Fren Rodajı Nasıl Yapılır?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan m3rtkaya
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

m3rtkaya

Mert kaya
Asfalt Kurutucu
61
19
Marka
Nissan
Selamlar.Bugün ön arka disk ve balataları değiştirdim dikkat etmem gereken hususlar nelerdir? Rodajı nasıl yapmalıyım?

Ben 100 den 30 a düşecek şekilde sert ama abs devreye girmeyecek şekilde (%60 civarı pedala basarak) fren yapıyorum. Bunu 5-6 kere tekrarlıyorum ama peş peşe yapmıyorum, freni soğutuyorum ki balata ve diske zarar vermeyeyim. Bunu yaptıktan sonra pedal hissiniz iyileşir, yetersiz bulursanız ve titreme vs devam ederse bir sonraki gün tekrar yapabilirsiniz. Bence en önemli kriterler peş peşe yapmamak ve abs sokmamak.

Ben 100 den 30 a düşecek şekilde sert ama abs devreye girmeyecek şekilde (%60 civarı pedala basarak) fren yapıyorum. Bunu 5-6 kere tekrarlıyorum ama peş peşe yapmıyorum, freni soğutuyorum ki balata ve diske zarar vermeyeyim. Bunu yaptıktan sonra pedal hissiniz iyileşir, yetersiz bulursanız ve titreme vs devam ederse bir sonraki gün tekrar yapabilirsiniz. Bence en önemli kriterler peş peşe yapmamak ve abs sokmamak.
Hocam frenler yetersiz değil aksine yukarda kavrıyor.Değişmeden önceki yarım fren şu an ki çeyrek fren ayarında

Kendi araçlarımda da fren rodajına dikkat ediyorum ama dikkat etmeyenlere oranla fren konusunda daha çok sorun yaşıyorum.
İlk 1000KM 100km/h hızın üzerine çıkılmadığı sürece frenin daha verimli ve konforlu çalıştığını düşünüyorum. Ani ısıtma ve ani soğutma hareketleri eksenlerin arasını yiyor ve balansa sebep oluyor. En güzeli 1000KM uzun yol yapıp 100km/h hızın üzerinde fren yapmamak. Böylelikle frenin rodajının daha verimli olacağı kanaatindeyim.