KAPALI Golf TDI dan sonra...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Arkadaşlar,

Bir çoğunuzun bildiği gibi yaklaşık 2-3 ay önce 2015 model Golf TDI aldım.
Araştırmalarım sonucunda öncelikli kriterlerim olan sürüş konforu, rafinelik ve 2nci el piyasası konusunda en mantıklı seçim, her ne kadar çok istemesemde Golf idi.. halende öyle aslında...

Peşinen söyliyim... araç çok iyi...

Özellikle yolda akıp gidişi, sürüş esnasında özellikle yoldaki ufak engelleri atlayışı, sessizliği, DSG nin kusursuza yakınlığı ve tahminimden daha da ekonomik oluşu beni aracı kullanmaya başladıktan sonra daha bir etkledi.. bu konularda çok iyi .. lakin daha aracı almadan öncede, eski bir golf 6 kullanıcısı olmam .. takibinde Leon Mk3 kullanmış olmam.. evde hali hazırda şirket aracı olarak Polo olmasından dolayı araca çok alışığım... evet kaliteli ve iyi bir araç aslında ama benim için ek bir sürüş deneyimi vermiyor.. ve 1.6 TDI, yine beklediğimden çok daha sessiz, titreşimsiz ve ekonomik olmasına rağmen, genellikle gayet efendi kullanan biri olmama rağmen bu motor beni performans konusunda pekte tatmin etmiyor açıkçası..... bende hep o sürüş konforu, rafinelik ve kalitenin bir adım gerisinde kalıyor ...

Ortalam tüketimim 5-5.2lt civarında ve aracı uzun mesafede günde ortalama 170km kadar kullanıyorum.. h.sonu hariç ... tamamı İstanbul içi, kısmen berbat ama kısmende açık otoban kullanımım var..

Diyorumki benim için 7-7.5 lt tüketim pek sorun değil... benzinlide olur.. örneğin 2013 model Bmw 320i ED ler var... genelde sakin kullanırım ama basıncada biraz gitsin isterim ... 320i ED ler için normal kullanımda ekonomik deniyor..

Şimdi ben sizce ne yapmalıyım .. kısa orta vadede aracımı satıp üzerine 25k civarı bir bütçe ayırabilirim ... bu da yaklaşık 110k yapar..

Kaşınmıyim.. böyle ekonomik, rahat ve konforlu olarak devam mı edeyim .. yoksa 320i ED gibi bir araca geçip en azından daha fazla yaksada keyif veren, üst segment bir araca mı geçeyim... veya alternatif olarak ne düşünebilirim..

Düşünüyorum düşünüyorum C segmentinde pek bir araç gelmiyor aklıma Golfun üzerine koyacak .. A3 te aşşa yukarı aynı (performans olarak)... 1 serisi bence aile için pek uygun değil .. Mazda 3 zayıf... Focus, Astra, Ceed ise zaten paket olarak ne Golf ten bence aşşağı da araçlar..

Siz ne dersiniz.. ?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
cenk reisin yorumu bence en mantıklı olan gibi duruyor
Tercihlere ve fikirlere her türlü saygım var tabii ki ama ben sahip olduğum aracın her şeyinden memnunsam, sadece istediğimde yeterli performans alamıyorsam yani sadece motor performansından memnun değilsem direkt gider daha güçlü versiyonun fazla fark ödemeden alır mevzuyu kapatırdım. Hali hazırda 125'lik tsi + dsg kombinasyonu golf'e en uygun bulduğum ve güç/performans/yakıt tüketimi/motor-şanzıman uyumu açısından en çok yakıştırdığım kombinasyondur.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,656
1
64,538
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Tercihlere ve fikirlere her türlü saygım var tabii ki ama ben sahip olduğum aracın her şeyinden memnunsam, sadece istediğimde yeterli performans alamıyorsam yani sadece motor performansından memnun değilsem direkt gider daha güçlü versiyonun fazla fark ödemeden alır mevzuyu kapatırdım. Hali hazırda 125'lik tsi + dsg kombinasyonu golf'e en uygun bulduğum ve güç/performans/yakıt tüketimi/motor-şanzıman uyumu açısından en çok yakıştırdığım kombinasyondur.

Aynen abi katılıyorum, alacağı farklı bi arabada aynı konforu rahatlığı bulamaması halinde pişmanlık olabilir. Aynı arabanın güçlü versiyonu ise her anlamda mutlu eder

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok

Tam olarak öyle değil...
Yani Golf çok iyi bir araç.., bir çok konuda bence referans ama iki konudan memnun değilim..ilki aslında çokta kötü olmayan ama beni pek sarmayan performansı ...ikincisi ben bu marka ve platformu ezberledim... hayat beni, ilk aracım dışında hep bu gruba çıkardı ..onda sıkıldım..yani Passat ta bana sanki aynıymış gibi gelecek...

Tsi + dsg konusunda ise haklısınız... belki aracı almadan önce bu yönde bir seçim yapılabilirdi...

Ben ikinci aracım olan Golf 6 da TSI ile tanışmıştım ve tüketim/performans endeksine bayılmıştım... ama o araç manuel di... 4-5 yıl sonra yine manuel olan Leon Mk3 Tsi sahibi oldum... o 140 lık motorun saçma sapan huyları bir yana, düz yolda gidişi ve basmadığınızda gayet makul olan tüketimide beni kendine baya bir sevidrmişti ... DSG, fiyat segmentinde en iyi otomatik şanzımanlardan .. tsi ise VW nin bence en muntazam çalışan mekaniği :) ikisi çok güzel bir kombinasyon lakin 1e1 aynı araç almak biraz garip olacak...

Sanırım en hayırlısı biraz daha bekleyip memleketin duruman görede hareket etmek ...
benİ galiba 2.0 dizeller paklayacak.. olursa 110-15 bandında 3 yaş civarında temiz A4, Mondeo aklıma yatıyor.. tekrar düşününce benzer fiyata a4 tdi almak varkende 320ied arkadan itiş hoşluğu dışında çok mantıklı gelmedi

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Tam olarak öyle değil...
Yani Golf çok iyi bir araç.., bir çok konuda bence referans ama iki konudan memnun değilim..ilki aslında çokta kötü olmayan ama beni pek sarmayan performansı ...ikincisi ben bu marka ve platformu ezberledim... hayat beni, ilk aracım dışında hep bu gruba çıkardı ..onda sıkıldım..yani Passat ta bana sanki aynıymış gibi gelecek...

Tsi + dsg konusunda ise haklısınız... belki aracı almadan önce bu yönde bir seçim yapılabilirdi...

Ben ikinci aracım olan Golf 6 da TSI ile tanışmıştım ve tüketim/performans endeksine bayılmıştım... ama o araç manuel di... 4-5 yıl sonra yine manuel olan Leon Mk3 Tsi sahibi oldum... o 140 lık motorun saçma sapan huyları bir yana, düz yolda gidişi ve basmadığınızda gayet makul olan tüketimide beni kendine baya bir sevidrmişti ... DSG, fiyat segmentinde en iyi otomatik şanzımanlardan .. tsi ise VW nin bence en muntazam çalışan mekaniği :) ikisi çok güzel bir kombinasyon lakin 1e1 aynı araç almak biraz garip olacak...

Sanırım en hayırlısı biraz daha bekleyip memleketin duruman görede hareket etmek ...
benİ galiba 2.0 dizeller paklayacak.. olursa 110-15 bandında 3 yaş civarında temiz A4, Mondeo aklıma yatıyor.. tekrar düşününce benzer fiyata a4 tdi almak varkende 320ied arkadan itiş hoşluğu dışında çok mantıklı gelmedi
Farklı bir heyecan arıyorsanız otomobilinizi değiştirmek istemeniz tabii ki mantıklı. Otomobilinizi çok sevdiğinizi ve otomobilin genelinden hemen hiç şikayetçi olmadığınızı okuyunca, madem öyle daha güçlü bir versiyonunu alın demiştim ama yeni bir heyecan ve macera arayışı sizi başka markalara yönlendirir doğal olarak.

Referandum ve sonraki süreç geçsin, duruma göre daha net bir karar vermenize yardımcı olacaktır. Referandumun getireceği sonucun dövize etkisi sıfır araçlara ve dolayısıyla 2.el otomobillere de yansıyacaktır. O yüzden belli müddet beklemenizde fayda var.

mavera97

Profesör
2 Kas 2016
166
319
1,335
hocam siz zehri almışsınız kafanıza üç harfli girmiş 7-8 litreler 320ied için bence güzel değerler cebiniz uygunsa 320ied hayırlı olsun :)

brkbrave

Profesör
24 Ocak 2017
56
54
1,010
Ben de aynı 1.6 tdi düşüncesinden dolayı geçen yaz 1.4 tsi 125 + dsg de karar kılmıştım. Aracımdan genel olarak gayet memnunum (direksiyon kutusunun değişmesi dışında), performans yeterli yakıt olarak da üzmüyor. Ben tavsiye ederim ama tabi imkanınız varsa ikinci el dizel a4 mondeo 320i ed vs. derim ben de

Son düzenleme:

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Bakımları biraz daha sık yaptırırsanız sorun olmaz tabii garanti mevzusu da var.

O risklere girilmez..evet, aracın garnatisi bitse bile vw şanzıman için bir goş görü yapıyormuş lakin chipli arabaya dokunmazlar ..sonra bilmem kaç bin patlar bana.. :)

Düz olsa düşünürdüm... hatta daha düz vites Mondeo 1.6 tdci i almadan önce kafamda kurmuştum bu olasılığı...araba çok hantal kalırsa soft birşey yapılır diye:)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Farklı bir heyecan arıyorsanız otomobilinizi değiştirmek istemeniz tabii ki mantıklı. Otomobilinizi çok sevdiğinizi ve otomobilin genelinden hemen hiç şikayetçi olmadığınızı okuyunca, madem öyle daha güçlü bir versiyonunu alın demiştim ama yeni bir heyecan ve macera arayışı sizi başka markalara yönlendirir doğal olarak.

Referandum ve sonraki süreç geçsin, duruma göre daha net bir karar vermenize yardımcı olacaktır. Referandumun getireceği sonucun dövize etkisi sıfır araçlara ve dolayısıyla 2.el otomobillere de yansıyacaktır. O yüzden belli müddet beklemenizde fayda var.
Evet haklısınız,

Zaten mevcut aracimi alirkende biraz elimi sıkı tutmuştum sırf bu sebepten dolayı...
Bakalım ne olacak bu gün :)

sinanknc

Profesör
13 Kas 2016
136
149
1,185
1.6 dizel megane 4 bakılabilir. Sizin isteğiniz daha üst segment ama benim aklıma direk bu geldi nacizane önerimi sunmak istedim. Renaultun motorları bu bakımdan çok iyidir. İç kısmı ve rafineliği sizi golf kadar memnun etmeyebilir ancak dış görünüşü on numara hele ki mavi gt line olursa. Şimdiden alacağınız araba hayırlı olsun. Kazasız belasız sürüşler

mavera97

Profesör
2 Kas 2016
166
319
1,335
1.6 dizel megane 4 bakılabilir. Sizin isteğiniz daha üst segment ama benim aklıma direk bu geldi nacizane önerimi sunmak istedim. Renaultun motorları bu bakımdan çok iyidir. İç kısmı ve rafineliği sizi golf kadar memnun etmeyebilir ancak dış görünüşü on numara hele ki mavi gt line olursa. Şimdiden alacağınız araba hayırlı olsun. Kazasız belasız sürüşler

hocam golften sonra her ne kadar gtline bile olsa megane üzebilir tahminimce

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok

Megane 4 aslında bir kaç ay önce mevcut aracımı alırken baktığım, aslında 0km bile alabileceğim bir araçtı...
Doğruya doğru, aracın dışı çok hoş..o farlar için bile alınabilir... içinde ise öyle pek bir kusur görememiştim.. rafineliğide fena değil dediler lakin performns konusunda özellikle ilk kalkışlarda hantal olduğuna dair yorumlar okudum ki ben o zaman 1.5 dci Edc kobinasyonuna bakıyordum..

1.6 da otomatik gelmedi... haliyle araç Golften geri ... düz yolda da gidişi Golfün gerisinde kalıyor..

Genel haliyle Golf ten sonra üzer gibime geliyor..konfor ve yoltutuş olarakta daha İyi olacağını pek düşünmüyorum ...Aslında C segmentinde Golf ten sonra debelenmek biraz gereksiz belkide

Atilgan

Elit Apaçi
13 Mar 2017
250
237
945
Bursa
Marka
Opel
Biraz daha bekleyin, henüz yeni aldığınız için biraz daha kullanın, tadına bakın, sıkıldığınızda, satarsınız..Zaten bu süre zarfında bmw golf ile aynı fiyata gelecektir..Hatta üzerine para bile alabilirsiniz...

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım