KAPALI İçi kirli far nasıl temizlenir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Esco

Davidphomi
Elit Apaçi
10 Eki 2018
200
39
995
39
Philippines
Marka
Suzuki
Arkadaşlar farların için sap Sarı cilacı arkadaşımız var farlara pasta cila attı ama nerdeyse hiç fark etmedi tüm kir içinde galiba. Farın içinin temizlenmesi için tampon falan inecek farcı arkadaş 500 TL istedi, bide ileri bi tarih verdi. Kendimiz yapamaz mıyız bazı arabacı arkadaşlar bulaşık makinesi bile atıyorlarmış ben tamponu farı kaportacı da söktürsem farların içini kendim silsem temizlesem olmaz mı acaba?

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,285
1
9,436
4,970
kocaeli
Üyesi olduğum Fiat Marea gruplarında , üyelerin çoğu bu işlemi yapıyor . Marea'da farı sökmek için tamponu sökmeye gerek yok .

Farı söküp tırnaklarını açtıktan sonra silikonlarının çözülüp cam ile far gövdesinin ayrılması için Fırına atıyorlar .
Sonra kirlerinin çözülmesi için bulaşık makinesine atan var , elde yıkayan var .
Nikelaj kısmın çok hassas olduğunu duymuştum , kesinlikle herhangi bir kimyasal temas etmemesi gerekiyor . Pamuklu bir bezle bastırmadan silinebilir .

Her aracın farı farklı . Kimisi cam , kimisi polikarbon veya plastik . Kimisi mercekli , kimisi düz .
Bu yüzden en iyi bilgiyi , sizin aracınızın farını sökmüş birinden alırsınız .
Araç modelini paylaşırsanız daha detaylı yardımcı olabilecek birileri vardır belki aramızda .

Esco

Davidphomi
Elit Apaçi
10 Eki 2018
200
39
995
39
Philippines
Marka
Suzuki
Aracım 2010 model opel insignia, far için tampon inmesi şart malesef, ama o çokta önemli değil zor bi işlem değil neticede yanımız da tanıdık kaportacımız var zaten.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Bu konuya pek hakim değilim ama ilk defa yapacaksanız ya bu işi yapan birinden yardım almalısınız ya da rehber olacak bir video karşısında gerekli aletleri edinip yapmalısınız. Maliyet kısmına gelince ısı tabancanız, gerekli takım aletleri vs var olduğunu sayıp sadece silikon, temizleyici gibi sarf malzemeleri temin etmeniz gerekir ki bu durumda başta söylediğim şartlarla kombineli bir iş sağlanırsa çok tasarruflu olur. Aksi halde tamponu kendiniz indirip farları söküp farcıya götürerek maliyeti yarı yarıya indirmek en mantıklı hamle olacaktır.

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
ben aracımın farlarını ara ara çıkartıp bulaşık makinesine atarım.. gayet basit bir sök tak sistemi var.. ancak makinede gerçek cama birşey olmuyor.. bildiğiniz sofradaki borcam salata tabağı gibi far camı yani.. makineye atılacak plastik far camının daha kötü olacağını düşünüyorum..

s-works

bayram başkaya
Asfalt Kurutucu
17 Tem 2020
10
17
595
33
Esenyurt
Marka
Volkswagen
Farın içini temizlemek için camı açmak gerekir. Camı kırarsanız yeni far almanız gerekir. Bunları göz onune alarak ya işi bilen birine yaptırın yada olduğu kadar deyip Bir parça süngerin içine mıknatıs koyup, farın içine sokun, yine içine mıknatıs koydugunuz diger bir sünlerle dışarıdan mıknatısların birbirini çekmesini sağlayın. (İçeriye attığınız süngeri çıkartabilmek için bağlayıp ipin ucunun dışarıda kalmasını sağlayın.

İnternete mıknatıslı akvaryum temizleme /mıknatıslı cam temizleme yazarsanız sistemin nasıl çalıştıgını anlarsınız .

Bu sayede genel toz ve is gidecektir.

Dediğim gibi far camını kırarsanız geçmiş olsun.

Esco

Davidphomi
Elit Apaçi
10 Eki 2018
200
39
995
39
Philippines
Marka
Suzuki
ben aracımın farlarını ara ara çıkartıp bulaşık makinesine atarım.. gayet basit bir sök tak sistemi var.. ancak makinede gerçek cama birşey olmuyor.. bildiğiniz sofradaki borcam salata tabağı gibi far camı yani.. makineye atılacak plastik far camının daha kötü olacağını düşünüyorum..
Plastik farmış benimkisi, elektrikciye vericem pazartesi bakalım. Basitçe sökülse hiç uğraşmıcaz böyle şeylere de bi far için koca tampon iniyor :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım