Jaguar X-Type 2.0d Executive

OnurKartal

Onur Kartal
Taklacı Güvercin
3 May 2020
25
98
335
31
İngiltere/Lincolnshire
Marka
Jaguar
Marka: Jaguar
Model: X-Type
Model yılı: 2006
Yakıt Türü: Dizel
Motor hacmı: 2.0L
Beygir Gücü: 130
Tork Değeri; 350 n/m
Chip Tuning: Stage 1+ (ortalama +30 beygir 50 nm Tork)

Aracımı Aralık ayında perişan bir halde, eziyet çektiren sahibinden satın aldım. Oldukça uygun bir fiyata alarak kendim restore edip sıfır ayarında bir araç yapma niyetim vardı ve nitekim şuan sona gelindi.
Ortalama 35 bin TL masraf ile; ön arka alt takım, komple motor revizyonu, şanzıman revizyonu, iç trim ve deri döşemeleri, ses yalıtımı, müzik sistemi, multimedya sistemi, sıfırdan boya ve tadilat, yazılım, far ve stop grupları, tüm nikelaj ve krom parçaları dahil sıfırlanarak ve onarılarak revize edildi. Şuan Türkiye'deki en temiz olmasa dahi en yeni X-Type olarak yıllanmaya hazırlanan bir şarap edasıyla garajımda yerini aldı.

Ülkemizde çok enteresan yorumlara hasıl olsada aslında Jaguar'ın giriş modeli ve en düşük bütçeli aracı olma özelliğini taşıyor. Ford Mondeo mk3 ile aynı platform ve alt yapıda üretilen aracın tasarımı 1978 yıllarının XJ modellerine kadar dayanıyor, asıl görünümünü XJ6 modeli'nden alan araca doğduğu topraklar olan İngilterede ''Baby XJ'' lakabı takılmış. Bilinenin aksine sorunlu bir araç olmayıp, yedekparçaları şuan yeni üretilen çoğu C Segment araçla benzer fiyatlarda. Özellikle motor ve alt takım yürüyen parçalarının maliyetleri o kadar komik rakamlara satılıyorki, insanın inanası gelmiyor ve yerli araçlarla bile düşük fiyatta boy ölçüşüyor. İşler iç aksesuar ve trimlere geldiğinde tabiki olay farklı bir boyuta taşınıyor ancak yine de aynı segmenti paylaştığı 3 serisi ve C serisinden bir tık daha pahalı. İnsanların artık otomobil alırkenki kalıplaşmış algıları yıkılmaya başladı ve çok daha esnek satın alma davranışı gösterebiliyor bu da benim aracım gibi piyasada bir çok klişe ile ''adı çıkmış'' otomobillerin piyasasını oldukça canlandırdı. Belli bir grubun artık marka ve modelleri aforoz etmeleri işe yaramayacak gibi gözüküyor :)

Aracım hakkında bilgim dahilinde sorularınızı yanıtlamak, fikirlerinizi almak ve paylaşmak isterim. Ayrıca Sinan bey'in aracımı test etmesi benim için çok büyük bir sevinç ve gurur olucaktır. Herkese iyi forumlar dilerim

Ekli dosyalar

• 91270206_654345528697719_221590995026837504_n.jpg
    91270206_654345528697719_221590995026837504_n.jpg
    106.8 KB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,048
6,912
5,020
github.com
Marka
BMW
Foruma hoşgeldiniz öncelikle, otomobiliniz oldukça diri gözüküyor içerisini ve dışarıdan daha detaylı resimlerini de merakla bekliyorum

OnurKartal

Onur Kartal
Taklacı Güvercin
3 May 2020
25
98
335
31
İngiltere/Lincolnshire
Marka
Jaguar
Foruma hoşgeldiniz öncelikle, otomobiliniz oldukça diri gözüküyor içerisini ve dışarıdan daha detaylı resimlerini de merakla bekliyorum
Hoşbulduk teşekkür ediyorum, videosu oldukça bol kendimce youtube'a koyuyorum ancak bu platformda paylaşılması reklam addedilir etik olmaz diye düşündüm paylaşmadım, yasak değilse paylaşabilirim, fotoğraf çektikcede fotoğrafları yükleyeceğim

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Hoşbulduk teşekkür ediyorum, videosu oldukça bol kendimce youtube'a koyuyorum ancak bu platformda paylaşılması reklam addedilir etik olmaz diye düşündüm paylaşmadım, yasak değilse paylaşabilirim, fotoğraf çektikcede fotoğrafları yükleyeceğim
Hoşgeldiniz foruma, rahat olun yapabilirsiniz paylaşım

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Youtube'de ki videoyu izledim. Aklımdaki neredeyse tüm soruların cevabını aldım, yanlış anlaşılmasın daha acemice bir test bekliyordum fakat çok çok iyiydi.

