KAPALI Geri Manevra Yaparken Gelen Ses

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

vbalkan11

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
12
12
595
Bursa
Merhabalar aracım 2015 ibiza 1.2 tsi, başlıkta da belirttiğim gibi, geri park ederken, çıkarken direksiyonu toplarken tak diye bir ses geliyor. Sürekli gelen bir ses değil ama ön taraftan geliyor. Akstan olabileceğini düşünüyorum. Arabamın garantisi devam ediyor, şöyle bir sorun var, 16" jant ve vogtland yay aldım. Ama bu sorun ben bunları almadan önce de vardı. Öncelikle Doğuş otonun bunu garanti kapsamına alma ihtimali var mıdır? Var ise değişiklikleri bahane edebilirler mi? Ederlerse eski jantları ve yayları takıp gitmem bir şey değiştirir mi?

cyberbatu

Elit Apaçi
30 Eyl 2016
72
43
970
hocam sen jant yay değişikliği yaptığın için garantiye girmez..

sizde zaman geçtikçe araba kullandıkça göreceksiniz ki.. her arabanın stock hali daha iyi..

sorun tamamen salıncak ile ilgili.. geçmiş olsun

vbalkan11

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
12
12
595
Bursa
Sagolun, yay takmamdaki amac goruntu degildi, zaten oyle olsa iyice basardim arabayi 2 cm civari dustu sadece. Surekli uzun yol yapiyorum ve orjinal yaylari virajlarda yigilmaya izin veriyordu bu da guvensiz hissettiriyordu. Orjinal yay ve lastikleri takip gittigimde anlama ihtimalleri yok diye dusunuyorum?

cyberbatu

Elit Apaçi
30 Eyl 2016
72
43
970
Sagolun, yay takmamdaki amac goruntu degildi, zaten oyle olsa iyice basardim arabayi 2 cm civari dustu sadece. Surekli uzun yol yapiyorum ve orjinal yaylari virajlarda yigilmaya izin veriyordu bu da guvensiz hissettiriyordu. Orjinal yay ve lastikleri takip gittigimde anlama ihtimalleri yok diye dusunuyorum?

anlamayabilirler.. ben abartı olunca kast ettim. ibizalara 18-19 takan var. arabanın bütün dinamiklerini kimyasını psikolojisini bozuyorlar.. arabadan zevkte alamıyosun sonra

maximaorhan

Dispatcher
8 Eyl 2016
5,510
17,959
5,320
33
34
Taktığınız yaylara su hortumu geçirdiniz mi? Klasik şikayettir bu yay taktıktan sonra ses gelmesi. Su hortumu takarak ses kesiliyor. Yayların ilk ve son baklasına bildiğimiz su hortumunu geçirip tekrar taktırın. Büyük ihtimal düzelecektir
edit: yaylardan önce de ses geliyor kısmını atlamışım kusura bakmayın. Rot başları ve kollarında bosluk olabilir

Son düzenleme:

123456mtn

Panpa
8 Eyl 2016
1,211
2,491
3,770
Sivas
Marka
Caterham
Merhabalar aracım 2015 ibiza 1.2 tsi, başlıkta da belirttiğim gibi, geri park ederken, çıkarken direksiyonu toplarken tak diye bir ses geliyor. Sürekli gelen bir ses değil ama ön taraftan geliyor. Akstan olabileceğini düşünüyorum. Arabamın garantisi devam ediyor, şöyle bir sorun var, 16" jant ve vogtland yay aldım. Ama bu sorun ben bunları almadan önce de vardı. Öncelikle Doğuş otonun bunu garanti kapsamına alma ihtimali var mıdır? Var ise değişiklikleri bahane edebilirler mi? Ederlerse eski jantları ve yayları takıp gitmem bir şey değiştirir mi?
Geçmiş olsun, aks diş atlıyor. Aynısı 148.xxx km'deki 307'miz de baş göstermeye başladı. Yinede bir gösterin, ön düzende boşluk olabilir.

vbalkan11

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
12
12
595
Bursa
kusura bakmayın bir süre giremedim.Hortum filan hiç duymamıştım hocam mantıklı aslında önlem açısından.
Bakıma 1800 km kaldı, bakıma götürürken kış lastiklerini(orj jantlar onlarda) orj. yayları taktırıp gideceğim, kullanıcı hatası olarak değerlendirme ihtimalleri nedir? Yani diyelim hiç yay jant almadım, ona rağmen böyle bir sorun oldu, doğrudan garantiden mi hallederler yoksa kullanıcı hatası diyebilirler mi? Kullanıcı hatası derlerse doğuş oto ne kadar masraf çıkarabilir tahmini bir rakam yazabilir misiniz??

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,188
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Düşük süratlerde, özellikle de park manevralarında direksiyon hareketlerindeki tıkırtılar direksiyon kutusundan da olabiliyor. Bazen yetkili servisler bunu anlayamayabiliyor. İyi bir ustaya gösterin. Eğer dediğim gibi direksiyon kutusundansa, sürüş güvenliğine olumsuz bir etkisi yoktur, ama ses sinir bozucu. Benzer sorunu Fiesta aracımızda yaşadık. Eğer sadece geri manevra sırasında oluyorsa diğer arkadaşların dediği gibi akstan da olabilir.
Servis en ufak bir deformasyon belirtisi görürse direk kullanıcı hatasına bağlayacaktır. Hiç bir iz olmadan yaşanan bir boşluk vb. durum varsa ancak o zaman garantiden değişebilir.

vbalkan11

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
12
12
595
Bursa
Apartmanin park yeri asfalttan hafif yuksek, direksiyon full sagda park ediyorum genelde, bir kere o sesi yapti sadece. Geri manevralarinda 2/5inde yapiyor. Tikirti olarak degil de daha cok bir kere geliyor o da tak diye bir ses. Bende aksla alakali oldugunu dusunuyorum artik. Dedigim gibi bakima gittigimde gostermeyi dusunuyorum.

Bir de fikrinizi almak istiyorum, 15000 bakimda 500 kusur ₺ odedim. Bakim muhtemelen yine oyle birsey olacak, ustune bana bu sorunla ilgili disarda yaptiracagim rakamlarin cok ustunde bir rakam verirlerse kendi ustama mi gotursem diye dusunuyorum. Garantisi 2 yil diye hatirliyorum, alali 13 ay oldu. Arabayi zorlamiyorum turbonun ya da oyle masrafli birseyin sorun cikaracagini dusunmuyorum (olacagi varsa olur elbet). Riske deger mi?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,188
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Apartmanin park yeri asfalttan hafif yuksek, direksiyon full sagda park ediyorum genelde, bir kere o sesi yapti sadece. Geri manevralarinda 2/5inde yapiyor. Tikirti olarak degil de daha cok bir kere geliyor o da tak diye bir ses. Bende aksla alakali oldugunu dusunuyorum artik. Dedigim gibi bakima gittigimde gostermeyi dusunuyorum.

Bir de fikrinizi almak istiyorum, 15000 bakimda 500 kusur ₺ odedim. Bakim muhtemelen yine oyle birsey olacak, ustune bana bu sorunla ilgili disarda yaptiracagim rakamlarin cok ustunde bir rakam verirlerse kendi ustama mi gotursem diye dusunuyorum. Garantisi 2 yil diye hatirliyorum, alali 13 ay oldu. Arabayi zorlamiyorum turbonun ya da oyle masrafli birseyin sorun cikaracagini dusunmuyorum (olacagi varsa olur elbet). Riske deger mi?
Kesinlikle riske değmez. 30000 bakımında miktarı yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 350TL civarı ek bir maliyet olacaktır. Sebebi de bujilerin değişimi. Şimdiden hazırlanın :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım