekrarlı frenler sonucunda şişme gibi bir durum yoktur. Hidrolikte sıkıntı olsa bazen iyi bazen kötü değil hep kötü olur.

Büyük ihtimalle sorunun kaynağı asfalt kalitesi ve buna bağlı olarak absnin devreye girmesi. Çünkü lastiğe bağlı olsa arada sırada değilde sürekli aynı durum oluşurdu.
Aslında frende bariz olmasa da inceden bir şişme belirtisi oluyor fakat bu zamanda araç daha sağlam tutuyor fren mesafesi olarak.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Bizden önceki sahibi değiştirmiş, ben ustama götürdüğüm de o dedi yeni değiştirilmiş diye. Kısacası yeni değiştirilmiş diyebiliriz.
ben de balata değiştikten sonra saçma fren tepkileriyle karşılaşmıştım. Galiba havalarını almamışlardı bizim. O tarz bişey olabilir ama düşük bi ihtimal

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
fakat bu durum ilk frende uzayıp diğer iki üçüncü denememde normal olması beni şaşırtan kısım.
Her lastigin dogru calismasi icin ideal sicakliga ulasmis olmasi gerek. Hava sicakligi, zemin sicakligi, islak ve kuru zemin, yapilan yol, lastigin ozelligi gibi degiskenler lastiklerin isinma suresini degistirir. Lastik isinmadan fren ve yola tutunma ozellikleri zayiftir. Lastikler belli isiya eristikten sonra ayni zemin ve sartlarda sorun olmuyorsa ortada anormal bir durum yok demektir.

Göktuğ İnal

Asfalt Kurutucu
5 May 2019
26
9
595
25
Marka
Audi
Her lastigin dogru calismasi icin ideal sicakliga ulasmis olmasi gerek. Hava sicakligi, zemin sicakligi, islak ve kuru zemin, yapilan yol, lastigin ozelligi gibi degiskenler lastiklerin isinma suresini degistirir. Lastik isinmadan fren ve yola tutunma ozellikleri zayiftir. Lastikler belli isiya eristikten sonra ayni zemin ve sartlarda sorun olmuyorsa ortada anormal bir durum yok demektir.
Haklısın bir çok noktada fakat bunları atlamış bulunuyorum, benim demek istediğim bir çok yerde aynı reaksiyonu gösteriyor. Lastik sıcak, basınç normal, araç ıslak da daha iyi tutuyor kuruda ıslağa nazaran daha az tutuyor dediğim kısım bir kusur var dedikleriniz doğru fakat benim dediğim sanırım daha başka problemler yukarıda her şeyi ayrıntılı anlatıyorum.

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Haklısın bir çok noktada fakat bunları atlamış bulunuyorum, benim demek istediğim bir çok yerde aynı reaksiyonu gösteriyor. Lastik sıcak, basınç normal, araç ıslak da daha iyi tutuyor kuruda ıslağa nazaran daha az tutuyor dediğim kısım bir kusur var dedikleriniz doğru fakat benim dediğim sanırım daha başka problemler yukarıda her şeyi ayrıntılı anlatıyorum.
Lastiginizin markasi modeli, uretim tarihi ( yili soyleseniz yeter ) ve ebadi nedir ?

Son düzenleme:

Göktuğ İnal

Asfalt Kurutucu
5 May 2019
26
9
595
25
Marka
Audi
Lastiginizin markasi modeli, uretim tarihi ( yili soyleseniz yeter ) ve ebadi nedir ?
Bringstone Turanza 205/55/16 üretim yılını tam olarak lastikten anlayamadım sanırım 2016 üretim. Hatta fotoğraf çektim buraya atayım.
WhatsApp Image 2019-07-01 at 10.20.50.jpeg
WhatsApp Image 2019-07-01 at 10.20.51.jpeg
WhatsApp Image 2019-07-01 at 10.20.50.jpeg

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,189
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bringstone Turanza 205/55/16 üretim yılını tam olarak lastikten anlayamadım sanırım 2016 üretim. Hatta fotoğraf çektim buraya atayım.Ekli dosyayı görüntüle 19487Ekli dosyayı görüntüle 19486Ekli dosyayı görüntüle 19487
Turanza, rodajı bittikten sonra konforsuz ve sert bir lastik olarak özünü çıkaran bir model. Lastik dişleri olarak çok uzun ömürlüdür. Ama fren veya çekiş performansı beklememek gerekir. Kızaklamaya ve patinaja meyillidir. Muhtemelen aracınızda sorun yok, lastiklerinizin yapısı böyle. 2016 23. hafta üretimi. Bu lastik bu performansını koruyarak 5-6 sezon 100.000 km götürebilecek bir lastik.

• Haha
Tepkiler: S.Asil

Göktuğ İnal

Asfalt Kurutucu
5 May 2019
26
9
595
25
Marka
Audi
Turanza, rodajı bittikten sonra konforsuz ve sert bir lastik olarak özünü çıkaran bir model. Lastik dişleri olarak çok uzun ömürlüdür. Ama fren veya çekiş performansı beklememek gerekir. Kızaklamaya ve patinaja meyillidir. Muhtemelen aracınızda sorun yok, lastiklerinizin yapısı böyle. 2016 23. hafta üretimi. Bu lastik bu performansını koruyarak 5-6 sezon 100.000 km götürebilecek bir lastik.
Anladım lastikten olma ihtimali var diyorsunuz. Bundan 2 ay önce sanırım konu açmıştım burada Pilot Sport 4 alacaktım fakat fiyatları bir anda çok arttı alamadım. Bütçem kısıtlı olduğu için aklımda şu an Dunlop FM800 var sanırım bunu alacağım. Umarım bu lastikleri alınca bu problem ortadan kalkar.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,189
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Anladım lastikten olma ihtimali var diyorsunuz. Bundan 2 ay önce sanırım konu açmıştım burada Pilot Sport 4 alacaktım fakat fiyatları bir anda çok arttı alamadım. Bütçem kısıtlı olduğu için aklımda şu an Dunlop FM800 var sanırım bunu alacağım. Umarım bu lastikleri alınca bu problem ortadan kalkar.
SP Touring modelini (lastiğimin ebatından ötürü bu modeli seçtim) kendi aracımda kullanıyorum. Kağıt üstündeki değerlerine bakılırsa SP Sport FM800 ile ikisi benzer karakterde ve kalitede lastik. Kısıtlı bütçeme göre tam bir f/p ürünüydü, aldım. Herhalde 5000 km olmuştur. Şu ana kadar çok memnunum, size de öneririm.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,645
2
9,534
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
SP Touring modelini (lastiğimin ebatından ötürü bu modeli seçtim) kendi aracımda kullanıyorum. Kağıt üstündeki değerlerine bakılırsa SP Sport FM800 ile ikisi benzer karakterde ve kalitede lastik. Kısıtlı bütçeme göre tam bir f/p ürünüydü, aldım. Herhalde 5000 km olmuştur. Şu ana kadar çok memnunum, size de öneririm.

O ebatta FM800 var onu alsın daha doğru olur :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım