Hangisi Daha Uzun Ömürlü Turbo Dizel vs Atmosferik / 2011 Mondeo 1.6 TDCİ vs 1.6 Benzinli Atmosferik Hangisi Tercih Edilmeli?

Tokatlı60

Hamza
Elit Apaçi
10 Haz 2021
129
57
785
22
İstanbul
Marka
Yok
Abilerim merhaba, sizlere bir soru daha sormak istiyorum. Motorların aynı şartlarda kullanıldığını düşünürsek 2011 Mondeonun 1.6 TDCİ dizel motoru mu, 1.6 benzinli atmosferik motoru mu daha uzun ömürlü?

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,742
3
9,669
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
1.6 TDCİ seçerdim ben olsam çünkü o zımbırtı 1.6 düz motor mondeo için uygun değil kesinlikle baskı yemek için 1e1 :D

arjin

Profesör
12 Eyl 2016
260
202
1,145
İstanbul
Marka
Ford
Blok segman yatak ömürleri benzerdir ancak tüp yüzünden benzinlide üst kapak yakıt kalitesi yüzündende dizel de enjektörler sıkıntı çıkartabilir. Yüksek km de motordan ziyade nasıl bakıldığı daha önemli bence. Bende yakın zamanda almayı düşünüyordum İki araca da bakmaya gittiğimde test ettim dizel benzinliden fersah fersah hızlı değil ancak araba ağır olduğu için alt devirdeki tork çok fark yaratıyor şehir içinde sokak aralarında dizel 2.viteste yarım debriyajla yürürken benzinli de yarım debriyajda çok devirlendirmek gerekiyor debriyajı bırakırsan da gaz yemiyor uzun yolda özelikle yokuşlarda aradaki fark daha da belli oluyor. Benzinli eski teknoloji olduğu için çok yakıyor (10-13 lt)takılan tüp tesisatları da işçilik iyi değilse baş ağrıtabilir baktığım 3 benzinlinin ikisinin contası yanıktı biride tüpte tekliyordu. Dizel de egr enjektör turbo intercooler varsa partikül filtresi kontrol edilerek alınabilir yakıtı da şehir içi 6-7 şehir dışı 5 diyebiliriz kabaca.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,041
3
4,936
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
1.6 TDCI yapısı gereği daha uzun ömürlüdür diye düşünüyorum,1.6 atmosferik çok dayanıklı olsa da o kasa altında sürekli yüksek devire maruz kalmak zorunda olacak diye düşünüyorum.Ama unutmamak gerek ki,1.6 TDCI motorda da kronik bazı problemler var.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,042
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
iki misli maliyetle bakımı göze alınırsa, motor bloğu olarak 1.6 tdci daha uzun ömürlüdür. Bakımı aksatılırsa 1.6 atmosferik (benzinli olması koşuluyla) olumsuz koşullara çok daha dayanıklıdır.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım