Kar lastiği şart mı?

man28

Asfalt Kurutucu
4 Haz 2019
103
41
695
34
Marka
Volvo
Merhaba, malum havalar soğudu bize yine masraf çıktı. Kışın uzun yola çıkan otomobil için Kış lastığı mi önerirsiniz 4 mevsim mi. Çoğunlukla şehir içine çok girmeden, otoban sürüşleri oluyor. Ankara, Antalya, Adana Türkiye'nin hemen hemen çoğu yerine seyahat ediyorum.
Kış lastiği mantıklı geliyor fakat büyük yollar çoğunlukla sürekli tuzlandığı için daha çok ıslak ve yağmurlu oluyor. az da olsa kar olabiliyor 4 mevsim lastik bununla başa çıkabilir mi. Atıyorum ankara'da şehir içine girdiğimde kalır mıyım 4 mevsim lastikle.
Lastik ebatı: 245-40-18 Önceliğim kışın iyi yol tutması

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,383
2
3,007
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Merhaba, malum havalar soğudu bize yine masraf çıktı. Kışın uzun yola çıkan otomobil için Kış lastığı mi önerirsiniz 4 mevsim mi. Çoğunlukla şehir içine çok girmeden, otoban sürüşleri oluyor. Ankara, Antalya, Adana Türkiye'nin hemen hemen çoğu yerine seyahat ediyorum.
Kış lastiği mantıklı geliyor fakat büyük yollar çoğunlukla sürekli tuzlandığı için daha çok ıslak ve yağmurlu oluyor. az da olsa kar olabiliyor 4 mevsim lastik bununla başa çıkabilir mi. Atıyorum ankara'da şehir içine girdiğimde kalır mıyım 4 mevsim lastikle.

Sürekli uzun yol yapıyorsanız yılda 20bin ve üzeri km yaptığınızı düşünüyorum. Bu nedenle 4 mevsim değil kış lastiği çok daha mantıklı olur sizin için. Kışın önemli olan yolların kar olmasından ziyade havanın derecesi. 7 derecenin altında kış lastiği iyi iş çıkarıyor, fren mesafesi kısalıyor, yola tutuş artıyor vs. İyi bir kış lastiği ile kar üstünde de bayağı gidilebiliyor. Çok buzda gitmediğiniz durumda çivili kar lastiği ise gereksiz bence. Bir de çok konforsuzlar.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Çoğunlukla şehir içine çok girmeden, otoban sürüşleri oluyor. Ankara, Antalya, Adana Türkiye'nin hemen hemen çoğu yerine seyahat ediyorum.
Kış lastiği mantıklı geliyor fakat büyük yollar çoğunlukla sürekli tuzlandığı için daha çok ıslak ve yağmurlu oluyor.
Şu senaryolarda giden biri aksini düşünmemeli bence. Kaportaya vereceğiniz para 4 lastiğe giden paranın kat kat fazlası olacaktır, canınıza bir şey olmadığını farzederek söylüyorum bunu, gerisini siz düşünün...

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,844
26,151
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Şehir dışında kullanılacak bi arabada kesinlikle kışlık olmalı.

Bana göre 4 mevsim sadece şehir içi kullanan ve kar yağdığında araba kapımda dursa binmesem de olur diyenlerin tercih edebileceği lastikler

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,683
2
9,599
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Kış lastiği kullanın kesinlikle :) Şehir içi , şehir dışı fark etmez.

UCY

Profesör
29 Kas 2019
265
867
2,195
İstanbul
Marka
Fiat
bizim arabada 4 mevsim lastik var michelin marka hiç memnun değilim çok kayıyor. düz kış lastiği öneririm.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,189
45,760
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ben niye 4 mevsim ile kış lastiği arasında kaldığınızı pek anlayamadım. Maliyet olarak bakıldığında yazlık + kışlık şeklinde iki set lastik kullanımından daha uygun fiyata gelmiyor. Üstelik sürüş şartlarınız düşünüldüğünde kışlık lastiğe göre daha güvenli yolculuk sunmayacağı da aşikar 4 mevsim lastiğin. Bu şartlarda 4 mevsimin tek avantajı sök - tak derdiyle uğraşmamak oluyor ama onu da sık sık yapmayacaksınız neticede. Bu arada kış lastiği bile kullansanız belirttiğiniz sürüş şartlarından dolayı aracınızın bagajında muhakkak zincir bulundurun.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,304
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
4 mevsim lastiklerini çok seven biri olarak sizin durumunuzda oyum kış lastiğinden yana. Gerek yaz sıcağı olarak, gerek kış koşulları olarak uzun yollarda uç noktalarla karşılaşılabiliyor. Riske girmeye gerek yok. Hele de önceliğiniz ışın iyi yol tutması ise tereddüt bile etmeyin kışlık alın.

İyi bir 4 mevsim lastiği bahsettiğiniz tüm koşullarda idare eder, sizi yolda bırakmaz. Ama o kadar işte, daha fazlası yok. Zor koşullarla karşılaştığında gider ama durur mu bilemeyiz =)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım