KAPALI Giulietta yağ basıncı lambası

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Cengizhansezer

Asfalt Kurutucu
35
Herkese meraba aracım 1.6 jtd giulietta bugün d modunda ilerlerken birden araba gaz yememeye basladı durdurdum hemen aracı ekranda yağ basıncı göstergesi yaktı motoru kontrol ettirin falan o tarz şeyler yazdı hemen stop ettim en yakın benzinliğe çektim tabi bu sırada dna ve start stop devre dışı kaldı otomatik olarak benzinliğe çekip bekledikten sonra lamba söndü evime getirdim gayet normal bi şekilde aracımı. Sizce bu problemin sebebi nedir aracımı daha alalı 1 ay olmadı cidden baya moral bozdu

Arabanızı 1 ay önce 0 km aldıysanız hiçbir sorun olmaz. Ne sorun olduysa da garanti kapsamında çözülür. Ama 2. el aldıysanız tabii başka şeyler de olabilir. Örneğin supaplardan veya piston gömleklerinden ötürü yağ yakma gibi bir durum da olabilir. O zaman rektifiyeye kadar yolu olabilir.

Düz bir yerde araba en az 5-10 dk kadar çalışmadan dursun. Sonrasında yağ çubuğuyla yağ seviyesini ölçün. Yağ en alt seviyenin de altına indiyse birkaç olası sıkıntı vardır. Contalardan, yağ keçesinden veya karterden yağ kaçağı olabilir. Motorun çalışma sesi değiştiyse yağ pompası arızası da olabilir. Yağ seviyeniz normalse, motorun çalışmasında da bir sorun yoksa sadece yağ müşürü bozulmuştur. Uygun fiyatlı bir parçadır, yenisiyle değiştirilir geçer.

Arabanızı 1 ay önce 0 km aldıysanız hiçbir sorun olmaz. Ne sorun olduysa da garanti kapsamında çözülür. Ama 2. el aldıysanız tabii başka şeyler de olabilir. Örneğin supaplardan veya piston gömleklerinden ötürü yağ yakma gibi bir durum da olabilir. O zaman rektifiyeye kadar yolu olabilir.

Düz bir yerde araba en az 5-10 dk kadar çalışmadan dursun. Sonrasında yağ çubuğuyla yağ seviyesini ölçün. Yağ en alt seviyenin de altına indiyse birkaç olası sıkıntı vardır. Contalardan, yağ keçesinden veya karterden yağ kaçağı olabilir. Motorun çalışma sesi değiştiyse yağ pompası arızası da olabilir. Yağ seviyeniz normalse, motorun çalışmasında da bir sorun yoksa sadece yağ müşürü bozulmuştur. Uygun fiyatlı bir parçadır, yenisiyle değiştirilir geçer.
İkinci el aldım aracımı dediğiniz gibi 10 dk bekledikten sonra çalıştırdım o sürede yağ seviyesine baktım normal seviyedeydi ve lamba da söndü evime normal şekilde geldim gidişinde de bi sıkıntı yoktu ama bu konularda tecrübesizim internette araştırdığımda motor yatak sarması vs bir sürü şey çıktı insanın morali bozuluyor sabah erkenden sanayiye götüreceğim teşekkürler bilgi için

İkinci el aldım aracımı dediğiniz gibi 10 dk bekledikten sonra çalıştırdım o sürede yağ seviyesine baktım normal seviyedeydi ve lamba da söndü evime normal şekilde geldim gidişinde de bi sıkıntı yoktu ama bu konularda tecrübesizim internette araştırdığımda motor yatak sarması vs bir sürü şey çıktı insanın morali bozuluyor sabah erkenden sanayiye götüreceğim teşekkürler bilgi için
İşte benzer bilgileri ben de verdim. Onlar en kötü ihtimaller. İyi ihtimal bir seferlik müşürün sapıtmasıdır, usta haydi geçmiş olsun deyip sırtınızı sıvazlayıp uğurlar. Gerekiyorsa da en fazla 100-150 lira içerisinde bir müşür değişimiyle konu kapanır.

Sensörsel veya müşürle alakalı bir durum diye düşünüyorum buna bağlı olarak ecu güvenli moda geçip motoru kapamıştır. Yağ pompasında sorun olsa tekrar çalıştırıp eve gidene kadar motor kilitlenirdi. Yağ yaksa motor kapanmasına gelmeden önce birçok belirti gösterirdi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...