Araçla ilgili iki şey benim açımdan dikkatimi çekti:
- 5 ileri kısa şanzıman hakkı değil, çabuk bitiyor. 6 ileri uzun bir şanzıman olmalıydı.
- Dizel Era'dan az yakıyor. ☹ (Bu beni üzdü.)

OnurKartal

Onur Kartal
Taklacı Güvercin
3 May 2020
25
98
335
31
İngiltere/Lincolnshire
Marka
Jaguar
Youtube'de ki videoyu izledim. Aklımdaki neredeyse tüm soruların cevabını aldım, yanlış anlaşılmasın daha acemice bir test bekliyordum fakat çok çok iyiydi.

Araçla ilgili iki şey benim açımdan dikkatimi çekti:
- 5 ileri kısa şanzıman hakkı değil, çabuk bitiyor. 6 ileri uzun bir şanzıman olmalıydı.
- Dizel Era'dan az yakıyor. ☹ (Bu beni üzdü.)
Merhaba, güzel düşünceniz ve yorumunuz için teşekkür ederim. Evet 5 ileri çok çabuk bitiriyor arabayı, 205-210 km/h gibi bitiyor araba ama oranların kısa olması şehir içi ve ara hızlanmaları çok keyifli bir hale getiriyor. Motor kasayı çok güzel taşıyor, aynı motorlu Ford Mondeo 6 ileri ve 240-245 km/h süratlere ulaşabiliyor. Bir tane şanzuman buldum takıcaktım ancak akslar, bağlantı kulakları, vites halatları, kokpitteki vites mekanizması ve şanzuman içindeki debriyaj rulmanıda değişmesi gerekiyordu, bir maliyet hesap edince 5 ileriyi sevmenin yollarını aradım :D

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
İngiliz mondeosu :) gayet güzel makinadır, pahasının üstünde durur. İçi derli toplu olanlar özellikle oldukça lüks hissettiriyor ancak bu üstünde olan mondeo motorunda kronik kasnak ses problemi var. başka sorun yaratmıyor bildiğim kadarıyla ama çok sesli çalışıyor. İkinci elde de oldukça alınası rakamlara sahipti bir zamanlar. Alt yapı ve motor parçası konusunda ciddi masraf açmaz zaten ortak parçalardan kaynaklı ancak içeride saçma sapan parçalar pahalı olabilir mi bilemiyorum.

OnurKartal

Onur Kartal
Taklacı Güvercin
3 May 2020
25
98
335
31
İngiltere/Lincolnshire
Marka
Jaguar
İngiliz mondeosu :) gayet güzel makinadır, pahasının üstünde durur. İçi derli toplu olanlar özellikle oldukça lüks hissettiriyor ancak bu üstünde olan mondeo motorunda kronik kasnak ses problemi var. başka sorun yaratmıyor bildiğim kadarıyla ama çok sesli çalışıyor. İkinci elde de oldukça alınası rakamlara sahipti bir zamanlar. Alt yapı ve motor parçası konusunda ciddi masraf açmaz zaten ortak parçalardan kaynaklı ancak içeride saçma sapan parçalar pahalı olabilir mi bilemiyorum.
Evet dediklerinize katiliyorum, kasnak problemi Ford’un yeni ürün ve yeni parca kodu ile parcayi guncellemesinin ardindan duzeldi, bu konuda teknik bulten yayinlanmis. Suan PSA grubundaki Peugeot Boxer, Citroen Jumper gibi minibuslerin çift bolmeli kasnagini veriyorlar direk şase numarasindan, ses ve balans ortadan kalkiyor. İlk baslarda baya uğraşmistim o problem ile

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım